BURSA HABERLERİ

"Ayvalı Dere Islah Edilsin"

IHA
11.07.2015 - 18:33Son Güncelleme :

NİLÜFERLİLER AYVALI DERENİN ISLAH EDİLMESİNİ İSTEDİ

IHA

Nilüfer’de bulunan Ayvalı Deresi’nin temiz ve güvenli akmasını isteyen Nilüferliler tarihi Ayvalı Köprüsü üzerinden Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne derenin ıslahı için çağrıda bulundu.
Ayvalı Deresi’nin kirli akmasından rahatsız olan Nilüfer Kent Konseyi, Yüzüncü Yıl, 29 Ekim, Ertuğrul, Altınşehir, Özlüce ve 19 Mayıs Mahallesi sakinleri Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne seslerini duyurabilmek için bir kez daha tarihi Ayvalı Dere Köprüsü’nde eylem yaptı. Derenin mevcut koşullarının düzeltilmesi için 6 mahalle adına basın açıklaması yapan Yüzüncü Yıl Mahallesi Muhtarı Ali Şık, Ayvalı Deresi’nde bir an önce ıslah çalışmalarının başlamasını istedi. 6 yıldır Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne çok sayıda başvuru yaptıklarını kaydeden Ali Şık olumlu bir cevap alamadıklarını söyledi. Yüzüncü Yıl Mahalle Muhtarı Şık, “1 yıl önce Ayvalı Deresi’nin ıslah çalışmaları için imza kampanyası başlattık. Bu bölgede yaşayan 3 bin vatandaşımızın imzasını BUSKİ yetkililerine ulaştırdık. Ancak bu güne kadar hiçbir şekilde derenin ıslah çalışmaları başlatılmadığı gibi olumlu bir adım atılmadı” dedi.
Basın mensuplarına Ayvalı Deresi’nin ıslahıyla ilgili açıklama yapan Ali Şık mahallelinin taleplerini dile getirdi. Şık, “Dere suyunun tarımda kullanılması nedeniyle insan sağlığı açısından da son derece risk taşıdığı aşikardır. Bu nedenle suyu kirleten etmenlerin ortadan kaldırılmasını sağlayacak uygulamaların hayata geçirilmesi birinci önceliğimizdir. Deredeki canlı hayatın devamlılığının sağlanmasına yönelik çalışmalar bir an önce başlatılmalı ve sivrisinek üremesini engelleyici tedbirler alınmalı. Çocukların düşmesini önleyecek şekilde ligustrum, mazı gibi bitki türlerinin dikilmesini istiyoruz” diye kaydetti.
Ayvalı Deresi’nin Eskişehir’de bulunan Porsuk Çayı’ndan hiçbir farkı olmadığını da sözlerine ekleyen Ali Şık Bursa’ya değer katacak düzenlemenin bir an önce başlatılması için Bursa Büyükşehir Belediyesi’ni göreve çağırdı.
Diğer yandan eyleme katılan vatandaşlar da Ayvalı Deresi’nin etrafında bulunan Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin ‘Ayvalı Deresi artık temiz ve güvenle akıyor’ reklamlarına ‘Tabela var ama uygulama yok’ diyerek tepki gösterdi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Bursa haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Bursa ilinden "Ayvalı Dere Islah Edilsin" hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 11 Temmuz 2015 tarihinde saat 18 33’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça "Ayvalı Dere Islah Edilsin" haberi güncellenecektir.

BURSA NAMAZ VAKİTLERİ

22 Şubat 2018, Perşembe
 • İmsak
  06:18
 • Guneş
  07:41
 • Öğle
  13:23
 • İkindi
  16:23
 • Akşam
  18:54
 • Yatsı
  20:12
Sayfa Başı