Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Aytaç Durak: MHP'den vekil adayı olabilirim

  ADANA (DHA)
  21 Ocak 2011 - 12:13Son Güncelleme : 21 Ocak 2011 - 14:06

  İçişleri Bakanlığı’nca görevden uzaklaştırılan Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak, 21 yıllık belediye başkanlığının ardından siyasi yaşamına milletvekili olarak devam edebileceğini söyledi ve adres gösterdi: MHP'den aday olabilirim.

  Aytaç Durak, yerel Akdeniz televizyonunda Yüksel Evsen’in hazırlayıp sunduğu ’Sürmanşet’ adlı programına konuk olup, canlı yayında soruları yanıtladı.

  Durak, 28 Mart 2009'daki yerel seçimlerinde 5’inci kez yeniden seçildikten sonra Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile restleşmesi sırasında söylediği "Göbeğin atıyorsa seçimi yenile" sözünün yanlışlıkla yazılı açıklamasında yer aldığını söyledi. Erdoğan’ın Adana’yla ilgili "Orada şaibe var. Oy sayımı yenilenmeliydi" sözlerine yazılı olarak yanıt vermek istediğini söyleyen Durak, şunları anlattı:

  "Ben basın açıklamasını telefonla yazdırırken, Suat Hayri Akarçay da yakınımdaydı. O sözü ben değil, Suat Hayri Akarçay söyledi. Ancak basın bürosundaki arkadaşlar benim ağzımdan çıktığını sanıp, açıklamaya koymuşlar. Öylece yayınlandı, Yapacak bir şey kalmamıştı" diyerek bu ifadenin hatalı olduğunu vurguladı.

  'BEN BÖYLE BİR SÖZ SÖYLEMEDİM'

  Adana Büyükşehir Belediyesi’nde uzun yıllar basın danışmanlığını yapan Suat Hayri Akarçay, "Göbeğin atıyorsa seçimi yenile" sözünün kendisine ait olmadığını söyleyip, Aytaç Durak’ı yalanladı. 27 Nisan 2009’da yaşanan olayla ilgili konuşan Akarçay, Aytaç Durak’ın bir restoranda 33 kişinin katıldığı yemekte kendisine Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın eleştirilerinin iletildiğini anlatıp, "Sayın Aytaç Durak, Başbakan’ın sözlerini yanındakilere söyleyip, nasıl cevaplaması gerektiği konusunda fikirlerini aldı. Orada bulunanlardan en çok ’hodri meydan’ sözü öne çıktı. Daha sonra da basın açıklamasını yazdırdı. Göbeğin atıyorsa seçimi yenile lafı bana ait değildir. Böyle bir sözü söylemek haddim de değildir, buna terbiyem de müsade etmez. Orada bulunanlardan bir kişi öldü, kalan 32 kişi bu duruma tanıktır." dedi.

  MHP’DEN MİLLETVEKİLİ ADAYI OLABİLİRİM

  Akaryakıt istasyonu yapılmak istenen bir arsa ile ilgili imar değişikliği için bazı Belediye Meclis üyelerinin 260 bin dolar rüşvet pazarlığı yaptığı iddialarıyla ilgili ses kasetini Meclis toplantısında dinlettikten sonra hakkında bir çok iddia ortaya atılan, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin isteğiyle MHP’den istifa edip, ardından da İçişleri Bakanlığı’nca geçici süreyle açığa alınan Aytaç Durak, 21 yıllık belediye başkanlığının ardından siyasi yaşamına milletvekili olarak devam edebileceğini söyledi. Ayrılmasına rağmen halen kendisini MHP’ye ait hissettiğini vurgulayan Aytaç Durak, MHP’nin yerel seçimlerdeki gibi genel seçimlerde de Adana’da birinci parti olması için Bahçeli’nin davet etmesi halinde belediye başkanlığından istifa edip, milletvekilliğine aday olabileceğini açıkladı.

  MİLLETVEKİLİ OLMAM İÇİN ENGEL YOK

  Hakkında açılan davalara rağmen milletvekili adaylığı için bir engel bulunmadığını ifade eden Durak, "Hazirandaki seçimler hem iktidar hem de muhalefet açısından çok önemli. Ben MHP’ye bağlılığımı ifade ettim. Eğer yakın zamanda, yani aday tespitlerinden önce göreve dönersem, Sayın Bahçeli ile oturur konuşuruz. Eğer kendisi belediye seçimlerinde aldığımız oyu genel seçimlerde de alıp, birinci parti olabileceğimizi söylerse ben hazırım. Benim adaylığım MHP’nin 2 veya 3 milletvekili fazla çıkarması demektir. Eğer görüşmemizde benim teşkilatım da senin gitmeni istiyordu, ben de kurtulmuş oldum derse aleyküm selam derim" diye konuştu.

  KİM NE DEMİŞTİ?

  Başbakan Erdoğan ve Aytaç Durak arasında, seçimin yenilenmesine ilişkin olarak 28 Mart’ın ardından yaşanan restleşme şöyle olmuştu:

  Erdoğan: "Zorlu bir seçim dönemi yaşadık ki bunlardan bir tanesi Adana seçimleridir. Adana seçimlerine mevcut Büyükşehir Belediye Başkanı tarafından karıştırılan şaibeler siyasi ahlak açısından dikkatle takibe, dikkatle kayda geçmiş olan bir süreçtir. Bütün o görüntülere hep birlikte şahit olduk, bütün televizyonlarda hep birlikte izlediğimiz bütün o görüntülere, hep birlikte şahit olduk. Bu şahıs tarafından seçime hile, şaibe karıştırıldığına dair bunca belge ve delil, Adana seçimlerinin aslında yenilenmesini veya oyların yeniden sayımını gerektiriyordu.

  Adana seçimlerinin yenilenmesi veya yeniden sayımı gerekirken mevcut Büyükşehir Belediye Başkanı tarafından sürecin korku ve panik içinde engellenmesi, şaibe iddialarına ne yazık ki güç katmıştır.

  Adana seçimlerine bulaşan şaibeler, siyasi tarihimize silinmez bir kara leke olarak geçmiştir. Bunu burada özellikle vurgulamak zorundayım. Ve artık orada şaibeli bir belediye başkanı vardır. Olayı ben böyle görüyorum."

  Aytaç Durak: "Bu açıklamanın Sayın Başbakan’ın ağzından çıktığına inanmıyorum. Bu ülkede herkesten önce Sayın Başbakan’ın hukuka saygılı olması gerekir. Ancak doğruysa, ’hodri meydan’ diyorum. Göbeğiniz atıyorsa; seçmene para dağıtmayın, kamu görevlilerine baskı yapmayın, RTÜK Başkanı Zahit Akman imzasıyla televizyonumuzu kapatmayın, hizmetlerimizi engellemeyin, seçimleri yenileyelim."

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı