AYDIN HABERLERİ

Ayso, 13. Sanayi Kongresi’ne Katıldı

IHA
11.10.2015 - 13:19Son Güncelleme :

AYSO SANAYİ KONGRESİNE KATILDI

IHA

Aydın Sanayi Odası (AYSO) Başkanı Mehmet Yunus Şahin, “Vasatlıktan Çıkış için İnsan ve Kültür-Geleceği Birlikte Kuralım” temasıyla düzenlenen 13. Sanayi Kongresi’ni değerlendirdi.
İstanbul Sanayi Odası tarafından organize edilen ve sanayi odaları ile sanayi ve ticaret odalarının katkısıyla düzenlenen “Vasatlıktan Çıkış için İnsan ve Kültür - Geleceği Birlikte Kuralım” temalı 13. Sanayi Kongresi’ne Aydın Sanayi Odası’nı temsilen Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yunus Şahin, Yönetim Kurulu, Meclis ve Oda üyeleri Salih Fahlioğulları, Mehmet Küçük, Sinan Yılmaz, Aşkın Sarıbaş, Aydın Işık, ADÜ Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Başpınar ,Aydın Genç Girişimciler Kurulu Başkanı Beyhan Başol ve Genel Sekreter Kerem Öden katıldı.
AYSO Başkanı Şahin, yüksek katılımın sağlandığı Sanayi Kongresinde; bütünsel kalkınma modelinin önemli bir örneğini sunan Finlandiya, Finlandiya Nasıl Başardı? Başlığında Finlandiya Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Risto E.J.Penttila ve Helsinki Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr.Hannele Niemi’ nin sunum yaptığını ifade etti.
Kongre’de dört başlık altında düzenlen dört farklı çalıştayda özellikle Anadolu’daki sanayi ve ticaret odalarından gelen katılımcılar “Nasıl Üretim?”, “Nasıl İnsan?”, “Nasıl İşbirliği?” ve “Nasıl Sürdürülebilirlik?” başlıklarında görüşlerini ifade ettikleri interaktif bir faaliyet gerçekleştirildiğini belirten Şahin, “AYSO olarak Nasıl Üretim? Konusundaki çalıştaya katıldık, düşüncelerimizi ifade ettik. Hatta her çalıştay görsel olarak karikatürize edilerek daha anlaşılır hale getirilmiştir. Kısacası, ‘Vasatlıktan Çıkış için İnsan ve Kültür - Geleceği Birlikte Kuralım’ teması üzerine kurulu Sanayi Kongresi, ‘Gelecek Neler Getirecek’, ‘Başarısızlıkta Hayatın Bir Parçası’, ‘Hayat Oyundur, Oyun Matemetiktir’ konulu sunumlar ile katılımcılar için farklı bir bakış açısının sunulduğu etkili ve başarılı bir organizasyon olmuştur. Çalıştaylardaki tüm değerlendirmeleri kapsayan ve sonuç belgesi olan ‘Açık Çağrı’nın tam metni aşağıdaki gibi oluşturulmuş ve katılımcılara sunulmuştur. Dünya, yeni bir büyük devrim döneminden geçiyor. Odağında insanın ve bilginin olduğu yeni bir dünya şekillenirken eski cevapların, başarı modellerinin artık etkili olmadığını herkes kabul ediyor.Bilimsel-teknolojik gelişmelerin hızlandığı, dijitalleşmenin sanal âlemden sonra fiziksel âlemi de dönüştürmeye başladığı, insanlığın önünde muazzam olanakların açılmakta olduğu koşullarda bulunuyoruz. Eskimiş, etkisini yitirmiş paradigmalarla şekillenmekte olan yeni dünyayı anlamaya çalışmak yapılabilecek en büyük hatadır. Bildiğimiz dünyanın sona erdiğini zamanında farkedip kabul eden ülkeler, değişim konusunda bir hayli mesafe katedecekleri gibi, değişime yön veren ülkeler olma özelliğine de sahip olacaklar” dedi.
“BU ÜLKE HEPİMİZİN”
“Türkiye’de yaşayan insanlar olarak sadece üretim boyutunda inovasyona odaklanmak yerine hayata bakış açımız başta olmak üzere her alanda inovasyona önem veren, bunu gerçekleştirmeye çalışan bir anlayışa çok ihtiyacımız var” diyen Şahin, şöyle konuştu: “Sınırların hızla aşıldığı, mesafelerin kısaldığı ve her şeyin karmaşıklığının arttığı dünyada işbirliğini, birlikte çalışmayı, birlikte yaratmayı gerçekleştirmekte zorlanıyoruz. İnsanlık olarak ve Türkiye olarak bunun yeterince farkında değiliz. Sistemlerimizi, kuruluşlarımızı, pratiklerimizi, zihniyetlerimizi insanların işbirliğinin yararlarını görebileceği şekilde yeniden düzenlememiz gerekiyor. Odağına insanı koymadığımız hiçbir girişim başarıya ulaşamıyor. Bizim anlamlı ve değerli bulduğumuz dönüşüm; insanı özgürleştiren, refahını artıran dönüşümdür. Böyle bir dönüşüm de içinde bulunduğumuz çağda tekil çabalarla değil ancak birbirini tamamlayan işbirlikleri ile gerçekleşebilir. Bu Kongre, böyle bir anlayış için bir kıvılcım olmuştur. Bu ülke hepimizin. Bu ülke güzel ve değerli. Ne mutlu bize pırıl pırıl gençlerimiz var. Değişmemiz gerektiğine artık inanıyoruz. Bu inancı ifade ederken çözümleri başka diyarlardan beklemek yerine, hep birlikte bu kadim topraklarda üreteceğiz.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Aydın haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Aydın ilinden Ayso, 13. Sanayi Kongresi’ne Katıldı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 11 Ekim 2015 tarihinde saat 13 19’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Ayso, 13. Sanayi Kongresi’ne Katıldı haberi güncellenecektir.

AYDIN NAMAZ VAKİTLERİ

13 Aralık 2017, Çarşamba
 • İmsak
  06:25
 • Guneş
  08:09
 • Öğle
  13:14
 • İkindi
  15:43
 • Akşam
  17:58
 • Yatsı
  19:30
Sayfa Başı