Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Ayşen Gür: Salı Pazarı'ndaki Berlin Duvarı

Ayşen GÜR

Karaköy-Dolmabahçe hattının düzenlenmesi, İstanbul'un yakın tarihinde her zaman çok zor olmuş, çok proje yapılmış, bunların bir kısmı uygulanmış, bir kısmı uygulanmamış.

Burada geniş bir bölge, denizcilikle uğraşan birçok kamu kurumunun hiçbir tarihi ve estetik değer taşımayan, çirkin ve büyük binalarıyla dolu.

Caddeden geçerken bu binalar bana Berlin Duvarı'nı hatırlatıyor; denizle insan arasına çekilmiş bir demir perde!

Hükümet 1995'te bu bölgeyi turizm bölgesi ilan etmiş. Yani, denizcilikle ilgili kurumların buradan taşınacağı varsayılmış.

Turizm bölgesi ilan edildiğine göre, Turizm Bakanlığı burada bir şeyler yapacak demektir. Ama ne?

İnsanın aklına ilk anda otel geliyor.

Çünkü İstanbul'da güzel bir yer değerlendirileceği zaman, herkesin aklına hemen para kazandıracak bir yatırım geliyor. Bu şehirde yeşil alana, parklara ve mezarlıklara karşı duyulan düşmanlığın asıl nedeni bu.

O yüzden Salı Pazarı'ndaki bu değerli şeridin para getirmeyen bir yeşil alana dönüştürülmesi fikri birçok güçlü düşmanla karşılaşacaktır.

Ama İstanbul için asıl kazanç, orasının bir yeşil şerit olmasıdır.

Buraya otel, kongre sarayı, vb. gibi yeniden bina yapılırsa, İstanbul çok şey kaybeder ve bu şehre hiçbir turistin gelmek istemeyeceği o son noktaya biraz daha yaklaşırız.

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI