Gündem Haberleri

  Aysel Tuğluk zorla mahkemeye getirilecek

  Haluk ATALAY/İSTANBUL, (DHA)
  15.12.2009 - 10:11 | Son Güncelleme:

  13. Ağır Ceza Mahkemesi, Silahlı terör örgütüne yardım ettiği gerekçesiyle yargılanan eski DTP'li Aysel Tuğluk'un zorla mahkemeye getirilmesine karar verdi.

  ANAYASA Mahkemesi'nin kapattığı Demokratik Toplum Partisi'nin (DTP) milletvekilliği düşürülen Eşbaşkanı Aysel Tuğluk'un gelmediği duruşmaya, zorla getirilmesine karar verildi.

  Hakkında 5 yıl da siyaset yasağı konan Aysel Tuğluk, İstanbul 9. ve 13. ağır ceza mahkemelerinde bugün görülen duruşmalarına katılmadı. Aysel Tuğluk'u avukatı Özcan Kılıç temsil etti.

  Aysel Tuğluk'un “Terör örgütü PKK’nın propagandasını yapmak” ve “Terör örgütü üyesi olmak” suçlarından yargılandığı İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada avukat Özcan Kılıç, “Müvekkil Aysel Tuğluk'un milletvekilliği düşmüştür. Mensup olduğu DTP Anayasa Mahkemesi'nce kapatılmış olduğu için programları nedeni ile hazır edemedik. Celse arasında açık adresini bildireceğiz. Kendisini de gelecek duruşmada hazır edeceğiz” dedi. Mahkeme ise Aysel Tuğluk'un iddianamedeki adresi ve dosyanın geldiği aşamayı dikkate alarak 30 Mart'taki duruşmaya zorla getirilmesine karar verdi. Aysel Tuğluk geldiğinde sorgu ve savunmasının alınacağını belirten mahkeme, bu konuda Beyoğlu İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne yazı yazılmasına hükmetti.

  Aysel Tuğluk'un Bölücü terör örgütü PKK’nın elebaşı Abdullah Öcalan’ın avukatları ile birlikte “Terör örgütüne yardım etmek” suçundan yargılandığı ikinci dava ise İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Aysel Tuğluk'un savunmasının için Ankara Ağır Ceza Mahkemesi'ne talimat yazıldığını hatırlatan mahkeme, cevap verilmediğini kaydetti. Mahkemenin esas hakkındaki görüşünü açıklaması için dosyayı gönderdiği Cumhuriyet Savcısı ise “Esas hakkındaki mütalaamızı Sanık Aysel Tuğluk'un savunması alındıktan sonra vereceğiz” dedi. Aysel Tuğluk'un savunmasının alınması için yazılan talimatın cevabının beklenmesine karar veren mahkeme duruşmayı erteledi. 

  TUĞLUK'UN DİĞER DAVASI

  Bu arada, Tuğluk'un aralarında kapatılan DTP'nin Batman Milletvekili Ayla Akat Ata ve gazeteci Mehmet Ali Birand'ın da bulunduğu 17 sanıkla İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesinde yargılanmasına da devam edildi.

  Sanıkların katılmadığı duruşmada, gazeteci Mehmet Ali Birand'ı avukatı Mehmet Vedat Cem, Aysel Tuğluk'u da avukatı Özcan Kılıç temsil etti.

  Duruşmada, sanıklardan Mahmut Şakar hakkında çıkarılan yakalama emrinin infaz edilmediği ve sanık Tuğluk'un savunmasının alınması için yazılan talimata cevap verilmediğinin anlaşıldığı tutanağa yazdırıldı.

  Esas hakkında görüşü sorulan Cumhuriyet Savcısı Selim Berna Altay, sanık Tuğluk'un savunmasının alınmasının ardından esas hakkında görüşünü açıklayacağını ifade etti.

  Mahkeme heyeti, sanık Tuğluk'un savunmasının alınması için yazılan talimata cevap verilmesinin beklenmesine hükmederek, duruşmayı 22 Nisan 2010 tarihine erteledi.

  Tuğluk, bu mahkemeye ait 4, İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesine ait 4 ve İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesine ait de 4 olmak üzere toplam 12 dosyanın birleştiği dava kapsamında “silahlı suç örgütüne üye olmak”, “örgüte yardım etmek” ve “örgütle ilgili propaganda yapmak” suçlarından 9 ile 20 yıl arasında değişen hapis cezası istemiyle yargılanıyor.

  Daha önceki duruşmada verilen ara kararda, aynı zamanda avukat olan Tuğluk'un, 1,5 yıl süreyle avukatlıktan uzaklaştırılmasına karar verilmişti.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı