ANKARA HABERLERİ

Ayşe Kulin’le ’Veda’ üzerine

Hürriyet Haber
22.12.2007 - 00:00Son Güncelleme :

Ünlü yazar Ayşe Kulin son kitabı ’Veda’yı, ankara.sendeyolla.com’un gönüllü kent muhabiri üyelerinden MS Mavianne’ye verdiği röportajda anlattı. Kulin, "Ben bu romanı herhangi bir mesaj vermekten çok, işgal günlerinde yaşanan acıları ve gerçekleri aktarmak için yazdım" dedi.

Hürriyet Haber

AYŞE

EZBERİN DIŞINDA

Tebrik ediyorum, yine bir solukta okunan bir kitap "Veda", bu kitabınızda da biyografik verileri harika kullanmışsınız. İşgal günleri etkileyici bir şekilde anlatılıyor, siz bu araştırmayı yaparken ne duygular yaşadınız?

"Veda"da Osmanlı’nın son Maliye Nazırı Ahmet Reşat Bey ve ailesi aracılığıyla o dönemi anlatıyorsunuz. Roman bittiğinde devamı olmalı diye düşünüyor insan, acaba devam kitabı yazmayı düşünüyor musunuz?

TEPKİ ALMADIM

Son Osmanlı Padişahı Vahdettin’i çoğu düşüncenin aksine vatan haini olarak değil de, İstanbul’u, sarayını, tahtını kurtarmaya uğraşan bir Padişah olarak çiziyorsunuz. Bu konuda tarihçilerden veya bazı kesimlerden tepki aldınız mı?

Kitabın başında, dedenizin Ahmet Reşat Yediç’in mektuplarından ve Dahiliye Nazırı Ahmet reşit Bey ile Talat Paşa’nın eşi Hayriye Hanımefendinin hatıratından da yararlandığınız notu düşülmüş. İstanbul’daki o konakta yaşananların gerçek bir hayat hikayesi olduğunu söyleyebilir miyiz?

Kitaptaki önemli karakterlerden biri olan Milli Mücadeleye gönül koyan "Azra Hanım" hakkında bir kitap yazmayı planlıyor musunuz?

Acaba sizin vermek istediğiniz mesaj, tüm kadınların şartlar ne olursa olsun yere sağlam basabilmeleri mi?

Kitabın sonundaki mektup, sizin dedenizin yazdığı mektup sanırım. Mektubun dili, o dönemi anlatması bakımından gerçekten çok etkileyici. O mektubu ilk okuduğunuzda neler hissettiniz?

KAMPANYALARA DEVAM

Tiyatro sanatçıları, Yıldız Kenter ve Müjdat Gezen ile birlikte Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu UNICEF’in iyi niyet elçileri olarak seçildiniz. Açıklandığı üzere, iyi niyet elçilerinin görevi; ülke ve dünya çocuklarına yardım toplamak. Siz bu konuda ne gibi faaliyetler yapmayı düşünüyorsunuz?

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Ayşe Kulin’le ’Veda’ üzerine haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

17 Ekim 2018, Çarşamba
 • İmsak
  05:31
 • Guneş
  06:54
 • Öğle
  12:40
 • İkindi
  15:43
 • Akşam
  18:15
 • Yatsı
  19:32
Sayfa Başı