"Hikmet Demirkol" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Hikmet Demirkol" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Hikmet Demirkol

Ayşe Deniz Gökçin: Pink Floyd Listztified

Bu Cuma akşamı 41. İstanbul Müzik Festivali kapsamında Ayşe Deniz Gökçin’in “Pink Floyd Listztified” konserine gittim. Kampüsün yaz akşamı halinden o kadar etkilendim ki, akademik kariyer hayallerini erteleyen biri olarak “acaba doktora mı yapsam” diye bir an aklımdan geçti.

Gökçin’in Boğaziçi Üniversitesi Albert Long Hall’daki konserinde saatler 21:00’u gösterdiğinde bir tane bile oturacak yer kalmamıştı. Özellikle konsere gitmeden önce performans hakkında herhangi bir detay öğrenmekten kaçındım. Tamamını o akşamın tecrübesiyle öğrenmek istedim. Konser izleyicileri genelde gençlerden oluşsa da, birçok çocuk da ailesiyle birlikte gelmişti. Gerçekten o ailelere hayran oldum. Çok seviniyorum konserlerde böyle şeyler görünce.

 

Ayşe Deniz Gökçin: Pink Floyd Listztified


Ayşe Deniz Gökçin’in “Pink Floyd Listztified” performansında, Pink Floyd’un şarkılarını klasik müzikle birleştirerek farklı bir üslup yaratmış. Franz Listz’in 200. Yılı anısına çıkardığı 'Pink Floyd Lisztified: Fantasia Quasi Sonata'albümü Pink Floyd’un resmi sitesinde de büyük övgü almış.

/images/100/0x0/55ea1071f018fbb8f8690629
 
Albert Long Hall’daki konserde yaklaşık 90 dakika boyunca Gökçin, çaldığı eserlerinde piyanonun tüm limitlerini kullandı diyebilirim. Piyanonun tellerinin üzerine yerleştirdiği plak ve bateri bageti niyetle çaldığı tahta karışıklarla oldukça deneysel bir konser verdi.  Şarkı aralarında mikrofonla şarkıların detaylarını anlattı.

 

Gezi olaylarını Londra’dan da yakinen takip ettiğini ve gençlerin yanında olduğunu dile getirdi. Bu sıralarda tabi alkış kıyamet koptu. Konserde ayrıca bu performansın Gezi Parkı döneminde de, çeşitli yerlerde gerçekleştirmek istediğini dile getiren Ayşe Deniz Gökçin’i yakalayabildiğiniz ilk fırsatta dinlemenizi öneririm. “Another Brick In The Wall” un bu farklı yorumu eminim sizleri de etkileyecek.
 

 


Birkaç aydır merak ettiğim Aysel’in albümü geçtiğimiz hafta piyasaya çıktı.Tarkan’ın Aysel Gürel’i anma albümünde yer alan “Firuze” yorumu bence çok güzel olmuş. Ayşegül Aldinç’in “Yolun Başında” coverı albümün bir diğer incisi.  Hele Yasmin Levy’i dinledikçe bende bir Sezen Aksu duygusallığı yarattı ki sorma gitsin. Levy’nin “Sevda” yorumu çok içten ve etkileyici olmuş, şarkıyı çok defa tekrarladım.  Sezen’den bildiğim “Ah Mazi” şarkısı benim için çok özeldir, Emre Altuğ’lu versiyonunu sırf bu yüzden sevdim diyebilirim.

 

Albümün Oscar heykelciği Mabel Matiz’e gidiyor. “Sultan Süleyman” m u h t e ş e m olmuş.  Bu albüm hatırlandığında aklıma gelen ilk şarkı hep Mabel’in coverı olacak. Gel gör ki, kapanış şarkısı için seçilmiş güzelim ”1945” için aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Neden böylesi bir marş moduna dönüştürülmüş, şarkı özünden koparılmış bilemedim.  Zaten elimizde örnek olarak Onno Tunç Tribute albümündeki Mor ve Ötesi coverı varken, onun üstünde bir cover yapmak sanırım çok zor.

 

Ayşe Deniz Gökçin: Pink Floyd Listztified


Hazır albümden konuyu açmışken, Editors’un “ The Weight of Your Love” ve Empire Of The Sun ‘ın “Ice On The Dune” yeni albümleri çıktı.  Özellikle Empire Of The Sun sanırım bu yaz için aradığım albüm olma yolunda en sağlam aday. Meraklılarına buradan duyurulur, albüm Deezer’da dinlenebiliyor.

 
KARIŞIK KASET


İptaller olmasaydı aslında bugün Park Orman’da Sigur Ros konseri olacaktı. Aynı gün olan Alicia Keys konserine açıklandığı ilk gün bilet alıp, sonradan belli olan Sigur Ros’u konseri yüzünden gitmeyecektim. Kısmet işte, neler neler oldu, Sigur Ros konseri iptal oldu. Döndüm sonunda yine Alicia Keys’e gidiyorum.

 
Karışık Kaset’i Alicia Keys’in son konserlerindeki setlisti ile doldurdum.


Keyifli dinlemeler…


1) Streets of New York/Empire State of Mind , Part I
2) Karma
3) You Don't Know My Name
4) Tears Always Win
5) Listen to Your Heart
6) Like You'll Never See Me Again
7) A Woman's Worth
8) Diary
9) Un-Thinkable (I'm Ready)
10) Try Sleeping with a Broken Heart
11) Fallin'
12) I'll Be There for You / You're All I Need to Get By (Marvin Gaye & Tammi Terrell cover)
13) When It's All Over
14) Limitedless
15) Unbreakable
16) Doesn't Mean Anything
17) Brand New Me
18) Not Even the King
19) If I Ain't Got You
20) No One
21) New Day
22) Girl on Fire
23) Empire State of Mind, Part II: Broken Down

 

 

 

https://twitter.com/hkky

Yazarın son yazıları

#28 Haziran 2013 “Kız Kafası” artık “İstanbul kızı”
#25 Haziran 2013  Peki Şimdi Ne olacak?
#18 Haziran 2013#Direnpiyano yuvaya geri döndü
#18 Haziran 2013#direnpiyona
#14 Haziran 2013Mabel Matiz:Ahıra Girmeyen Koç
#11 Haziran 2013Gezi Parkı'nın akılda kalan şarkılarıYAZARIN TÜM YAZILARI İÇİN >>

X