Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Ayrıştırma Türk’ün de Kürt’ün de zararına

  Hürriyet Haber
  15 Ağustos 2009 - 00:18Son Güncelleme : 15 Ağustos 2009 - 00:25

  DTP Genel Başkanı Ahmet Türk, demokratik açılımın sonucunda, Türkiye’nin bölünebileceği iddialarına, "Bizim amacımız Türkiye’yi çözmek değil, sorunu çözmektir. Etnik milliyetçiliğin ne kadar tehlikeli olduğunu bilen insanlarız" şeklinde yanıt verdi.

  Görüştükleri AK Parti Genel Başkanı Tayyip Erdoğan ve İçişleri Bakanı Beşir Atalay’a, değişim, dönüşüm ve sorunun çözümünün kaçınılmaz olduğunu dile getirdiklerini vurgulayan Türk, şunları söyledi:

  Hem TSK, hem PKK dikkate alınmalı

  72 milyonun hassasiyetleri göz önünde bulundurularak bir çözüme gidilmeli. 30 yıldan beri silahlı sürecin yaşadığı bir Türkiye’deyiz. Etkili rol alması gereken insanlar hiç yokmuş gibi davranmak sıkıntıların doğmasına neden olacak. Ben burada hem TSK’yı, hem de PKK’yı kastediyorum. Açılımı yapacak olan siyasi iradedir. Ama tüm düşüncelerin dikkate alınması gerekir.

  Etnik çatışmanın zararını biliyoruz

  Bizim amacımız Türkiye’yi çözmek değil, sorunu çözmektir. Bin yıldır birlikte yaşamış iki halkı birbirinden ayrıştırma ne Türk’ün ne de Kürt’ün yararınadır. İkisinin de zararınadır. Ortadoğu’da etnik ve mezhepsel çatışmaların, ne kadar zararlı olduğunu da görüyoruz. O halkların, bu hedeflere ulaşmasını baltalamış oluruz."

  Başarısız olur demek kanla beslenmektir

  Sürecin şimdiden başarısız olacağı yönündeki bir belirlemeyi, tartışmanın önünü kesmeye yönelik bir anlayış olarak değerlendiriyorum. Bu sorunun çözümsüzlüğünden Türk, Kürt, toplum ve siyasetçiler etkileniyor. Türkiye’nin bütünlüğüne zarar vermeyen, halkların kucaklaşmasını esas alan bir projeye karşı çıkmak, kandan beslenmektir. Bunun vebali, günahı çok ağır olur. Kürt’ün de Türk’ün de Türkiye’nin de bu çatışmalara, kardeş kavgasına tahammülü kalmamıştır.

  Kürt kelimesi Anayasa’da olmaz

  Dünyanın hiçbir anayasasında etnisiteye dayalı bir maddenin, o toplumda barışmayı sağlamayacağına inanıyoruz. Kürt kelimesinin Anayasa’ya geçirilmesini doğru bulmuyoruz. Çünkü, Kürt’ü geçirdiğiniz zaman Çerkez’i, Laz’ı görmezlikten gelmiş oluruz. 15 Ağustos’ta başlayan silahlı mücadelenin artık bu süreçte, barışçıl demokratik bir sürecin kapısının aralanması için bir gün olmasını diliyorum. 15 Ağustos’ta Öcalan’ın yapacağı açıklamanın, bu sürece bir katkı sunacağı inancını taşıyorum.

  Silahsızlanma ilk öncelik olmamalı

  Türk, Reuters’e verdiği röportajda da PKK’nın silahsızlanmasının ’ilk öncelik’ haline getirilmesi halinde Ankara’nın açılımı bloke edilebileceğini söyledi. Türk, "Neden silaha sarıldıklarını düşünmeden silahsızlanmayı ilk öncelik yaparsanız, süreci bloke edersiniz" dedi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı