"Güzin Abla" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Güzin Abla" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Güzin Abla

Ayrılıklarda en çok çocuklar zarar görüyor

Hep demez miyim, “Ayrılıklarda en büyük zararı gören çocuklar oluyor” diye...

Bu genç adam, boşanma nedenini açıklamıyor ama ayrılmadan önce uzun bir süre mücadele vermiş gibi. Boşandıktan sonra da son derece olgun davranmış. Oğlunun üzüntüsünü hafifletmek için çırpınıyor. Sırf oğlu için eski eşine barışmayı bile teklif etmiş. Ancak kadın ne istediğini bilmiyor anlaşılan...
Bir kadının eşinden ayrıldıktan sonra bir başkasıyla beraber olması çok doğal. Hele aradan onca yıl geçmişse... Ancak çocuğunu gözden çıkarmasına anlam vermek çok zor.
Çocuğun yaşadığı travma bir ömür boyu sürse de, dediği gibi zaman her şeyin ilacıdır. Belki bir gün o anne de hatasını anlayacaktır.Umarım bunun için çok geç olmaz.

Neden onu doğuran anne benim kadar düşünmüyor

Güzin Abla, ben yurtdışında yaşayan bir okurunuzum. Derdim o kadar büyük ki, bir çözüm bulamıyorum. Ben 38 yaşında, sekiz sene önce eşinden ayrı yaşamaya başlayan bir erkeğim. Beş sene önce oğlumun velayetini yüksek mahkeme kararıyla annesinden aldım. Artık oğlumla birlikte yaşıyorum.
Eşimden yurtdışında resmi olarak üç sene önce boşandım ama Türkiye’de hâlâ evli gözüküyoruz.
Eski eşimle ayrıldıktan sonra da görüşmeye devam ettik. Oğlumla beraber evine gider gelirdik. Ta ki geçtiğimiz Kurban Bayramı’na kadar...
O gün eski eşimin evinde tatsız bir olay yaşandı. Ben de ona “Etrafındaki dedikoducu kadınlardan kurtul, buradan taşınalım, yuvamızı tekrar kuralım” dedim. Ama o bu teklifime yanıt vermedi.
Bayramdan iki gün sonra koluna bir erkeği takıp alışveriş merkezine götürmüş. Tüm tanıdıklarımızla da ”Bu benim erkek arkadaşım” diye tanıştırmış.
Oysa o gün oğluyla görüşme günüydü. Ancak gelip oğlumuzu almadı.
Arayıp “Neden gelmedin?” diye sorduğumda da “Artık bir erkek arkadaşım var, çocuk umurumda değil” dedi.
Yıkıldım. Aradan uzun bir süre geçti, ne oğlunu aradı ne de beni. Tabii ki ben de onu aramadım.

SEVGİLİSİYLE OĞLUMUN KARŞISINA DİKİLMİŞ

Sonra bir gün arayıp oğlunu görmek ve hayatındaki adamla tanıştırmak istediğini söyledi. Tabii ki olumlu bakmadım. Oğlumla da konuştum, kesinlikle kabul etmedi. Oğlumun “Ben de artık böyle bir kadını tanımıyorum” demesi beni tamamen yıktı...
Oğlum daha 12 yaşında. O neşeli, cıvıl cıvıl çocuk, hiç konuşmayan, kendini odasına kapatan, sessiz sedasız biri oldu çıktı.
Bu arada annesi olacak kadın, o adamı koluna takıp çocuğun karşısına dikilmiş. Oğlum o anda fenalık geçirip bayılmış. Tabii ki ben bunu duyduğumda kıyameti kopardım. Polise, mahkemeye, birçok yere başvurdum.
Daha sonra eski eşim arayıp benimle görüşmek istedi. Önce kabul etmedim, sonra “Derdi neymiş, bir dinleyeyim bakalım” dedim.
Bir lokantada buluştuk, konuştuk. Bana “Çok pişmanım. Senden özür dilerim, hiç mutlu değilim” dedi.
O yetmiyormuş gibi, bir de bana “Ben seni hâlâ seviyorum” demez mi? “Bak eğer mutsuzsan, ayrıl o adamdan. Zamana bırak, her şey düzelir. Zaman her şeyin ilacıdır” dedim, buna rağmen hâlâ o adamla yaşamaya devam ediyor.

OĞLUM HİÇ MUTLU DEĞİL

Şimdi bana ulaşmasın diye telefonlarımı değiştirdim. Oğlumu mutlu etmek için de elimden geleni yapıyorum. Ama tüm çabama rağmen onu mutlu edemiyorum.
Annesi, ille de çocuğun o adamla tanışmasını istiyor. Bense kesinlikle “hayır” diyorum, çünkü oğlum istemiyor.
Bu arada oğlumun velayeti her şeyiyle yüksek mahkemenin kararıyla bende. Eski eşim ise bizi rahat bırakmıyor.
Anlamıyorum, “Çocuk umurumda değil” diyen kadın neden bu kadar ısrar ediyor “İlla erkek arkadaşımla tanışacak” diye? Çocuğunun psikolojisini hiç mi düşünmüyor? Ben bir baba olarak hem çalışıyorum hem de çocuğuma bakıyorum, neden onu doğuran anne benim kadar düşünmüyor? Ne yapmalıyım, bana bir akıl ver ne olur...
Rumuz: Acılar hiç bitmez mi?

X