Gündem Haberleri

  Ayrılanı öldür

  Hürriyet Haber
  18.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Memur-Sen Genel Başkanı Zübeyir Yetik'ten Hizbullahçı öneri

  FP'ye yakın olan Memur-Sen Genel Başkanı Zübeyir Yetik, ‘İslam Savaşçısına Notlar’ kitabında, cemaatten ayrılanın öldürülmesi gerektiğini savunuyor. Akit Gazetesi'nde köşe yazarlığı yapan Yetik, ‘‘Müslüman ayağa kalkmalı ve ileri atılmalı. Hesap gününü unutma’’ diyor.

  FAZİLET Partisi çizgisine yakın memur konfederasyonu Memur-Sen Genel Başkanı Zübeyir Yetik'in, ‘İslam Savaşçısına Notlar’ adlı kitabında, din adına Hizbullah'ın ‘Müslümanlık adına işlediği!’ cinayetleri çağrıştıran fetvalar veriliyor. ‘‘Cemaatten ayrılana ölüm’’ cezasının tabiliği savunuluyor ve kitap şu çağrı ile son buluyor:

  ‘‘Çağ Müslüman'ın ayağa kalkmasını beklemektedir. Müslüman artık ayağa kalkmalı ve görevinin ifası için ileri atılmalıdır. Müslümanlığın savaşı Allah'ın insanlara uygun gördüğü yaşama biçimi, yeryüzünün her yanında geçerli hale getirme yolunda bir savaştır.’’

  Hak-İş Konfederasyonu kurucusu olan, halen Akit Gazetesi'nde köşe yazıları yazan, Emek Platformu'nda Türk-İş, Hak-İş, DİSK gibi sivil toplum örgütlerinin başkanlarıyla birlikte yer alan Yetik'in kitabından bazı bölümler özetle şöyle:

  Sayfa 8 Müslümana düşen; Allah'a gerçek bir kulluk yapmak, bu kulluğun bir icabı olarak da insanlığa kurtuluşu takdim yolunda savaşmak.

  Sayfa 36-37 Müslümanın sahip bulunduğu maddi ve manevi herşey savaş yardımcısı... Savaşan Müslüman, sahip olduğu imkanlar ise savaşta ona yardımcı. İnsanlığı kurtarmak, insanlığın gerçek kurtuluşu için her şeyi Allah'ın ölçülerine uygun hale getirmek... Rıza bu istikamette. Öyleyse Müslüman, Allah'ın rızasını tahsil savaşında. Alemlerdeki savaşta, diğerlerinin savaşı hayvani. Müslümanınki ise işte böylesine insani.

  Sayfa 44 Müslüman, devamlı olarak ‘kurban’ veren insandır. Çünkü kurban Allah'a yakınlaşmadır.

  Sayfa 47 Müslüman uyan... Herşeyin ‘kurban’ etmek için sana verildiğini anla. Kurban olmanın şuuruna er ki, boğazlanan hayvanın derekesine düşmeyesin. Yahut can korkusuyla boynuna tasma geçirilmesine ses geçirmeyen bir hayvan derekesine düşürülmenin yollarını tıkayasın.

  Sayfa 49-50 Müslüman, ferdi değil içtimai bir eylem içinde bulunmaktır. O kadar ki cemaatleşme, yani eylemi içtimaileştirme bir noktada imanın ayrılmaz parçası haline gelmekte... İslam cemaatinden ayrılan bir kişinin bu kişi namazını da kılsa, bu kişi orucunu da tutsa ve bu kişi ‘Ben Müslümanım’ da dese, öldürülmesi gerektiği hususundaki ölçü, böyle bir insanın öldürülmesinin farz oluşu, içtimailik prensibinin kuvvet ve şiddetini ortaya koymaya yetmez mi? Ve bu durumda Müslüman hálá ‘Her koyun kendi ayağından asılır’ gafletiyle kendini bacağından asılmaya mahkum edici bir yalnızlık ve ferdilik içinde kalmaya devam edebilir mi?

  Sayfa 64-65 Haliyle diliyle ve gerektiği anda da eliyle tebliğ. Halle tebliğ, dille tebliğ, elle tebliğ. Ama mutlaka tebliğ. Müslüman, sana görevinin ifası zımnında biricik usül olan tebliğ vazifene başlamanı tebliğ ediyorum. Seni, ümmeti olmak saadetine eriştiğin resuller resulünün usulüne ittibaya davet ediyorum.

  ÖLESİYE ÖLDÜRESİYE TEBLİĞ: (Sayfa 68-69) Kırmadan, incitmeden, örselemeden, hafife almadan, horgörmeden yapılan tebliğ. Ve bütün bunlara rağmen anlayışsızlık görmek, inkarda direnmeyi müşade etmek, redle karşılaşmak ve hasmane tavırlara muhatap olmak halinde ise, nasıl gerekiyorsa öylece tebliğ etmek. İşi lafızdan ele, kuvvete, güce dökmek. Tebliğ görevini, kuvvetle desteklemek yoluna girmek ve hatta ve hatta kılıca havale etmek... Kılıçların gölgesi altında bulunarak, kılıcı araçlaştırarak. Ve o zaman da müsamaha etmeksizin tebliğ, korkmaksızın, tebliğ, acımaksızın tebliğ, bir takım küçük hesaplara girmeksizin tebliğ. Yani, öldüresiye tebliğ, yani ölesiye tebliğ, ölümü göze aldırıcı bir tarz ve eda içinde tebliğe devam etmek.

  SUÇLUNUN ÖLÜMÜ (Sayfa 137) Bazı suçlar habis-ur misali yerleştiği bünyenin kesilip atılmasını gerektiği için, mesela hırsızın eli kesilir, yahut suçlunun bünyesine yerleşen suçun temizlenmesi, imhası mümkün olmadığından suçla birlikte suçlu da ortadan kaldırılır, cinayette olduğu gibi öldürülmek suretiyle olduğu gibi.

  Sayfa 160 Müslüman bir başına yaşayacağı müslümanlık bütün hükümleri kapsamadığı içindir ki, cemaatleşmek bir zarurettir. Ve Müslüman bu sebeple bütün savaşını geniş manada bütün insanlığı islamlaştırmaya yöneltmek borcu altındadır. Kendi cemaatini gerçekleştirmek için eylemde bulunmak zorunda. Müslümanlar, cemaatinizi gerçekleştirmek için hala bekleyecek misiniz?

  Sayfa 162 ve 182 Binaneleyh esas olan rey beyanı değil, ama Allah'ın rızasının araştırılmasıdır. Müslüman artık ayağa kalkmalı ve zafere doğru güvenli adımlarla yürümelidir. Ve müslüman, işte bu zafere erişmenin güveni içinde, artık, ayağa kalkmalı ve görevinin ifası için ileri atılmalıdır.

  Son sayfa Çağ Müslümanın ayağa kalkmasını beklemektedir, bunalımlar içinde. Müslüman hakkı ikame borcu altındadır, hem Allahın kulu, hem de insanların üzerinde halife olmak sıfatıyla. Müslüman, hesap gününü unutma. Müslüman, Allah'ı unutma. Müslüman görevini unutma, ihmal etme...

  Aramızda barınamaz

  MEMUR-Sen Genel Başkan Yardımcısı ve Eğitim-Bir Genel Başkanı Kamil Aydoğan, Memur-Sen'in cumhuriyetin temel değerlerine bağlı olduğunu belirterek, şunları söyledi:

  ‘‘Halkımızın Atatürk'ün önderliğinde Kurtuluş Savaşı'yla kazandığı laiklik, aynı zamanda dindarlığı yaşamanın teminatıdır. Laiklik herkesin görüş ve inançlarının teminatıdır. Onu gözbebeğimiz gibi korumak zorundayız. Dini bu şekilde kullanarak kendisi gibi düşünmeyenleri öldürme aracı olarak görmek, bırakın Memur-Sen Genel Başkanını, bir insana yakışmaz. Genel başkanı kim olursa olsun Memur-Sen bu ilkeleri hep koruyacak. Yaptıkları konuşmalar ve yazdıkları kitaplarla cumhuriyetin temel değerlerine kastedenler, Memur-Sen'de barınamayacaklar. Memur-Sen'in hiçbir üyesi bu görüşleri tasvip etmez, kitaptaki görüşler de Memur-Sen'i bağlamaz. Zübeyir Yetik'in genel başkanlığına yönetim kurulu üyesi olarak ben oy vermedim. Biz, Memur-Sen'in demokratik, laik, liberal bir çizgide olmasını savunuyoruz.’’

  Hizbullah'a karşıyım

  ZÜBEYİR Yetik, ‘‘İslam Savaşçısına Notlar’’ kitabının ‘militanca bir kitap’ olduğunu kabul etti. ‘‘Cemaatten ayrılanın öldürülmesi gerektiği’’ görüşünü hálá savunup savunmadığı sorusuna net yanıt vermeyen Yetik, ‘‘Kitabımı, Hizbullah'la alakalandırmanın anlamı yok. Tarikat olayına şiddetle karşı biriyim. Tarikat veya tasavvufun, islami tutum olmadığı kanaatindeyim. Hizbullah tarikattır. Olmasa bile yaptıklarının, bırakın müslümanlığı insanlıkla alakası yoktur’’ dedi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı