Gündem Haberleri

  Ayrılamadılar

  Mustafa KÜÇÜK - Turaç TOP Mustafa OĞUZ / İSTANBUL - DHA
  29.07.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Diyarbakır’ın Lice ilçesinde, askeri konvoyun geçişi sırasında tuzaklanmış bombaların uzaktan kumandayla patlatılması sonucu şehit olan Bakım Onarım Astsubay Çavuş Selman Aksu İzmir’de, Er Kadir Kayıkçı da İstanbul’da düzenlenen devlet törenleriyle son yolculuğuna uğurlandı.

  Terhisine 15 gün kala, cebinde uçak biletiyle şehit olan Er Kadir Kayıkçı’nın (21) İstanbul Ataköy 5’inci Kısım Camisi’nde öğle vakti düzenlenen cenaze törenine Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de katıldı. Gül, baba Recep Kayıkçı’yı elinden tutarak teselliye çalıştı. Kağıthane’deki evinin önünden de geçirilen şehidin cenazesinde, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, eski bakanlardan Murat Başesgioğlu da hazır bulundu. Taziyeleri, şehidin annesi Azime Kayıkçı, babası Recep Kayıkçı, kız kardeşi Zinnur Kayıkçı ve ağabeyi Besim Kayıkçı kabul etti. Şehidin cenazesi taşınırken kortejde, dev iki Türk bayrağı açıldı. Cenazeye katılanlar tekbirler eşliğinde “Şehitler ölmez vatan bölünmez”, “Hepimiz askeriz PKK’ya yeteriz” sloganları attı. Şehit Er Kayıkçı’nın cenazesi, Edirnekapı Şehitliği’ne toprağa verildi.

  Oğlunun şapkasını bırakmadı

  Sabah, son kez İzmir Kadifekale’deki babaevinin önünden geçirilen şehit Astsubay Çavuş Selman Aksu için öğle namazının ardından Bostanlı Beşikçioğlu Camisi’nde tören düzenlendi. Törene İzmir Valisi Cahit Kıraç, Ege Ordu Komutanı Orgeneral Abdullah Atay, bazı milletvekilleri ve il yöneticileri katıldı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Tayyip Erdoğan da törene çelenk gönderdi. Cami avlusunda Kürtçe ağıtlar yakan aile, yakınları ve askerler tarafından güçlükle sakinleştirildi. Şehidin annesi Şerin Aksu, oğlunun askeri şapkasını, teyzesi Emine Aksu ve yeğenleri de fotoğraflarını bir an olsun elinden bırakmadı. Anne Şerin Aksu, şehidin babası Hayrettin Aksu, kardeşleri Şükrü, Mehmet, Mustafa, Murat ve kız kardeşi Emine Aksu, taziyeleri kabul etti. Sıcaklığın 35 derecenin üzerine çıktığı kentte, saygı duruşunda bulunan askerlerin terini, komutanları sildi. Şehit Aksu’nun cenazesi top arabasına konulduğunda, teyze Emine Aksu, el sallayıp asker selamı verdi. Aksu’nun naaşı, evinin yaklaşık 200 metre yakınındaki, çocukluğunun geçtiği semtte bulunan Kadifekale Hava Şehitliği’ne defnedildi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı