Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Ayrı ayrı özel temsilci

  Uğur ERGAN / ANKARA
  28 Ekim 2008 - 00:00Son Güncelleme : 28 Ekim 2008 - 00:22

  ABD başkanlığı için yarışan Obama ve McCain’e, Başbakan Erdoğan tarafından 2 özel temsilci gönderildi. Temsilciler, iki başkan adayının danışmanlarıyla biraraya gelip, "İşbirliğine devam" mesajları iletecek.

  BAŞBAKAN Tayyip Erdoğan, ABD’de 4 Kasım’da yapılacak başkanlık seçiminde yarışacak olan Demokratların adayı Barack Obama ile Cumhuriyetçi aday John McCain’e 2 özel temsilci gönderdi. Erdoğan’ın Dış politika Başdanışmanı Ahmet Davutoğlu ile Dış İlişkiler Başkan Yardımcısı Suat Kınıklıoğlu, Obama ve McCain’in danışmanlarıyla görüşmek üzere önceki gün ABD’ye gitti. 2 özel temsilci, 2 başkan adayına da Türkiye’nin PKK terörü, sözde Ermeni soykırımı iddiaları, Kıbrıs ve diğer bölgesel sorunlarla ilgili düşünce ve hassasiyetlerini aktaracak. Davutoğlu ve Kınıklıoğlu, ABD’deki görüşmelerde şu mesajları verecek:

  İşbirliğine devam

  Türkiye, yeni yönetimle PKK ile işbirliğinin aynen devam etmesini arzuluyor. İki stratejik müttefikin işbirliği olumlu sonuçlar yaratmıştır.

  Türkiye, Irak’ın toprak bütünlüğü ve birliğinin korunmasından yanadır. Irak’ın toprak bütünlüğünün bozulması bölgede yeni bir kaos ortamı yaşatır.

  Kafkasya İstikrar ve İşbirliği Platformu’nun oluşturulması bölgede istikrarın sağlanması için önem teşkil ediyor. Bu girişim, ABD’nin bölgedeki çıkarlarına karşı değildir. Washington’dan, Türkiye’nin bu girişimine destek bekliyoruz.

  Türkiye’nin Ermenistan açılımı doğru anlaşılmalı ve başkan adaylarının Ermeni diasporasının yanı sıra Türkiye’nin görüşlerini de birinci elden dinlemeleri önemlidir. Washington’un Ermeni diasporasına yapacağı telkinler de Kafkasya’da istikrara katkı yapar.

  Türkiye, bölgede başta Suriye ve İsrail arasında olmak üzere etkin girişimlerde bulunmuştur. Türkiye’nin bu girişimleri, ABD’nin yıllardır Ortadoğu’da sağlamaya çalıştığı istikrara da katkı yapmaktadır.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı