Gündem Haberleri

  Aynı Türk oteli

  Nerdun HACIOĞLU / MOSKOVA
  29.10.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Baş balet Nikolay Tsiskaridze, Bolşoy Tiyat-rosu’nun restorasyonunu ‘Türk oteline benzemiş” diyerek eleştirdi: “Tarihi anıta barbarlık yapılmış, orijinal kaplamalar yerine kartonpiyer kullanılmış, bir de altın sarısına boyanmış!”

  DÜNYANIN en önemli opera ve bale sahnesi olarak kabul edilen 186 yıllık tarihi Bolşoy Tiyatrosu 6 yıl süren ve 500 milyon Euro’ya (1 milyar 200 bin lira) mal olan restorasyondan sonra dün perdelerini açtı. Ancak açılış sevincine Bolşoy’un baş baleti Gürcü asıllı Nikolay Tsiskaridze’nin sözleri gölge düşürdü.
  Restorasyonu “tarihi bir anıta yönelik barbarlık” diye niteleyen Tsiskaridze, Zavtra gazesine yaptığı açıklamada “Bolşoy’un yeni hali bana bir Türk otelini hatırlattı. Sorun artık tiyatroyu tanıyamamamız. Orijinal kaplamalar yerine kartonpiyer ya da plastik kullanmışlar. Bir de bunları altın sarısına boyamışlar. Bir bronz şamdan bile bırakmamışlar” dedi.

  Öte yandan dünkü görkemli gala gecesinin şeref konukları Rusya Cumhurbaşkanı Dmitriy Medvedev ile Başbakan Vladimir Putin oldu.
  Bir bilet, bir servetBu açılışa katılanlar 105 bin liraya varan fiyatlar ödedi. YouTube ile yapılan anlaşmayla gala gecesi özel bir internet kanalı üzerinden 36 ülkede naklen yayınlandı.

  6 yıldır tadilatta

  BOLŞOY temelinin Moskova’da bir yeraltı nehrine çökeceği uyarısının ardından 2005’te kapatılmıştı. Müteahhit firma Summo Grup ise tiyatroyu aslına uygun şekilde hiçbir masraftan kaçınmayarak yenilediklerini açıkladı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı