Gündem Haberleri

  Aynı silah, 9 farklı kurban

  Hürriyet Haber
  01.10.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  "Avrupa’nın seri cinayetler tarihinde eşine rastlanmayan bir olay." Bu söz, bize değil, bu cinayetleri soruşturan 140 kişilik Bosporus Komisyonu’nun başındaki polis şefi Wolfgang Gier’e ait.

  Aynı silah, 9 farklı kurban

  O, yedi yıldır Almanya’daki Türkiye kökenli büfecilerin karabasanı haline gelmiş bir katili yakalamakla görevli. Almanya’nın bu olaya ne kadar önem verdiğini "Benim ekibim terör eylemleri zamanındaki ekibin büyüklüğünde" sözleriyle anlatıyor. Türkiye’den ve Almanya’daki Türk topluluğundan bilgi akışını artırmak istiyor. Oysa 2000 yılı sonbaharında Nürnberg’de ilk Türk kurban vurulduğunda, polis işin bu noktaya geleceğinden habersizdi. Türkler’in karıştığı cinayetlerle ilgili tecrübelerine dayanarak, üç neden geliyordu akla: Haraç, PKK, namus. Ama cinayetler ülkenin dört bir yanında birbirini izledikçe, olayın rengi değişti. Biri Yunanlı, diğerleri Türk veya Kürt, Türkiyeli 9 kurbanın hepsi küçük bir büfe işletiyordu, ama hepsi de farklı bir profildeydi ve hepsi de aynı silahla öldürülmüştü. Almanya’da cinayetlerin izini şehir şehir dolaşarak sürdük.

  Seri cinayetler neden çözülemiyor

  Faili meçhul cinayetler, Almanya’daki Türkler ve diğer yabancılar arasında büyük endişeye neden oldu. 2006 yılında Dortmund’da katil ya da katilleri ve polisi protesto etmek amacıyla bir gösteri yürüyüşü de düzenlendi. Yürüyüş, katılım az olmasına rağmen ses getirdi. Bu seri cinayetlerin katil ya da katillerinin bir türlü bulunamaması, Almanları da çok rahatsız etti.

  AYNI SİLAHLA 9 AYRI KURBAN ANALİZİ İÇİN TIKLAYIN...

  BU CİNAYETLER HAKKINDA BİLGİSİ  OLANLAR İÇİN BAŞVURU ADRESİ
  organize@kom.gov.tr
  0312-412 70 84 (24 saat)


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı