Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Aynı bayrak altında geleceği inşa edeceğiz

  ANKARA
  31.12.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Erdoğan, 2009’un son Ulusa Sesleniş konuşmasında demokratik açılım süreciyle ilgili mesajlar verdi. Erdoğan özetle şöyle konuştu:

  Ortak kader

  Bu ay bir taraftan Muharrem ayı. Bir taraftan aralık bitiyor. Bu ay gerçekten farklı değerleri bir arada yaşama, yaşatmanın ispatını gerçekleştirdik. Birlik, beraberlik, kardeşlik içerisinde geleceğe yürümenin azmini, kararlılığını gösteriyoruz. Bunda devam edeceğiz. Aynı vatan üzerinde, aynı bayrak altında, ortak bir kaderi paylaşarak, geleceği birlikte inşa edeceğiz.

  7 yılda altyapı

  Bizim umudumuz, hayallerimiz var, bizim ulaşmak noktasında kararlı olduğumuz çok yüksek hedeflerimiz var. Onun için, milli birlik ve kardeşlik dedik. Onun için, demokratik açılım süreci dedik. 7 yılda bunun alt yapısını yaptık. Türkiye’ye ilkleri yaşattık. Göreceksiniz çok daha fazlasını yaşayacak, Türkiye’yi çok daha ileri seviyelere hep birlikte taşıyacağız.

  AB kararlılığı

  Avrupa Birliği ile ilişkilerimizde zaman zaman karşılaştığımız haksız tutumlara rağmen ilk günkü samimiyet ve kararlılığımızı daima koruduk. En son 12. fasıl olarak çevre faslını da müzakerelere açarak AB üyeliği konusunda ne kadar kararlı olduğumuzu göstermiş olduk. Türkiye’nin dış politikası tek boyutlu değildir. Biz yoğun bir diplomasi trafiği ile dünyanın her köşesine ulaşmaya, her ülkeyle ilişkilerimizi geliştirmeye çalışıyoruz. Bu çerçevede bu ay hem biz çok önemli dış ziyaretlerde bulunduk, hem çok değerli yabancı misafirlerimizi ülkemizde misafir ettik.

  Gazze’ye kulak verin

  Suriye-Türkiye arasında her geçen gün güçlenen dostane bağların, sık sık çatışmalarla sarsılan bölgemiz için de bir örnek teşkil etmesini gönülden diliyorum. Bu arada, Gazze’de yaşanan dramın birinci yıldönümü vesilesiyle dünya kamuoyunu mazlumların sesine kulak vermeye bir kere daha davet ediyorum. ? ANKARA

  Belçika Başbakanı’na Fehriye sorusu

  BELÇİKA Başbakanı Yves Leterme, dün İstanbul’da Fener Rum Patrikhanesi’ni ziyaretinin ardından, Ankara’da Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Tayyip Erdoğan’la görüştü. Erdoğan’la ortak basın toplantısı düzenleyen Leterme, “Bir terörist Belçika’nın önemli iş adamlarından birini öldürüp Türkiye’ye sığınırsa ve yargılama uzun sürerse tepkiniz ne olur?” sorusunu, Sabancı Suikastı sanığı Fehriye Erdal’ın adını vermeden şöyle yanıtladı: “Terörle ilgili konuda ima ettiğiniz kişiyle ilgili süreç devam etmektedir.” Laterme, Türkiye’nin AB’ye tam üyeliği konusunda da şunları söyledi: “Belçika, Türkiye’nin adaylığına önem veriyor ve müzakerelerin iyi bir şekilde sonuçlanmasını ümit ediyor. 2010’un ikinci yarısında buna yoğunlaşacağız.”
  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı