Ege Haberleri

  Aynı ameliyathanede aynı anda 2 ameliyat

  Cihan DURAK / İZMİR, (DHA)
  25.09.2013 - 01:18 | Son Güncelleme:

  İZMİR Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne bağlı Ege Doğum Evi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde, yaşanan yoğunluk ve fiziki imkansızlıklar ilginç bir yöntemin kullanılmasına neden oldu.

  Aynı ameliyathanede aynı anda iki hasta ameliyat edildi. Operasyona alınacak ikinci hastaya, diğerini görmemesi için gözlerini kapalı tutması gerektiğinin söylendiği öğrenildi. Bu durumun fotoğraflanması tartışmayı da beraberinde getirdi.
  İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yöneticisi Prof. Dr. Abdullah Taşyurt, konuya ilişkin açıklama yapmaktan kaçınarak, demeç vermeye yetkili olmadığını söyledi.
  Kuzey Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Osman Nuri Dilek, olayı doğruladı. Acil vakalarda fiziki yetersizlikler nedeniyle aynı anda ve aynı salonda iki hastanın ameliyat edilebildiğini belirten Dilek, “Sterilizasyon şartları uygun hale getirilerek operasyon yapılıyor. Yeni kampus hastanelerinin yapılması ile bu gibi sorunları aşacağız” dedi.

  Savaş ve afette yapılır
  Sağlık Sen İzmir Şube Başkanı ve Buca Seyfi Demirsoy Devlet Hastanesi’nde görevli genel cerrahi Uzmanı Opr. Dr. Recep Atçı, uygulamanın büyük yanlış olduğunu savundu. Bu durumun hasta hakları açısından sakıncalı olduğunu dile getiren Atçı, “Bu durum enfeksiyon riskini artırır. Hastalar ameliyathanede uyutulmadan başka bir hastanın ameliyat edildiğini göreceği için psikolojisi bozulabilir. Bu görüntülere ancak afet veya savaş zamanında rastlanabilir. İzmir’in merkezindeki bölgeye hitap eden hastanede iki kişinin yan yana ameliyat edilmesi vahim bir durum” diye konuştu.
  Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Serdar Saydam da uygulamanın yanlış olduğunu paylaştı. Ameliyathane temizlendikten sonra ikinci bir hastanın alınması gerektiğini kaydeden Saydam, “Böylece hastalar olası enfeksiyondan korunmuş olur. 35 yıllık hekimimin, hiç tek salonda aynı anda iki ameliyat yapıldığını görmedim. Bu, cerrahi ekiplerin motivasyonunu da bozabilir” dedi.

  Hiçbir sıkıntı yaratmaz
  İzmir Tabip Odası Başkanı Opr. Dr. Suat Kaptaner ise bazı eğitim ve araştırma hastanelerinde bu tip ameliyatların yapıldığını bildirdi. Operasyonun niteliğinin önemli olduğunun altını çizen Kaptaner, “Önemli olan enfeksiyon taşıyan hastaların aynı anda ve aynı yerde ameliyat edilmemesi. Hasta mahremiyetinin, araya gerilecek bir perdeyle korunacağını düşünüyorum. Sezaryan, rahim ya da kitle alınması gibi benzer ameliyatların aynı anda aynı ortamda yapılması sıkıntı yaratmaz” görüşünü dile getirdi.

  CERRAHLAR DA RAHATSIZ

  Bu arada, Ege Doğumevi ve Kadın Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde cerrah olarak çalışan hekimler de duruma tepki göstererek, fizik şartların yetersizliğinden yakındı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı