MERSİN HABERLERİ

Aymen: Irak pazarını İran’a kaptırabiliriz

DHA
04.04.2016 - 15:16Son Güncelleme :
DHA

MERSİN’deki Akdeniz İhracatçı Birlikleri (AKİB) Koordinatör Başkanı Bülent Aymen, "Irak’a başlatılan vize uygulaması nedeniyle bu büyük pazarı İran’a kaptırmaktan endişe duyuyoruz" dedi.

AKİB'in ihracatı mart ayında geçtiğimiz yılın aynı dönemine oranla yüzde 13’lük düşüşle 850 bin dolarlık ihracat gerçekleştirdi. İhracattaki düşüşü değerlendiren Bülent Aymen "İhracat rakamlarındaki gerilemenin en büyük sebebi kurdaki düşüşün yansıması olsa da biz kayıpları değil, artık kazanımlarımızı konuşmak istiyoruz. AB ülkelerine yapılan ihracattaki artışın gayet olumlu. İhracatçımız her zamanki gibi zoru başararak kendisine ürününü satacak yeni bir pazar yaratıyor" dedi. Ülke olarak yaşanan olaylar nedeniyle güvenlik önlemlerinin artırılmasının gerekliliğinin farkında olduklarını belirten Aymen şöyle devam etti:

"Zor şartlarda ihracat yapma mücadelesi verirken, en önemli pazarlarımızdan Irak’a başlatılan vize uygulaması bizi zor duruma düşürdü. Gerçekleştirdiğimiz Irak Ticaret Heyeti’nde Iraklı işadamlarının ciddi eleştirileri var, çok yakın zamanda onlar da bize vize uygulayacaklar." 
Irak’taki Türk ürünlerinin yerini İran ürünlerinin almaya başladığını kaydeden Aymen şöyle konuştu: "İşadamlarına yönelik esneklikler sağlanmaz ise ihracatımız ciddi şekilde etkilenecektir. Bu durum ihracatla birlikte gayrimenkul alımı başta olmak üzere bir çok ekonomik getiriyi de sekteye uğratacaktır. İhracatçılar olarak kapı kapı dolaşırken gittiğimiz  ülkelerde Ticaret Müşavirliklerinin desteğine ihtiyacımız vardır. Ekonomi Bakanlığı bu konuda ciddi çalışmalar yapıyor fakat kritik noktalardaki Ticaret Müşavirlerimizin sayısını artırmalarını ve o ülkelerle biz ihracatçılar arasında bir bağ kurulmasını sağlamalarını istiyoruz. Bugün Tahran, Erbil gibi önemli pazarlarda Ticaret Müşavirlerimiz yoğun bir şekilde hizmet veriyor ancak sayıca yetersiz kalıyor."

MERSİN, (DHA)
ME(AŞ/ )(04.04.2016),(FOTOĞRAFLI)
 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Mersin haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Mersin ilinden Aymen: Irak pazarını İran’a kaptırabiliriz hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 04 Nisan 2016 tarihinde saat 15 16’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Aymen: Irak pazarını İran’a kaptırabiliriz haberi güncellenecektir.

  İSTANBUL NAMAZ VAKİTLERİ
  18 Ekim 2017, Çarşamba
  • İmsak
   05:30
  • Guneş
   07:11
  • Öğle
   13:00
  • İkindi
   16:02
  • Akşam
   18:28
  • Yatsı
   19:56
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı