Eğitim Haberleri

EĞİTİM

  AYM ’de dershaneler için kader günü

  Gönül KOCA
  07.07.2015 - 09:18 | Son Güncelleme:

  Anayasa Mahkemesi, 9 Temmuz Perşembe günü toplanarak, 1 Eylül 2015’te dershanelerin kapatılmasını öngören ‘Milli Eğitim Temel Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapan Kanun Tasarısı’nı görüşecek.

  Dershane tasarısı 2014 Mart ayında 22 ret oyuna karşı 226 kabul oyuyla TBMM’de yasalaşmıştı. Kanuna göre dershaneler 1 Eylül 2015 tarihine kadar ya özel okula dönüşecek ya da bu tarihten itibaren tüm faaliyetlerine son vereceklerdi. CHP ise dershanelerin kapatılmasını öngören Kanun’un bazı hükümlerinin iptali ve yürürlüğünün durdurulması istemiyle Anayasa Mahkemesi’ne başvurmuştu. Davayla ilgili ilk incelemesini tamamlayan mahkeme başvuruda eksiklik tespit ederek, tamamlanmasını istemişti. Belirlenen eksiklikleri tamamlayan CHP, Anayasa Mahkemesi’ne tekrar başvurmuştu. CHP’nin ikinci başvurusunun da ilk incelemesini yapan Anayasa Mahkemesi heyeti, başvuruda eksiklik olmadığı için esastan incelemeye karar vermişti. Bu karar doğrultusunda AYM, dershanelerin kapatılması konusunu 9 Temmuz Perşembe günü esastan görüşecek. Konuyla ilgili yorum yapmak istemeyen dershane temsilcileri, “Çok geç yapılan bir toplantı oldu” diyerek sadece mahkeme kararını bekleyeceklerini söylediler. Edinilen bilgiye göre Anayasa Mahkemesi heyeti, çarşamba günü bazı dershane temsilcilerini dinleyecek.

  401’İ KENDİ İSTEĞİYLE KAPANDI

  Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, 25 Mayıs 2015’te düzenlenen ‘Dershanelerin Dönüşüm Süreci’ başlıklı toplantıda 2 bin 240 dershanenin dönüşüm programına başvurduğunu, bunlardan 2 bin 195’inin kabul edildiğini açıklamıştı. Ayrıca 401 dershanenin de kendi isteğiyle faaliyetine son verdiğini belirtmişti. Dönüşüm programına alınan diğer kurumların özel okul açma işlemleri, 1 Eylül 2015 tarihine kadar tamamlanacak.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNANLAR

   Sayfa Başı