Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Aylin Daşdelen'den üzücü haber

Londra Olimpiyatlarında 53 kiloda podyuma çıkan milli halterci Aylin Daşdelen, koparmada 91 kilo kaldırırken, silkmede sıfır çekti ve elendi.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Excel Arena'da, 9 rakibine karşı madalya mücadelesi veren 30 yaşındaki sporcu, koparmadaki ilk iki hakkında 91 kiloyu kaldıramadı. Son hakkında podyuma seyircilerin büyük desteğiyle gelen Aylin Daşdelen, barı bu kez kaldırmayı başardı.

Son Dünya ve Avrupa Şampiyonasında gümüş madalya alan milli halterci, silkmedeki ilk hakkı için önce 120 kilo bildirdi, ancak risk alarak bu kiloyu 124'e çıkardı. İlk denemesinde başarılı olamayan milli halterci, madalya şansını artırmak için ağırlığı 129 kiloya çıkardı. İkinci hakkında 129 kiloyu kaldıramayan Aylin Daşdelen, sakatlığı nedeniyle üçüncü hakkını kullanmak üzere podyuma çıkmadı.

Koparmada 91 kilo kaldıran Aylin Daşdelen, silkmede sıfır çekti ve dereceye giremedi.

Bu arada Daşdelen'in mücadelesini Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan, Voleybol Federasyonu Başkanı Erol Ünal Karabıyık da tribünden izledi.

Altın madalya dünya rekoruyla geldi

Bu sıklette altın madalyayı Kazak Zulfiya Chinshanlo, dünya rekoru kırarak kazandı. Geçen yıl Paris'te yapılan Dünya Şampiyonası'nda silkmede 130 kilo kaldırarak dünya rekoru kıran Kazak halterci, Londra Olimpiyatlarında rekorunu 1 kilo daha geliştirdi ve 131 kiloluk barı kaldırdı.

Chinshanlo, koparmada 95, silkmede 131, toplamda ise 226 kilo kaldırmayı başardı. Kazak sporcu toplamda kaldırdığı kiloyla da olimpiyat rekoru kırdı.

Tayvanlı Ching Hsu Shu koparmada 96, silkmede 123 kiloluk kaldırışlarıyla toplamda 219 kiloya ulaşarak gümüş madalya kazandı. Moldovalı Cristina Iovu ise koparmada 99, silkmede 120 kiloluk kaldırışların ardından, tartı farkıyla Tayvanlı sporcunun gerisinde kaldı bronz madalya aldı.


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler