Gündem Haberleri

  Aykut’un zaferi

  Hürriyet Haber
  20.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Zihinsel özürlü atlet Aykut Bora Gözükara, ABD'de yapılan Özürlüler Olimpiyatı'nda 2 altın ve 1 gümüş madalya kazanıp bayrağımızı 3 kez göndere çektirdi.

  Gururumuz olan19 yaşındaki Aykut'un inanılmaz öyküsü şöyle: 2 yaşında yüksek ateş geçirdiği için unutkanlık, dikkat toplayamama gibi sorunlar yaşayan Aykut, eğitimini ortaokul 1'de noktalamak zorunda kaldı. ‘Normal eğitim göremez’ denilen Aykut, el becerilerini geliştirmesi için meslek okuluna gönderildi. Aykut 2 yıl önce de atletizme başladı.

  Milli Takım'a çağrıldı

  Geçen yıl İstanbul'da yapılan Türkiye Şampiyonası'nda 3 dalda birincilik kürsüsüne çıkan İzmirli atlet, 26 Ağustos-4 Temmuz arası Kuzey Carolina Eyaleti'ndeki 10'uncu Özürlüler Olimpiyatı için Milli Takım'a çağrıldı. Aykut, 1500 sporcunun katıldığı bu organizasyonda 4x100 metre bayrak ve uzun atlamada altın, 200 metrede de gümüş madalya kazandı.

  Hayali polis olmaktı

  Ticaret Lisesi'nde okuyan bir ikizi ve 40 günlükken kalça çıkığı nedeniyle geçirdiği ameliyatta verilen aşırı narkozdan beyni hasar gören özürlü bir kardeşi olan Aykut şöyle dedi: ‘‘Olimpiyat Şampiyonu olmak çok güzel. Ama benim en büyük hayalim polis olmaktı. Ortaokulda matematik, fen ve edebiyat derslerinde çok zorlanınca, okulu bırakmak zorunda kaldım. Bunun üzerine dört elle atletizme sarıldım.’’  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı