« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Aykut Kocaman'ın şifreleri

SORU: Daum’u görevden alabilir misiniz?
ŞİFRE: Hayır, şu anda mümkün değil

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Aslında ne oldu?

FENERBAHÇE Sportif Direktörü Aykut Kocaman, dün akşam saatlerinde sürpriz bir basın toplantısı düzenledi. Kocaman’ın sözcüklerinin arasında küçük ama anlamı büyük şifreler gizliydi. Bizler de Kocaman’ın toplantıda neler dediğini ve aslında neler demek istediğini tek tek toparladık. İşte Kocaman’ın basın toplantısı:
Çok daha önce yapılması gereken bir tanışma toplantısıydı ama bugüne kısmetmiş herhalde. Bugün bana merak ettiğiniz her şeyi sormakta özgürsünüz. Ben bu toplantıya hiç hazırlanmadan geldim. Aklımda, içimde ne varsa o kadarla buradayım.

ŞİFRE: Bu toplantı Aykut Kocaman için sürpriz oldu. Kendisi sabah öğrendi toplantıyı.

Bu takım 8 maçta 8 galibiyet elde ederken de aynı oyuncular ve aynı yaşantıları vardı. Sıkıntılı dönemlerde de aynı oyuncular ve aynı yaşantı vardı. Ama değişen tek şey topun 3 direk arasından geçmemesi.

ŞİFRE: Fenerbahçe’deki problemi daha derinlerde aramalı.

Roberto Carlos ve Güiza Avrupa’da basına farklı, burada farklı konuşuyorlar. Bu sözlerin çoğunun gerçek dışı olduğunu söylüyor oyuncular. Yalan söylediklerini düşünmek benim yapacağım bir şey değil. Lig bittikten sonra tavrımızı ortaya koyacağız.

ŞİFRE: Konuştuklarını biz de biliyoruz. Büyük olasılıkla Carlos ile yollarımızı ayıracağız.

Ronaldo, “gideceğim” diye tutturdu ve Real Madrid’e transfer oldu. Artık olağan karşılamalıyız bunu. Bizim asıl sorunumuz disiplin olaylarıyla alakalı. Bu insanlar da makine değiller ve bunu bir şekilde konuşabiliyorlar. Futbolcular yetenekli ve kaprisli insanlar. Onların sürekli kontrol altında tutulabileceğine inanmak hayal olur.

ŞİFRE: Carlos gitmek istiyorsa zaten tutamazsınız. Bu sadece onun için değil diğerleri için de geçerli.

Önder Turacı’ya “geçmiş olsun” demediğimizi söyleyemezsiniz. Bireysel olarak yanındaydık. Açıklamada yapılan en önemli şey, bilebildiğimiz şekilde doğruları mümkün olabildiğince doğru şekilde yansıtmaya çalışmaktı.

ŞİFRE: Bu konuda ben üzerime düşeni yaptım. Ama kulüp bu açıklamayı yapmadı.
 
Tabii ki 8’de 8 yaparken ne kadar doğrumuz varsa, sıkıntılı dönemde de hatalarımızı söylememiz gerekiyor. Hepimizin hatalarının biraz daha arttığı bir dönem bu dönem. Bu kadar keskin bir düşüş olmamalıydı sadece.

ŞİFRE: Alex gibi oyuncular başarıda ne kadar ön plandaysa başarısızlıkta da önde olmalı.

Fenerbahçe lig tarihi boyunca 2 ayak üzerinde durur. Biri yönetim kuruludur. İş verirler ve parayı bulurlar. Karar verici onlardır. İkinci ayak da teknik direktörlerdir. Onların gücü de formayı ellerinde tutmalarıdır. Fenerbahçe ’nin son 10 yılındaki gelişime bir yenisi eklenmek istendi. Bunun için de ben seçildim.

ŞİFRE: Başkan ile teknik adamın elinde yetkiler var. Benim  yok.

Hem teknik adamın hem de başkan ve yönetimin ellerinde tuttukları bir alan var. Ve onların alanlarını yavaş yavaş küçültmeye çalışması çok normal bir şey değil. Bu 3-5 ay da olacak şey değil. Teknik heyetle de ilgili bir tasarrufta bulunabilmeliyim eğer idareciysem.

ŞİFRE: Teknik adamı görevden almam şu anda mümkün değil.

Daum’la aramızda bir sorun yok. Benim dünyamda bu şekilde soğuklukların yeri yok. Dünyaya, futbola bakışımız, karakter yapımız farklı olabilir ama kimle beraber olursam olayım hep bu şekilde davranmaya çalıştım.

ŞİFRE: Daum ile futbola bakışımız farklı. Futbola onun baktığı gibi de bakmıyorum.

Başarı baskısı var

SORU: Saha içindeki tartışmalara ne diyeceksiniz?

Oyuncularımızı yaptıklarının doğru olmadığına dair bilgilendirmemiz ve eğitmemiz gerekiyor. Saha içindeki gerginliklerin ana nedenlerinden birisini aşırı isteklilik olarak görüyorum.

ŞİFRE: Yönetimin baskısı var futbolcuların üstünde. Bu başarı baskısı oyuncuların üzerine stres yüklüyor.

Yetki Kocaman’da dediler ama...

BASIN toplantısında Aykut Kocaman’ın yanında yer alan Fenerbahçe Asbaşkanı Şekip Mosturoğlu, tüm yetkinin Sportif Direktörleri Kocaman’da olduğunu söyledi. Mosturoğlu buna karşılık, sözleriyle çelişen tutumlar sergiledi. Kocaman’a yöneltilen sorulara dahi müdahale eden F.Bahçe Asbaşkanı, toplantıyı da araya girerek erken bitirdi.

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler