« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Aykut: Keşke daha önce oynasaydım

Galatasaray'ın gurbetçi kalecisi Aykut Erçetin, Türkiye'de kalecinin her topa çıkmasının istendiğini belirterek, ancak Almanya'da kalecilerin, sadece emin olduğu topa çıkmasının beklendiğini söyledi.

A.A.
SON GÜNCELLEME

Futbol Federasyonu'nun aylık yayınlanan “TamSaha” dergisinde röportajı yayınlanan Aykut, Almanya ile Türkiye arasında altyapı eğitimi arasında fark olup olmadığı şeklindeki bir soru üzerine, 'Almanya'da oynadıktan sonra Galatasaray'a geldiğim için böyle bir fark görmedim. Çünkü burada Eser hoca olsun, Nezihi hoca olsun kalecilere standart bir eğitim veriyor. Ama Almanya ile Türkiye arasında kaleciye bakış açısından önemli bir fark var. Türkiye'de kaleci her topa çıksın isteniyor. Almanya'da ise kalecinin sadece emin olduğu topa çıkması beklenir” dedi.

Kendisi için de yan toplara çıkmadığı şeklinde eleştirilerin hatırlatılması üzerine Aykut, “Buna çok katılmıyorum. Tabii ki kaleci ceza sahasının içini koruyacak, ama öncelikli görevi kaleyi koruması. Türkiye'de yan toplara çıkan kaleciler de var ama topa dokunamıyor. Bana göre bu güven verici bir şey değil. Bir kaleci çıktığı topu orada öldürebilmeli” diye konuştu.

“RAKİP DE OLSA BİR TAKIM KALECİ HATASIYLA GOL YERSE SEVİNMEM”

Aykut, Denizlispor maçından sonra rakip takım kalecisi Souleymanou ile ilgili yaptığı açıklamalarının hatırlatılması üzerine, rakip de olsa bir takımın, kaleci hatasıyla gol yemesi halinde asla sevinemeyeceğini söyledi.

Tam tersine böyle durumlarda üzüldüğünü anlatan Aykut, “Çünkü onun hissettiklerini ben de hissederim. Kendimi onun yerine koyabilirim. Onun yediği gol benim de mideme oturur. O kaleci o anda bir kürek bulup bir delik kazmak ve içine girmek ister. Ancak bunu da yapamazsınız. O golü yedikten sonra belki 5 saniye düşünürsünüz ama 6. saniyeden itibaren yine aynı adam olmak zorundasınız” ifadelerini kullandı.

“BAZI TÜRK KALECİLERİ, ALMAN KALECİDEN İYİ”

Galatasaray'ın genç file bekçisi, son dönemde büyük takımların kalelerinde Türk kalecilerin şans bulmasındaki en büyük payın başarılı olan Türk kalecilere ait olduğunu kaydetti.

Başarılı oldukları için kulüplerin de onlara güvendiğini belirten Aykut, sözlerini şöyle sürdürdü: “Rüştü, Volkan, Tolga, Hakan, Serdar, Serkan hepsi başarılı oynadığı için, insanlar da Türk kalecilere güvenmeye başladı. Fenerbahçe son şampiyonluklarını Türk kalecilerle kazandı. Bakın Almanlar her zaman der ki, 'En iyi kaleciler bizde'. Öyle olup olmaması önemli değildir. Ama Almanlar buna inanır. Tekrarlana tekrarlana bu inanış Avrupa'ya da yansıdı. Ancak ben buradaki bazı Türk kalecileri görüyorum, Alman kalecilerden çok daha iyiler. Kamuoyunda 'Türk kaleciler iyidir' inancı kemikleşse, gerçekten çok daha iyi bir duruma geleceğiz. Ama biz bazen kendi değerimizi bilmiyoruz. Bugün Türk kalecilerin gösterdiği başarı bir sinyal olabilir. Artık Türk kalecileri için de Avrupa kapıları açılacak.”

“KEŞKE DAHA ÖNCE OYNAMAYA BAŞLASAYDIM”

Aykut, bir süre önce takımında forma giymeye başlayarak, 2008 Avrupa Şampiyonası finalleri için alternatiflerinden birisi haline geldiğinin ifade edilmesi üzerine, “Benim düşüncem her zaman maçtan maçadır. Sadece önümdeki maçı düşünürüm. Futbol günlük bir iştir. Hiçbir planım yok. Açıkçası keşke daha önce oynamaya başlasaydım” dedi.

Oynadığı takımın değil, iyi oynamanın önemli olduğunu kaydeden Aykut, “Elbette her oyuncu gibi benim de içimde Euro 2008'de oynama isteği var. Ancak benim düşündüklerimin bir önemi yok. Burada bir hayat felsefem var. Elimden geleni yaparım ve arkaya baktığımda 'Keşke şunu da yapsaydım' demem. Benim elimde olmayan şeyleri de düşünmem. Sonuçta bu karar bana ait değil. Teknik adamın kararıyla ilgili konuşmak da eleştiri anlamına gelir. Bir tarafta bir sürü kaliteli oyuncu var ve siz aralarından sınırlı sayıda bir seçim yapmak zorundasınız. Açıkçası ben Fatih Terim'in yerinde olmak istemezdim” şeklinde konuştu.

“TRANSFERİM MACERALI OLDU”

Galatasaray'a transferinin maceralı olduğunu dile getirerek, geri dönmeyi düşündüğü anda Fatih Terim'in sayesinde sarı-kırmızılı kulüple sözleşme imzaladığını ifade etti.

Aykut, Galatasaray'a gelmesini Erdal Keser'in sağladığını belirterek, şunları söyledi: “Galatasaray'ın isteği üzerine Almanya'ya dönüp mukavelemi feshettim. Buraya geldiğimde 'Seni 6 aylığına Antalya Kepez'e vereceğiz, sonra geri döneceksin' dediler. Ancak kurallara göre bir oyuncu aynı dönem içinde iki transfer yapamıyordu ve Kepez'e gitseydim Galatasaray'a dönemeyebilirdim. Transferim yine çıkmaza girmişti. Yönetici Burak Elmas 'Sen bunu bir düşün' dedi. Hayallerim yıkılmıştı. Bu işin olmayacağını söylemek için geri döndüğümde Burak Elmas'ı odasında bulamadım. Ondan sonra bir kapı açıldı ve Burak Elmas geldi, 'Fatih Hoca ile konuştum. Seni hiçbir yere yollamıyoruz. Şimdi sözleşme imzalayacağız' dedi. Bir hafta içinde yaşadıklarımı kimseye anlatamam. Ama Fatih Hocamın sayesinde Galatasaraylı oldum. O olmasaydı belki de futbol hayatım bitecekti.”

“ÇEKİNDİĞİM FORVET YOK”

Kaleci Aykut, beğendiği ve çekindiği forvet oyuncularının sorulması üzerine, “Özellikle bizim forvetlerin hepsini beğeniyorum. Hakan Şükür'ün bu yaşına rağmen inanılmaz bir sıçrama gücü var. Patlayıcı gücü müthiş. Nonda gibi çok hızlı ve isabet yüzdesi yüksek bir oyuncumuz var. Serkan Çalık çok hızlı bir forvet. Ümit Karan da benim için Türkiye'nin en iyi tek vuruş yapan oyuncusu. Ama çekindiğim bir forvet yok” diye konuştu.

“Önünde oynayan Servet ve Song Türkiye'nin en iyi ikililerinden biri olarak gösteriliyor. Sen de onlarla oynamanın rahatlığını hissediyor musun?” şeklindeki bir soruyu da Aykut, “Servet, Song, Emre veya İsmail gerçekten üst seviyede stoperler. Ama aynı zamanda stoperleriniz ne kadar iyiyse bir kaleci için tehlike de o kadar büyüktür. Çünkü o zaman 'Stoperler nasıl olsa her şeyi temizleyecek' diye düşünebilir ve rehavete kapılabilirsiniz. Takımın içindeki en tedirgin adam olmak zorundasınız. Servet'in hava toplarının hemen hemen hepsini kazanacağını bilirim ama kaybedebileceği tek hava topu için her zaman tetikte olmalıyım” diye yanıtladı.

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz