Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Ayıya ‘tercihli yol’

  Meltem ÖZGENÇ / ANKARA
  26 Eylül 2015 - 20:07Son Güncelleme : 26 Eylül 2015 - 20:07

  Yaban hayvanları için Kars’tan Gürcistan’a bir ‘orman koridoru’ oluşturulması planlandı. Proje ile insan-yırtıcı karşılaşmalarından doğan sorunların azalması bekleniyor.

  Artvin, Kastamonu, Sinop ve Giresun’da 15 ayının vurulması için ihale açan, bu nedenle de Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP) ile mahkemelik olan Orman ve Su İşleri Bakanlığı, özellikle otoyollarla izole kalmış, küçük ormanlık alanlara sıkışmış kurt, ayı, vaşak, yaban kedisi, karaca gibi hayvanların güvenli şekilde geniş alanlara geçişlerini sağlayacak ‘yeşil koridor’ çalışmasına hız verdi. İnsan-yırtıcı çatışmasını azaltacak koridorlar için bakanlık 2 bin 500 hektarın ağaçlandırılmasını hedefliyor.
  Projeyle, Kars’tan başlayarak Erzurum, Ardahan ve Artvin’i geçerek Gürcistan’a kadar uzanan orman hattında ağaçlandırma ile bağlantılar oluşturulması hedefleniyor.
  Anadolu’daki ormanlardan ayrı kalmış Sarıkamış ormanlarındaki yaban hayvanları, Gürcistan sınırındaki Borjomi Milli Parkı’ndaki popülasyonla birleştirilmesi sağlanacak.

  Ayıya ‘tercihli yol’

  TÜRKİYE’DE BİR İLK

  28 bin 483 hektar büyüklüğünde ve Kars, Erzurum, Ardahan ile Artvin illerini kapsayan Türkiye’nin ilk yaban hayatı koridorunda 2 bin 500 hektar alanın ağaçlandırılma yapılacak. Böylece insanlarla yırtıcılar arasındaki çatışma da azaltılmış olacak. Yaban hayatı koridorunda erozyonu önleme çalışmaları da yapılacak. Koridorun ağaçlandırılmasında kullanılan bitki türlerinin seçiminde bölgedeki yaban yaşamının da faydalanabilmesi için meyveli ağaç ve çalı türleri kullanılacak.

  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı