Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Ayıplı saç kesimine ceza

  A.A
  15 Ekim 2007 - 10:37Son Güncelleme : 15 Ekim 2007 - 10:56

  Sivas'ta saçını istediği modelin dışında ve uzunlukta, biçimsiz kestiğini öne sürdüğü kuaföre karşı, maddi ve manevi tazminat davası açan makine mühendisi Solmaz Gülmez, 1.5 yıl sürdürdüğü hukuk mücadelesini kazandı. Mahkeme, davalı kuaförün, Gülmez'e maddi ve manevi tazminat ödemesine karar verdi.

  Kentte bir kamu kuruluşunda makine mühendisi olarak görev yapan Solmaz Gülmez, geçen yıl nisan ayında saçını kestirmek amacıyla bir kuaföre gitti. İlk defa gittiği kuaföre istediği saç modelini söyleyen Solmaz, saçının istediği şekilde kesilmediği ve düzeltilemez bir biçimde biçimsiz kesildiğini iddia etti. Bu saçla dolaşamayacağını ifade eden Gülmez, Ankara'da bir kuaföre giderek saçına kaynak yaptırdı.

  Daha sonra 'ayıplı hizmet' kapsamında kuaförden saçını uzatmak için harcadığı kaynak ücretini talep eden Gülmez, kuaförün bu ücreti ödemeyi kabul etmemesi üzerine hukuk mücadelesi başlattı.

  Tüketici Mahkemesi sıfatıyla Sivas 3. Asliye Hukuk Mahkemesine 13 Haziran 2006'da söz konusu kuaför hakkında dava açan Gülmez, kaynak ücreti harcaması bedeli nedeniyle maddi, psikolojik durumu gerekçesiyle de manevi tazminat talep etti.

  Avukatsız olarak her türlü işlemini tek başına yürüttüğü davada Gülmez, saçının biçimsiz kesilmesi nedeniyle dış görünüşünde kendi arzusu dışında meydana gelen değişiklikten dolayı üzüldüğünü, saçının biçimsiz kesilmesi nedeniyle iş yerinde, çevresinde alay konusu olduğunu ve psikolojisinin bozulduğunu savundu.

  Mahkemeye kesilen saçının durumunu gösteren fotoğraflarını da delil olarak sunan Gülmez'in açtığı dava tanıkların da dinlenmesinin ardından karara bağlandı.
  Mahkeme, Türkiye Berberler ve Kuaförler Federasyonu tarafından gönderilen fiyat listesine göre ortalaması alınmak suretiyle Gülmez'in saçına yaptırdığı kaynak bedeli nedeniyle istediği maddi tazminat talebinin kısmen kabulüne karar verdi.

  Buna göre, davalı kuaförün, yaklaşık 1.5 yıl hukuk mücadelesi sürdüren Solmaz'a 633 YTL maddi, 500 YTL de manevi tazminatın yasal faiziyle birlikte temyiz yolu açık olmak üzere ödemesine karar verildi.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı