« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Ayıplar serisi

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
Turgay ŞEREN

Bayrampaşa Stadı'nda oynamak ayıp değil. Ancaak, bu sahanın zemininde ciddi maç oynatmak ayıpların en önünde gelir. Topu stop edemiyorsun. Çimen öbeğine çarpıyor, havaya kalkıyor. Tribünden öylesine komik gözüküyor ki davranışlar, zannedersiniz ki sahada futbolcu yok. Ayağının burnu ile vurmaya çalışan, koşuşan, futboldan hiç nasibini almamış insanlar var.

Ayıplar serisi hep beraber yaşadık, Metin Oktay Tesisleri'nde başladı. Ben 50 yılı aşkın sarı kırmızılı camianın içindeyim. Daha böylesine bir maç öncesi rezaleti ben hatırlamıyorum. Eğer unutmuşsam lütfen beni ikaz edin.

<ı>Maçı umursamadılar

Gelelim maçtaki ayıplara... Her iki takımın futbolcuları da çok umursamazdı. Gelişigüzel sağa sola topu vurdular. Yazımın başında söyledim. Saha inanılmayacak kadar berbat. Futbol Federasyonumuz ayıpların dışında kalır mı? Nasıl ki beş yabancıya izin verir, bu sahada da İstanbulspor gibi büyük amaç ve ümitlerle lige girmiş bir kulübün takımını da tabii ki elinin tersiyle Bayrampaşa Stadı'na görderir.

İstanbulspor futbolcusuyla, taraftarıyla liglerden kopmuş. Belirli bir seyirci topluluğu var, maçı bile izlemiyorlar. Sadece davul çalıyorlar. Sahada Halilagiç defansın göbeğinde mücadele ediyor, gelene vuruyor, gidene vuruyor. Saffet çok düşmüş ve çok ağırlaşmış. İşin doğrusu şu; İstanbulspor futbol takımı hüviyetinden uzaklaşmış. İçlerindeki his kaybolmuş. Uzaktan gözüken o. Ya Galatasaray?

Tabii ki, futbolun içinden gelmeyen insanlara bunu anlatmak zor. Bir futbolcu, maça kendini ruhen iyi hazırlayamazsa, ne kadar fizik gücü, fiziği iyi olursa olsun sahada dünkü Galatasaraylı futbolcular gibi olur. Bir futbol takımı düşünün, kamptayken hala daha transfer paraları konuşuluyor. Verdi, verildi, gitti, geldi, kamp terkedildi, kampa geri gelindi... Bunlar olacak şeyler değil. Hele Galatasaray gibi bir kulübün layık olduğu davranışlar değil. Bunun hesabı elbetteki sorulacak.

<ı>Hiç olmazsa sahaya çıktılar

Arkadaş sen futbolcuna sekiz kez söz verip, yerine getirmezsen, senin o mevkilerde işin ne? Sen, teknik direktörünü öne sürüp, onu da futbolcularının karşısında zor duruma sokarsan, bu sana yakışır mı? Gene de ben Fatih Terim ve Galatasaraylı futbolcuları alkışlıyorum. Belki iyi futbol oynamadılar, ama hiç olmazsa sahaya çıktılar, 90 dakikayı tamamladılar. Onların hiçbir günahı olmayan ayıplar serisini noktaladılar.
Bunları da Beğenebilirsiniz