« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Ayıp olmadı mı şimdi Behzat Ç.

Dün gösterime giren Behzat Ç. Seni Kalbime Gömdüm filminin ilk gün gelirinin Van'daki depremzedelere aktarılacağı konuşuluyordu. Ancak işin aslı dün 12:00 seansından önce ortaya çıktı. Bu durum Behzat Ç. tutkunlarının tepkisine yol açtı.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Radikal yazarı Şenay Aydemir bugün konuyla ilgili şunları yazdı: " Behzat Ç.: Seni Kalbime Gömdüm filmi ile ilgili eleştiri yazısını “Yapımcıların ilk gün hasılatını Van’daki depremzedelere bağışlama jesti düşünülürse, filmi izlemek için en doğru gün bugündür...” sözleriyle bitirmiştim ve yine benim önerimle Hayat ekinin kapağında da ‘Behzat Ç.: Beni bugün izleyin’ diye okurlara çağrıda bulunduk. Bunu yaparken de film ekibinin galada sarf ettiği “İlk gün gelirleri Van’daki depremzedelere gidecek” sözlerini referans aldım.

Ancak dün Twitter’da filmin sadece 12.00 seansı gelirlerinin depremzedelere gideceği bilgisi dolaşmaya başladı. Bu durum birkaç nedenden ötürü can sıkıcı. Çünkü, galadaki açıklamaya dayanarak okurlarımıza çağrı yaptık. Gala haberleri çarşamba günkü gazetelerin çoğunda çıktı ve hemen tamamında ilk gün gelirlerinin Van’a gönderileceğine dair bilgi vardı. Bu haberi düzeltmek yerine ‘reklamın tadını çıkartarak’ sessiz kalmayı tercih eden yapımcılar, belli ki gazetelerde ve sosyal medyadaki çağrıları görünce paniğe kapılarak dün saat 11.14‘te “Bugün sinemalardayız... 12.00 seansının geliri Van’a gidiyor...” şeklinde bir ‘twit’ geçti. Yani geliri Van’a gidecek seansın başlamasına 45 dakika kala.

Hadi diyelim yapımcıların basireti bağlandı ve iki gün boyunca medyada dolaşan “İlk gün geliri Van’a gidecek” haberlerini düzeltmediler. Ama bunun ‘en ölü seans’ olan saat 12.00’de olması en hafif tabiriyle ‘ayıp’ değil mi? Madem ‘ilk gün’ olmasından vazgeçildi, o zaman daha makul bir seansın gelirlerinin depremzedelere bağışlanması ‘adil’ olmaz mıydı? Mesela 19.00.

Asıl can sıkıcı olan böylesine hassas bir konunun ‘pr’ malzemesi haline dönüştürülmesi. Kimse ‘Behzat Ç.’nin yapımcılarından böyle bir ‘jest’ yapmasını talep etmiyor. Muhtemelen birçoğu başka kurumlara yaptıkları desteklerle Van’daki depremzedelerin yanında da oluyorlar. Ama iki gün boyunca medyada çıkan haberlere kayıtsız kalmak, bunu filmin tanıtım malzemesinin parçası haline getirmek, sonra da ‘filme bugün gidin’ çağrıları yapılınca ‘aslında sadece 12.00 seansı’ diye düzeltme geçmek.... Takdiri okurlara bırakalım...

Ben kendi payıma Radikal okurlarından özür diliyorum, bakalım Behzat Ç.’nin yapımcıları ne diyecek... "

İŞTE TWITTER'DA PAYLAŞILAN TEPKİLER

- Behzat Ç. fena yamuk yaptı! Başta ilk gün gelirleri dediler, şimdi sadece 12:00 seansı diyorlar! Günün en kötü seansı bir de. (cimcarmus)

- Behzat Ç.’nin sadece 12:00 seansı gelirlerini Van’a bağışlıyor olmasına da bozuldum açıkçası, belki yanlış yayılmıştır ama tüm gün denmişti.
(sozdeoznee)

- Yağmacılık, günlerdir Behzat Ç’nin ilk gün geliri Van’a deyip son gün, “Sadece 12:00 seansının geliri” diye kıvırmaktır.
(handekuday)

- “Behzat Ç. filminin ilk gün gelirleri Van’a” deyip sonra bunu en abuk saat olan 12.00 seansıyla sınırlamaları tek kelimeyle ayıp. (sevinturan)

- Behzat Ç. de kapitalizme yenik düştü. Sadece 12.00 seansının gelirleri #van’a gidecekmiş. (OSZAL)

- Behzat Ç. filmin ilk gün gelirleri Van’a demiştin. Ama sadece 12.00 seansıyla sınırlamışsın? Herkes öğle yemeğinde olur o vakitler biliyodun tabi. (1eyla)

- Oldu mu... Behzat Ç. Deprem sözünde yamuk yapmiş!!! (qbasaran)


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler