Gündem Haberleri

  Ayının saldırısına uğrayan çobanı köpeği kurtardı

  A.A
  18.07.2007 - 12:23 | Son Güncelleme:

  Artvin'in Şavşat ilçesi yaylasında ayının saldırısına uğrayan ve elinden yaralanan çoban, boğuşma sırasında bağını koparan iki yaşındaki köpeği “Toni”nin sayesinde kurtuldu.

  Artvin Devlet Hastanesi'nde tedavi altına alınan Uğur Duran (21), yaptığı açıklamada, ilçeye bağlı Çağlayan köyünün yaylasında çobanlık yaptığını, dün öğle saatlerinde odun kırarken, bir anda üzerine bir şeyin atlamasıyla yere yuvarlandığını söyledi.

  İlk anda ne olduğunu anlayamadığını, yuvarlanırken kendisine ayının saldırdığını gördüğünü ifade eden Duran, şunları anlattı:

  “Ayıyla mücadele ettim. Ayı bana tokat attı, epeyce mücadele ettim ayıyla. Boynunu tutarak beni ısırmaması için uğraştım. Elime geçen bir taşla ona vurmaya çalıştım. Sonra bağlı olan 'Toni' adındaki köpeğim ipini kopararak ayıya saldırdı. Köpeğim ayıyla mücadele ederken ben o sırada bayılmışım. Ayıldığımda ayı da köpeğim de ortalıklarda yoktu. Elimden kan akıyordu. O vaziyette yaklaşık beşbuçuk saatte yaya olarak köye inmeyi başardım. Artık ayakta duracak halim kalmamıştı. Köydeki hemşire elimi sardı. Çok korkmuştum. Daha sonra araçla beni Şavşat Devlet Hastanesi'ne kaldırdılar. Ardından da Artvin Devlet Hastanesi'ne getirdiler.”

  Elinde kırık tespit edildiğini ve bugün ameliyat edileceğini belirten Duran, “Ben hayatımı köpeğime borçluyum. Hayatımı o kurtardı. Şu an köpeğimin yaşayıp yaşamadığını bilmiyorum. İnşallah yaşıyordur. Devlet büyüklerimden istediğim bu tür olaylara karşı bazı tedbirler alsınlar” diye konuştu.

  Çağlayan köyünün muhtarı Mustafa Özkan da bölgede bu tür olayların sık sık olmaya başladığını söyledi.

  Özkan, “Kısa süre önce de ayı saldırısına uğrayan bir köylümüz Erzurum'da kaldırıldığı bir hastanede halen komada yatıyor. Bunların önüne geçilmesi için gerekli tedbirlerin alınması lazım” dedi.

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı