BOLU HABERLERİ

Ayının mezarından çıkardığı cenazeyi parçaladığı iddiası

AA / Mehmet Emin Gürbüz
20.12.2014 - 11:31Son Güncelleme :

- Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü Yaban Hayatı Dairesi Başkanı Altun: - "Arkadaşlarımız o bölgede fotokapanlarla ayılara yönelik çalışmalarını devam ettiriyor. İnsanlarda nasıl davranış bozukluğu olabiliyorsa hayvanlarda da benzer şeyler olabiliyor" - "Ayılardan korunmak için arı üreticilerimizin elektroşok sistemini kurmalarını tavsiye ediyoruz. Bu, en kesin çözüm"

YEREL HABERLER BOLU

AA / Mehmet Emin Gürbüz

BOLU (AA) - MEHMET EMİN GÜRBÜZ - Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü Yaban Hayatı Dairesi Başkanı Cihangir Altun, Kastamonu'nun Ağlı ilçesinde 52 gün önce defnedilen Halil Ünivar'ın cenazesinin, mezarının yakınında parçalanmış halde bulunmasının ardından fotokapanla ayı takibine başladıklarını belirterek, "İnsanlarda nasıl davranış bozukluğu olabiliyorsa hayvanlarda da benzer şeyler olabiliyor" dedi.

Altun, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ülke genelindeki ayı popülasyonuyla ilgili sayısal veriye sahip olmadıklarını, DNA analizi ve gözlem yoluyla bunun tespiti noktasında üniversitelerle ortak çalışmaların sürdürüldüğünü söyledi.

Ayıların insanlarla çatışmaları ve etkilerin arttığına yönelik bazı veriler bulunduğuna dikkati çeken Altun, "Bunun iki şeyden kaynaklanmış olacağını düşünüyoruz. Birincisi, popülasyon artmış olabilir. İkincisi de köylerde kırsal alandaki yaşamın sınırlanmış olmasına bağlıyoruz. Köylerde 20 ile 30 yıl öncesinde ekilip biçilen araziler, köyde bulunan evcil hayvan sayıları... O günlerle kıyasladığımız zaman şu anda daha az seviyede" şeklinde konuştu.

Altun, köylülerin kullanmadığı arazilerin ayıların tüketmeyi tercih ettiği besinlerle desteklenmesi noktasında çalışmalar yapıldığı bilgisini vererek, "Kısa vadede yıllık bitkiler. Uzun vadede meyve ağaçlarıyla bunları destekleme noktasında çalışmamız var. Popülasyonu net tespit ettiğimiz zaman yönetime ilişkin daha net şeyler söyleyebileceğiz" ifadesini kullandı.

Kastamonu'da bir mezarın kazıldığına dair bilgi aldıklarını, bölgeye fotokapan kurduklarını aktaran Altun, aynı ayının mezara yeniden geldiğini anlattı.

"Arkadaşlarımız o bölgede fotokapanlarla ayılara yönelik çalışmalarını devam ettiriyor" diyen Altun, sözlerini şöyle sürdürdü:

"İnsanlarda nasıl davranış bozukluğu olabiliyorsa hayvanlarda da benzer şeyler olabiliyor. Ayıların insana saldırmaları ve mezar kazmaları nadir görülen olaylardır. Bunlarla ilgili bakanlığımız ve bilim adamlarıyla değerlendirilip, gerekli çalışmaları yapılıyor. Kastamonu'daki ayı olayı abartıldığı, korkulduğu kadar bir olay değil."

- Arı üreticilerine elektroşok sistemi önerisi

Arı üreticilerine elektroşok sistemi önerisinde bulunan Altun, şunları kaydetti:

"Ayılardan korunmak için arı üreticilerimizin elektroşok sistemini kurmalarını tavsiye ediyoruz. Burada bulunan 12 voltluk elektrik hayvanı öldürmüyor fakat titretiyor. Bu sistem elektrik ve güneş enerjisiyle çalışıyor. Bu, yüzde 100 çözüm oluyor. Ayının avlanması sadece bakanlığın iznine tabi. Ayı akıllı bir hayvan. Alınan tedbirleri algılayan ayı ona karşı tedbirler geliştiriyor. Elektroşok en kesin yöntem. Bütün elektroşok çalışmaları başarılı olmuş durumda."

Kastamonu'nun Ağlı ilçesinde 26 Ekim'de 52 gün önce defnedilen Halil Ünivar'ın cenazesi, mezarının yakınında parçalanmış halde bulunmuş, mezarlıkta ayı izlerine rastlanmıştı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Bolu haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Bolu haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Ayının mezarından çıkardığı cenazeyi parçaladığı iddiası haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

BOLU NAMAZ VAKİTLERİ

16 Aralık 2017, Cumartesi
 • İmsak
  06:16
 • Guneş
  08:04
 • Öğle
  13:00
 • İkindi
  15:21
 • Akşam
  17:35
 • Yatsı
  19:12
Sayfa Başı