Gündem Haberleri

GÜNDEM

  AYİM, Hükümet'in itirazını reddetti

  A.A
  18 Şubat 2011 - 12:24Son Güncelleme : 18 Şubat 2011 - 15:32

  Askeri Yüksek İdare Mahkemesi (AYİM), Hükümetin 'açığa alınan 3 komutanla ilgili terfi kararını düzeltmesi' yönündeki talebini oybirliğiyle reddetti. 3 komutanın terfisine karar verildi.

  AÇIĞA ALINAN TÜMG. KAYA, ERDOĞAN'A BRİFİNG VERMİŞTİ / Foto Galeri

  Tümgeneral Gürbüz Kaya, Tuğamiral Abdullah Gavremoğlu ile Jandarma Tümgeneral Halil Helvacıoğlu, “Yüksek Askeri Şura'nın 1-4 Ağustos 2010 tarihlerinde yaptığı toplantıda alınan terfi kararının kendileri yönünden uygulanmaması işleminin iptali” istemiyle dava açmışlardı.

  AYİM Daireler Kurulu'nda 24 Aralık 2010 da yapılan görüşmede oybirliğiyle işlemin iptaline karar verilmişti.

  AYİM'in işlemin iptaline ilişkin gerekçeli kararında, davacıların bir üst rütbeye terfine kanunen bir engel bulunmadığı belirtilerek, “Genelkurmay Başkanlığı tarafından, ilgili bakanlıklar makamına teklif edilen terfi kararnamesinin imzalanmayarak, geri çevrilmesi ve bunun zorunlu sonucu olan bir üst rütbeye terfi ettirilmeme işleminin hukuka aykırı olduğu değerlendirilmiştir” denilmişti.

  BAKANLIKLAR VE BAŞBAKANLIK KARARA İTİRAZ ETTİ

  Başbakanlık, İçişleri ve Milli Savunma Bakanlıkları AYİM'in kararına itiraz ederek, kararın düzeltilmesini talep etmişlerdi.

  Diğer taraftan, 22 Kasım 2010 tarihinde Milli Savunma Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı tarafından söz konusu generaller ve amiral açığa çıkarılmışlardı. AYİM, 3 Aralık 2010'da, komutanların açığa alınmasıyla ilgili işlemin yürütmesinin durdurulması istemini ise oy çokluğuyla reddetmişti.

  TALEP REDDEDİLDİ

  AYİM Daireler Kurulu'nda bugün görüşülen karar düzeltme talebi, oybirliğiyle reddedildi.

  Konuya ilişkin başsavcılık görüşünde de “kararda düzeltilecek bir husus bulunmadığı” belirtilmişti.

  AYİM Daireler Kurulu'nun 10 üyesinden 6'sı, bu yılın başında değişmişti.

  İŞTE KARARIN GEREKÇESİ

  Kararın gerekçesinde, 1602 sayılı Askeri Yüksek İdare Mahkemesi Kanunu'nun 66'ıncı maddesinde “kararın esasına etkisi olan iddia ve itirazların kararda karşılanmamış olması, bir ilamda birbirine aykırı hükümler bulunması, kararın usul ve kanuna aykırı bulunması” sebeplerinin varlığı halinde kararın düzeltilebileceğinin talep edilebileceği belirtildi.

  Yapılan incelemede, davalı dairelerce karar düzeltme dilekçelerinde ileri sürülen hususların tamamının düzeltilmesi istenilen kararda ayrıntılı bir şekilde ele alınıp değerlendirildiği ifade edilen kararda, “Karar düzeltme talebini içeren dilekçede kararın esasını etkileyecek farklı bir iddia ve itirazın ileri sürülmediği, düzeltmeye konu kararın birbirine aykırı hükümler içermediği, usul ve hukuka aykırı olmadığı değerlendirildiğinden, davalı idarelerin kararın düzeltilmesi istemlerinin reddine oybirliği ile karar verildi” denildi.

  Kararda başsavcılık görüşününde de “Kararın düzeltilmesi isteminin reddinin gerekeceği” yolunda olduğu belirtildi.

  İşte açığa alınan 3 komutan:

   

  AYİM, Hükümetin itirazını reddettiAYİM, Hükümetin itirazını reddettiAYİM, Hükümetin itirazını reddetti
  Tümgeneral Halil HelvacıoğluTümgeneral Gürbüz KayaTuğamiral Abdullah Gavremoğlu

   

   

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı