"Yalçın Bayer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yalçın Bayer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yalçın Bayer

Ayılar bile isyanda

BU insanlar HES’lerle mi, termik santrallarla mı, Ergene Nehri’yle mi, katı atık fabrikalarıyla mı, kirlenen denizlerle mi uğraşacaklar, neyle?

Çevrecilerin eylemsiz günü yok

Çevresel anlamda ülkesini seven, duyarlı insanlar imkânları ve güçleri oranında tepki göstermeye çalışıyorlar. Pankartlarını alanlar dağlara çıkıyor, ovalara iniyorlar.

Doğasının, kirlenmesini, yağma edilmesini istemiyorlar.

Sadece insanlar mı, yaşamından yok edilenler de isyanda...

Gazetelerde ‘ayıların’ isyanı geniş yer buluyor. Doğudaki ayılar köylere iniyor, insanlara saldırıyor diye... Neden; çünkü dağlardan Karadeniz’e inen derelerin üzerinde kurulmasına izin verilen HES’ler için patlatılan dinamitlerden yuvaları dağılıyor ayıların; geçiş noktaları kapanıyor; yiyecek alanları yok oluyor. Orman ve Su Bakanlığı bunu ne kadar dikkate alır?

‘Vahşi yaşam’ alanları, insanlar tarafından katledilirse, yaşama ortamları ortadan kaldırılırsa ne yapılır? Saldırır!..

“Kimse bunların katli vaciptir” demesin!

Sadece ayılar değil, patlamalar nedeniyle arılar da kaçıyor.

Gerze’de Anadolu Grubu’nun termik santralına karşı direnenlerden bugüne kadar 30 kişi yaralandı, yüzlerce insan biber gazı, tazyikli su ve plastik mermilere karşı durarak, topraklarına siper oldu. Onlar da bugün İstanbul’da eylem yapacaklar...
Orman ve Su Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na çok iş düşüyor.

Türkiye’nin çevre kahramanları!

ÇEVRE ile mücadelede önce TEMA’nın onursal başkanı Hayrettin Karaca’yı anarak bu konularda mücadele veren kurum ve kişilerin listesini çıkartmaya çalıştık, eksik veya fazla...

Çünkü bu insanların çok emekleri var:
- TRAKYA’da çevreye karşı TEMA, MARÇEP, Çevre Gönüllüleri ve Ergene İnisiyatifi’nin isimleri öne çıkıyor. Çevreye sahip çıkma etkinliklerinde, hukuki katkıda, görüş belirtmede, imar planlarıyla ilgili yanlış ve hatalar üzerinde büyük emek gösterenleri sayarsak... Hakan Dedeoğlu, Hacer Doğrugüven, Necla Demirci, Av. Enis İşbilen (Uzunköprü Belediye Başkanı), Av. Coşkun Molla, Av. Bülent Kaçar, Göksel Çiğdem, Prof. Osman İnci, Prof. Emre Aysu, Prof. Tamer Dodurka, Prof. Doğan Kantarcı ve Erdal Özcan, Taner Sıtkı Uyar’ın isimleri dikkat çekiyor.
- KARADENİZ’de ise mücadele daha çok derelerle ilgili... HES’lere karşı direnen Şavşat’tan Gerze’ye kadar en etkin mücadeleyi veren ‘Derelerin Kardeşliği Platformu’ (16 ilde, 26 vadi ve 82 bileşende hukuksal ve demokratik mücadelesini sürdürüyor), ‘Karadeniz İsyandadır Platformu’, ‘Yeşil Artvin Derneği’ ve ‘Fındıklı Derelerini Koruma Platformu’... Bu örgütlerin yaşam savunucuları anlamında ön plana çıkan isimleri şöyle:
Ömer Şan, Hüseyin Acar, Mehmet Gürkan, Kamile Kaya, Av. Yakup Okumuşoğlu, Av. Remzi Kazmaz, Bedrettin Kalın, Ali Dursun, Osman Güvenalp, Kazım Belal, Hilmiye Akçal, İsmail Akyıldız... Sinop’ta Nükleer Karşıtı Platformu ve Metin Gürbüz unutulmasın...
- EGE’ye gelirsek... Ege Çevre Platformu, Marmaris Turizm ve Çevre Gönüllüleri, Güney Marmara Doğal ve Kültürel Çevreyi Koruma Derneği, Bodrum Yurttaş İnisiyatifi, Kuşadası EKODOST örgütlerinde öne çıkan isimler şunlar:
Filiz Ersan, Arif Ali Çangı, Adnan Önürmen, Ayhan Karahan, Bahattin Sürücü, Mehmet Polat ve Av. Noyan Özkan...
Akdeniz’i Mersin’den Fethiye’ye kadar sayarsak.. Nükleer karşıtı eylemlerin öncüsü Suna Kılıççı, Antalya’da Derelerin Kardeşliği Platformu’ndan Birsen Tanyeri, Hediye Gündüz.

Biliyor musunuz

- ÇANKAYA Belediye Başkanı Bülent Tanık’ın,  Cinnah Caddesi Willy Brant Sokak’ta 8 katlı binada hizmet verecek Atatürk Gençlik Merkezi ile Maltepe Lale Sokak’ta 7 katlı olan İnönü Gençlik Merkezi’nin yarın Kılıçdaroğlu tarafından hizmete açılacağını, bu merkezlerde gençlerin kütüphane, kafeterya, spor ve hobi odaları, sanat atölyeleri, bilgisayar odaları, etüt odaları gibi olanaklara sahip olacaklarını bildirdiğini...

- EDREMİT ilçesinin, eski Belediye Başkanı Faruk Serpil tarafından 1946 yılında kurulan, zengin bitki ve ağaç çeşidi ile hakkında “Gelen dinlenir, kopardı derdinden /İnsanı alır sessizlik, güzellik /su ve kuş sesi, /Alaca karanlık” diye şiirler yazılan ‘Faruk Serpil Parkı’nın, şimdiki Belediye Başkanı Av. Tuncay Kılıç tarafından yeniden düzenlendiğini ve “Edremit’in gururu olmaya devam edeceğini” söylediğini...

THY’den bilet şaşırtmacası

TÜRK Hava Yolları’ndan eşim, çocuklarım ve arkadaşlarım için 4 ay önceden İzmir-İstanbul-Oslo gidiş-dönüş bileti aldım. Daha sonra bilet tarihini değiştirdim. Kurallar gereği kişi başına 100 Euro ceza ödedik. Ancak verilen kâğıtta uçuş saati yazılmamıştı. Görevli buna gerek olmadığını, saatlerin değişmeyeceğini söyledi. Uçuş günü havalimanına gittiğimizde saatlerin değiştiğini öğrendik. Hem Oslo uçağını, hem de sonraki aktarmamızı kaçırdık. Biletlerimiz yandı. THY ne cevap verecek?
Hasan KARAYÜK/NORVEÇ

‘Gelirin kadar harca’

EKONOMİDEN Sorumlu Bakan Ali Babacan bir uyarıda bulunmuş ve “Halkımız ve şirketlerimiz gelirleri kadar harcama yapsınlar” demiş ve çok da doğru söylemiş. Ancak, Sn. Babacan bence bu önerisini önce Başbakan ve kabinedeki diğer bakan arkadaşları ile de paylaşsın. Devletin dünyanın en yüksek vergilerini toplayıp, halka “gelirin kadar harca” demesi bize “imamın dediğini yap, yaptığını yapma” sözünü hatırlatıyor.         Cem TOKER

X