KOCAELİ HABERLERİ

Ayhan Zeytinoğlu: Yüzde 4'lük büyüme moral verdi

DHA
31.03.2016 - 13:05Son Güncelleme :
DHA

Ayhan Zeytinoğlu: Yüzde 4'lük büyüme moral verdi

İZMİT, (DHA) - KOCAELİ Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, 2015 yılının son çeyreğinde yüzde 5,7 ve yıllık yüzde 4 olarak gerçekleşen büyüme rakamlarına ilişkin olarak, "2015 yılı büyüme rakamı tahminlerimizin üst sınırında gerçekleşti. Tüm olumsuz koşullara rağmen bir evvelki yılın bir puan üzerinde yüzde 4 olarak gerçekleşen büyüme morallerimizi düzeltti" dedi.

TÜİK tarafından açıklanan yılın son çeyreğinin verilerini değerlendiren Ayhan Zeytinoğlu, "2015 yılında yaşanan tüm olumsuzluk ve belirsizliklere rağmen Türkiye ekonomisinin gerçekleştirdiği büyüme performansını olumlu değerlendiriyoruz. İhracat desteğinin yetersiz olmasına karşın bu performans Türkiye ekonomisinin gücünü gösteriyor. Komşumuz ülkelerle olan ilişkilerimizdeki ılımlı ortam Türkiye ekonomisi için çok daha pozitif sonuç yaratacaktır. Ayrıca bu büyüme oranına Suriye'den gelen 3 milyon mültecinin de katkı verdiğini düşünüyoruz" diye konuştu.

Zeytinoğlu, 2015 yılında imalat sanayinin GSYH içerisindeki payı yüzde 15,8'den yüzde 15,6'ya, hizmetler sektörü payının da yüzde 57,7'den yüzde 57,4'e gerilediğine dikkat çekerek, Türkiye ekonomisinin bir başka potansiyelinin devreye girdiğini ve tarım, ormancılık ve balıkçılık sektörünün payının yüzde 7,1'den yüzde 7,6'ya yükseldiğini söyledi. 2015 yılında da sanayinin büyümeye katkısının yetersiz kaldığını vurgulayan Zeytinoğlu, "Her zaman vurguladığımız gibi imalat sanayinin GSYİH'deki katkısının artması sürdürülebilir ekonomik büyümeyi sağlayacaktır. Bu payın artırılmasının kalkınma planlarında yer alacak şekilde hedeflere konması gerektiğini düşünüyoruz" dedi.
 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Kocaeli haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Kocaeli ilinden Ayhan Zeytinoğlu: Yüzde 4'lük büyüme moral verdi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 31 Mart 2016 tarihinde saat 13 05’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Ayhan Zeytinoğlu: Yüzde 4'lük büyüme moral verdi haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı