Spor Ayhan için Başbakan devrede
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ayhan için Başbakan devrede

Milli atletimiz ve pistlerdeki gururumuz Süreyya Ayhan ile 10 dakika konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan sorunların çözüleceği garantisini verdi. Ayhan, ‘Bekçi değil asıl sorumlu il müdürü’ dedi.

ANTALYA’da kamp yapan milli atlet Süreyya Ayhan’ın antrenman için gittiği sahaya alınmamasıyla ilgili yaşanan gelişmelere Başbakan Recep Tayyip Erdoğan el koydu. Süreyya Ayhan, antrenörü ve eşi Yücel Kop ile birlikte Falez Otel’de düzenlediği basın toplantısında konuyla ilgili görüşlerini açıkladı. Ayhan, ‘Yaşadığımız problem küçük çünkü yapılan haberler nedeniyle Antalya il sınırlarında çözülebilir. Büyük, çünkü bu tür problemler nedeniyle Süreyya Ayhan’lar yetişmez. Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan, çıkan haberlerden sonra beni aradı ve 10 dakika görüştük. Bütün aksaklıkların derhal giderileceğini söyledi. Başbakanımızın beni böyle bir konu için arayıp değerli vaktini harcamasına çok üzüldüm’ diye konuştu.

Ayhan: Kapıya kilit vuracaklar

Ayhan, ‘Bu tesisin görevi spor yaptırmak.
Sürekli açık olması gerekir. Spor mesai saatleri içinde yapılmaz. Biz buradan gittikten sonra yine aynı şeyler olacak ve kapısına kilit vurulacak. Antalya’da birçok Süreyya Ayhan var. Antalya’da tesisler de var. Ama kilitli tesisler gençleri küstürüyor. Gidiyoruz pist açık, tuvaleti soyunma kabini kapalı. Nedeni, mesai saati değil. Böyle şey olmaz. Sonra atletizm ülkemizde gelişmiyor. Nedenleri ortada’ dedi.

Konu ile ilgili 3 görevlinin açığa alınacağını öğrendiğini belirten Süreyya Ayhan, ‘Oradaki görevlilerin bir suçu yok. Onlar kendilerine verilen emirleri yerine getiriyor. Asıl suçlu olan Gençlik ve Spor İl Müdürü ile Spor Şube Müdürü’nden hesap sorulmalı. Bu da yeterli değil. Tesisler 24 saat açık tutulmalı’ dedi.

Kop: Sakatlansa hesabı kim verir?

Yoğun bir tempo ile çalıştıklarını söyleyen antrenör Yücel Kop da, ‘Olayın geçtiği saatte çim sahanın kapısına gittik ve kilitli olduğunu gördük. Görevli bize burada sadece futbolcuların çalıştığını söyledi. Antalya dünyanın spor merkezi oluyor. Büyük futbol kulüpleri, ünlü atletler buraya kamp yapmaya geliyor. Ancak hala tesislerimiz kilitli’ dedi. Kop, ‘Süreyya vatandaşlarla beraber koşuyor. Bu da büyük bir yanlış. Antrenman sırasında bir çarpışma olsa ve Süreyya sakatlansa bunun hesabını kim verebilir. Vatandaş tabi ki koşacak. Ama atletler spesial bir çalışma yapıyor. Vatandaşlarla aynı pistte bulunması sakatlıklara neden olabilir’ yorumunu yaptı.

İl Müdürü: Bize resmi yazı gelmedi

Konuyla ilgili olarak konuşan Antalya Gençlik ve Spor İl Müdürü Nadir Yapsakaloğlu ise, Ayhan’la ilgili kendilerine resmi bir yazı ulaşmadığını söyledi. Olayın meydana geldiği salı günü akşam saatlerinde 5 no’lu sahada sulama ve bakım çalışması yapıldığını belirten Nadir Yapsakaloğlu şunları söyledi: ‘Bizim tesisimizde o sahanın dışında 5 çim saha daha bulunuyor. 5 no’lu saha futbol sahası, atletizm sahası değil. Sahaların bakımını yapan bekçi Murat Kayalı, Ayhan’a diğer sahalarda çalışabileceğini söylemiş. Süreyya Ayhan da, bekçiye antrenörü Yücel Kop ile görüşmesini söylemiş.

Kop, Kayalı’ya ‘Git müdürün gelsin. Biz istediğimiz yerde çalışırız’ demiş. Bizim açımızdan olayda kesinlikle bir kasıt yok. Süreyya Ayhan bize programını bildirdiği taktirde, Atatürk Stadı’nda bile çalışabilir.’

Olayla ilgili gerekli araştırmayı yaptığını söyleyen Yapsakaloğlu, ‘Tesislerimiz içinde bulunan atletizm sahamızda 1 uzman arkadaşımız var. Bu arkadaşlar, atletizm sahamızın soyunma odası ve duş kısımlarının kullanılmasını ayarlıyor. Ayhan en azından bu uzmanlarla görüşüp hangi sahada çalışmak istediğini söyleyebilirdi’ dedi.

Bu arada Süreyya Ayhan, dün akşam saatlerinde 100’üncü Yıl Spor Kompleksi’ne geldi. 6 tane numaralı sahanın yanındaki atletizm sahasına geçen Ayhan’nın yanında kendisi gibi sporcu olan Arzu Berk ile eşi ve antrenörü Yücel Kop vardı.

<ı>SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Milli atlet Süreyya Ayhan’ın 100. Yıl Tesisleri’ne alınmaması ile ilgili olarak Antalya Valiliği soruşturma başlattı. Bu arada Gençlik Spor Genel Müdürlüğü müfettişinin Antalya’ya gelerek incelemelerde bulunacağı belirtildi.


Mehmet Atalay: Federasyon suçlu

Gençlik ve Spor Genel Müdürü Mehmet Atalay, Antalya dışında bulunan Antalya Gençlik ve Spor İl Müdürü Nadir Yapsakaloğlu’nun olayla ilgili herhangi bir ihmalinin bulunmadığını ifade etti. Atalay, ‘Burada asıl suçlu Atletizm Federasyonu. Federasyon, Antalya Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’ne bilgi vermemiş. Bu olayda ayrıca Antalya’daki şube müdürü Erdal Tamrak ile tesis amirinin ve bekçinin de sorumlulukları var. Bu kişileri görevlerinden alarak disiplin cezası vereceğiz’ dedi.

SÜREYYA EKMEĞİMLE OYNADI

SÜREYYA Ayhan’ı sahaya almayan bekçi Murat Kayalı kendini savundu, ‘Tanımıyordum. Sahaya girmek istediler. Ben de izin vermedim. O bayan bana ‘Sen beni tanıyor musun?’ diye sordu, tanımadığımı söyledim. O zaman yanındaki beyefendi ‘Sen git, müdürün gelsin’ dedi. Ne olduğunu anlayamıyorum.

Büyükleri hedeflemişler

Bugün (dün) sabahleyin müdürlerim ifademi aldı. Olayı gazetelerde okudum. Süreyya’yı hanımefendi, şampiyon bir sporcu olarak bilirdim.

Benim ekmeğimle oynadı. Onların işi benimle değil. Onlar büyükleri hedeflemişler. Ben günah keçisi oldum’diye konuştu.

Evli ve iki çocuk babası bekçi, kendisinin kapıya kilit vurmadığını, Süreyya Ayhan’ın geldiği saatlerde bütün sahaların kapılarının açık olduğunu ileri sürdü.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle