Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Ayhan: Biz şampiyonlar yetiştirdik

Gazi Üniversitesi (G.Ü) Rektörü Prof. Dr. Rıza Ayhan, üniversitelerinin sporun kaynağı, özü olduğunu belirterek, “Biz dünya ve olimpiyat şampiyonları yetiştirdik. Daha da önemlisi olimpiyat şampiyonu olan sporcuları yetiştiren hocaları yetiştiriyoruz” dedi.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Rektör Rıza Ayhan, Türkiye Cumhuriyeti kurulduğunda sağlıklı nesiller yetiştirmenin bir ideal olarak belirlendiğini belirterek, bu amaçla da Gazi Üniversitesinin ilk kurulan muallim mektebinde de beden eğitiminin önemli bir branş olarak kabul edildiğini anımsattı.

“Türkiye'de şu an modern bir beden eğitimi varsa, bu Gazi Üniversitesi'nin temellerini attığı esaslar üzerinde yükselen bir değerdir” diyen Ayhan, şunları kaydetti:
“Bu görevi devam ettirmeye çalışıyoruz. Bir taraftan beden eğitimi ve spor yüksek okullarında eğitim çalışmaları devam ederken, bir taraftan da altyapı çalışmalarına önem vermek suretiyle genç nesillere sporu öğretmeye çalışıyoruz. Bu gençlere yarışma ama haksız bir yarışma değil, rekabet edebilme, kazanabilme bilgilerini veriyoruz. Bundan da önemlisi kardeşliği barışı öğretiyoruz. Bunların kendi aralarında yapmış oldukları takım arkadaşlığının ileri ki aşamada kardeşliğe vesile olacağına inanıyoruz. Gazi Üniversitesi sporun kaynağı, özüdür. Türkiye sporda ileriye gidecekse, dünya ve olimpiyat şampiyonları çıkaracaksa, bu mutlaka G.Ü'den olur. Bu mutlaka G.Ü'den alınan bilgilere dayalı olarak ortaya çıkar. Biz dünya ve olimpiyat şampiyonları yetiştirdik. Yetiştirmeye de devam edeceğiz. Ama ondan da önemlisi dünya ve olimpiyat şampiyonu yetiştiren hocaları yetiştiriyoruz.”

Ayhan, akademik olarak spor adamı yetiştirdiklerini ve bir sporcunun nasıl yetişmesi gerektiğini öğrettiklerini anlatarak, “Bu kadar spor adamı yetiştiren akademisyenler aynı zamanda sporcu da yetiştiriyorlar. Sadece teoride bırakmıyorlar, aynı zamanda tatbikatı da yapıyorlar. Bu nedenle Gazi Üniversitesi birçok spor alanında başarılı oluyor” diye konuştu.

Gazi Üniversitesi Spor Kulübü olarak süper lig veya birinci liglerde yer almayı hedef olarak görmediklerini dile getiren Ayhan, “Önemli olan bu gençlere spor imkanlarını sağlamak. Bizim birçok kapalı ve açık spor tesisimiz var. Bunları sadece ders için kullanırsak, devletin kaynaklarını heba etmiş oluruz. Biz bu sebeple dersin olmadığı saatleri gençlerimize tahsis etmeye çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler