Gündem Haberleri, Son Dakika, Haberler

GÜNDEM

  Ayhan Aydan vefat etti

  19 Şubat 2009 - 19:53Son Güncelleme : 19 Şubat 2009 - 22:22

  Türkiye'nin sustuğu o günlerde, Yassıada’da askeri mahkemenin huzuruna çıkmış ve Menderes için "Ben o adamı sevdim" demişti.

  AYHAN AYDAN HAYATA VEDA ETTİ

  Ünlü opera sanatçısı olmasına rağmen adı hep Adnan Menderes ile yaşadığı yasak aşkla gündeme gelen Ayhan Aydan bir süredir yaşadığı Çeşme´de 85 yaşında hayata gözlerini yumdu.

  1924 yılında doğan, Ankara Devlet Konservatuarı Opera bölümünden mezun olan Ayhan Aydan, Figaro´nun Düğünü operasındaki rolüyle adını duyurdu. 19 yaşında orkestra şefi Hasan Ferit Alnar'la evlendi ve bu evlilikten bir oğlu oldu. Ancak Ayhan Aydan’ın hayatı asıl 1949 yılında bir toplantıda Adnan Menderes ile tanışmasıyla değişti. Aydan 27 Mayıs darbesinin ardından Yassıada duruşmalarına çağırıldı.

  Aydan mahkemede Adnan Menderes´den sahip olduğu bebeği öldürmekle suçlandı. Duruşmalarda aşkını doğrulayan ancak bebeği doğum sırasında kaybettiğini anlatan Aydan, o dönemdeki cesur duruşuyla dikkat çekti. Menderes´in asılmasından sonra zor yıllar geçiren Ayhan Aydan uzun süredir İzmir´in Çeşme ilçesinde dostlarının yardımıyla hayatını sürdürüyordu.

  VEFAT NEDENİ SOLUNUM YETMEZLİĞİ

  Aydan'ın doktoru Tuncay Yılmazer, son bir haftadır yoğun tedavi uygulandığını, ancak Aydan'ın saat 17.10 sıralarında kronik akciğer rahatsızlığına bağlı solunum yetmezliğinden hayata veda ettiğini belirtti. Aydan'ın ölüm haberiyle yakınları ve sevenlerinin evine akın ettiği kaydedildi. Aydan'ın, 3,5 yıldır bakıcılığını yapan aynı zamanda manevi evlatları olan Metin ve Sabiha Ulutaş ile birlikte kaldığı öğrenildi. Birçok ödülü bulunan Aydan'ın, geçen yıl doğum gününde çektirdiği fotoğraf da anılarda kaldı.

  MENDERES'E AŞKI

  Hayatta tek isteğinin Adnan Menderes'ten bir çocuk dünyaya getirmek olduğunu hayatı boyunca dile getirmiş olan Aydan’ın bu isteği mahkeme tutanaklarına şu şekilde geçmiştir;

  "Adnan Menderes'i 1949'da tanıdım. Evli olmasına rağmen büyük bir aşkla sevdim. bütün emelim ondan bir çocuk sahibi olmaktı. Bunu başaramadım. Ancak hangi vicdansız ana, üzerine titrediği bebeğinin öldürülmesine razı olabilir?"

   

  Etiketler:
  Okuyucu Yorumları { Toplam 28 Yorum }
  • Ali Kunt 20.2.2009 01:14:12
   SÖZDE DEĞİL ÖZDE YİĞİT BİR TÜRK KADINI İDİ ALLAH RAHMET EYLESİN......
  • Mim Gunes 20.2.2009 00:58:48
   Nur icinde yat Ayhan hanim; Turk halkinin cogu Menderes'e asikti.
  • Başak Öztürk 19.2.2009 23:37:36
   KADIN ERKEK TÜM ÜLKENİN HAYRANLIKLA SEYRETTİĞİ HAZİN SONLA BİTEN ACI BİR AŞK HİKAYESİ...RUHLARI ŞAD OLSUN..
  • Ziya DEMİRÇEPKEN 19.2.2009 22:51:44
   Sayın Adnan bey, Asil insandı,birçok insan gibi sevgili olabilecek karekterde yaratılmiş. Aydan hanımın böyle bir şahsiyeti sevmesi,ve çoçuk yapmak istemesi( Adnan beyi kopyalayıp ölümsüzleştirmek istemesi) herkezin anlıyamıyacağı, yüksek asalet gerektiren büyük bir davranıştır.Allah rahmet eylesin
  • Nbib Nbib 19.2.2009 22:32:26
   Gönül ferman dinlemez, dedikleri cinsinden olsa gerek. Trajik bir ortama, melodram katmış. Ama cesaretle.Tanrı rahmet eylesin. Yakınlarına sabırlar diliyorum.
  • neval karahan 19.2.2009 22:25:00
   Eskinin asil ve güzel insanları.Allah rahmet eylesin.
  Sayfa Başı
  Haberlerintibak zammıintibak zammı nediriçerdeiçerde yeni bölümiçerde son bölümiçerde 13. bölümkyk