Gündem Haberleri

  Aygün muamması

  zgurcanli@hurriyet.com.tr
  17.08.2012 - 15:48 | Son Güncelleme:

  CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün'ün, PKK tarafından kaçırılıp serbest bırakıldıktan sonra Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu ile yapacağı açıklanan görüşme, tam bir muammaya dönüşmüştü. Ankara kulislerinde tartışmalar sürerken, Hüseyin Aygün bir türlü gerçekleşmeyen görüşmenin bayram sonrasına kaldığını söyledi.

  Kılıçdaroğlu ile Aygün'ün bugün CHP Genel Merkezi'nde görüşmeleri bekleniyordu. Ancak Aygün, Ankara'ya, Genel Merkez'e gelmek yerine, Hacı Bektaş'a gitti, oradaki Hacı Bektaş-ı Veli'yi anma törenlerine katılmayı tercih etti.

  Sabah saatlerinde CHP Genel Merkezi'nde çalışan Kemal Kılıçdaroğlu ise az önce, İstanbul'a hareket etti. Kılıçdaroğlu, İstanbul'da bir iftar programına katılacak.

  Kılıçdaroğlu'nun ayrılması ile, görüşme konusunda kesinleşen tek şey, bunun CHP Genel Merkezi'nde yapılamayacağı.

  Aygün'ün Genel Başkanı Kılıçdaroğlu ile görüşmesi, PKK tarafından salıverildikten sonra yaptığı açıklamalardan sonra merakla bekleniyordu. Aygün'ün açıklamaları, CHP içinde de tepki büyük tepki toplamış, ancak Kılıçdaroğlu milletvekiline "açıklamaları parti politikasını yansıtmasa da insani duruş sergiledi. Arkasındayım" diyerek destek vermişti. /images/100/0x0/55ea602bf018fbb8f87be37d

  Aygün muamması Kılıçdaroğlu Hürriyet’e konuştu
  AYGÜN’ÜN ARKASINDAYIM

  "KÖŞE KAPMACA" GİBİ...

  Hüseyin Aygün'ün PKK tarafından Pazar günü akşam saatlerinde kaçırılıp, Salı günü yine akşam saatlerinde serbest bırakılmasının ardından, hem Aygün, hem de Kılıçdaroğlu cephesinden, Tunceli Milletvekili'nin Genel Başkan'la ne zaman görüşeceğine ilişkin pek çok açıklama geldi. Ancak tarafların görüşmeye ilişkin yer ve zaman da vererek yaptıkları açıklamalara rağmen, aradan geçen yaklaşık 36 saat içinde bu görüşme bir türlü gerçekleşmedi.

  Deyim yerindeyse, "köşe kapmacaya" dönüşen Kılıçdaroğlu-Aygün görüşme muamması şöyle gelişti;

  KILIÇDAROĞLU'NDAN "ANKARA'YA DÖN ÇAĞRISI"

  Aygün Salı akşama PKK tarafından serbest bırakıldı. Serbest kaldığında yaptığı açıklamalarda, kendisini kaçıran PKK'lılardan "arkadaşlar" şeklinde bahsetmesi, kullandığı bazı ifadeler, Aygün'ün kendi partisi içinde de sıkıntılar yarattı. CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ise, telefonla aradığı Aygün'e, "Ankara'ya gel, derhal görüşelim" mesajı verdi. Aygün de Tunceli'de gazetecilere yaptığı açıklamada, Genel Başkan'ın kendisini görüşmek üzere Ankara'ya çağırdığını doğruladı.

  ÖNCE İFADE, SONRA KILIÇDAROĞLU İLE GÖRÜŞME

  Ancak terör örgütü tarafından kaçırılıp serbest bırakılan Aygün'ün, öncelikle kaçırıldığı yer olan Tunceli'de savcılığa ifade vermesi gerekiyordu. Nitekim Aygün dün Tunceli'de "müşteki" sıfatıyla ifade verdi. İfade verme işlemi de tamamlandıktan sonra gözler yine Kılıçdaroğlu-Aygün görüşmesinin ne zaman ve nerede olacağına çevrildi. Ancak Aygün, ifade verdikten sonra da Ankara'ya gitmedi.

  "GENEL BAŞKAN'LA HACI BEKTAŞ'TA GÖRÜŞECEĞİZ" DEDİ AMA...

  Aygün, ifadesini verdikten sonra CHP Genel Başkanı ile ne zaman görüşeceğine ilişkin gazetecilerin sorularını da yanıtladı. Ve verdiği yanıtta, Kılıçdaroğlu ile "Hacı Bektaş'ta görüşeceklerini" söyledi. CHP Lideri Kılıçdaroğlu gerçekten de, dün Hacı Bektaş-ı Veli'yi anma törenleri nedeniyle Nevşehir'deydi. Ancak törenlere katıldıktan sonra Ankara'ya döndü. Kılıçdaroğlu'nun Hacı Bektaş'ta olduğu saatlerde ise, Aygün Tunceli'de hala savcılığa ifade veriyordu.

  KILIÇDAROĞLU ANKARA'YA, AYGÜN HACI BEKTAŞ'A GİTTİ

  Aygün söylediği gibi Hacı Bektaş törenleri için Nevşehir'e gitti. Ancak o gittiğinde, Kılıçdaroğlu kentten çoktan ayrılıp, Ankara'ya dönmüştü. Bu kez beklenti, Aygün'ün Hacı Bektaş'tan hızlıca Ankara'ya gidip Kılıçdaroğlu ile görüşeceğine ilişkin bir beklenti oluştu. Ancak bu beklenti de gerçekleşmedi.

  VE BUGÜN; BU KEZ ANKARA'DA BEKLENEN GÖRÜŞME YİNE OLMADI

  Kemal Kılıçdaroğlu bugün de sabah saatleri boyunca Ankara'da genel merkezde çalıştı. Aygün'ün Ankara'ya gelip kendisiyle görüşeceğine ilişkin beklenti ise, bugün de gerçekleşmedi. Çünkü bu akşam İstanbul'da bir iftar programına katılacak olan Kılıçdaroğlu, öğleden sonra saatlerinde Genel Merkez'den ayrıldı. Kılıçdaroğlu'nun İstanbul'a gitmek üzere genel merkezden ayrıldığı saatlerde ise, Aygün'ün nerede olduğu bilinmiyordu. Kendisi sabah Nevşehir'deyken, öğle saatlerinden itibaren telefonuna yanıt vermemeye başladı.

  AYGÜN: "GÖRÜŞME BAYRAMDAN SONRA"

  Ankara'da Kılıçdaroğlu'nun genel merkezden ayrılmasının ardından, Aygün'le görüşüp görüşmeyeceği, görüşme yapılacaksa da, nerede ve ne zaman olacağı konusu da iyice muammaya dönüşmüştü.

  CHP yetkilileri, konunun doğrudan Genel Başkan ile Aygün arasında olduğunu kaydederek, herhangi bir yorum yapmaktan kaçınmışlardı.

  Akşam saatlerinde ise görüşmenin ne zaman yapıalcağı bilgisini Aygün açıkladı. Aygün Genel Başkan Kılıçdaroğlu ile bayramdan sonra görüşeceklerini açıkladı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı