Eğitim Haberleri

EĞİTİM

  Aydoğdu: “Kontenjan dağılımı dengeli”

  AA
  04 Eylül 2015 - 17:10Son Güncelleme : 04 Eylül 2015 - 17:10

  Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) İnsan Kaynakları Genel Müdürü Hamza Aydoğdu, 15 Eylül'de yapılacak öğretmen atamalarına ilişkin, kontenjan dağılımının ihtiyaçlara göre ve dengeler gözetilerek yapıldığını söyledi.

  Aydoğdu, yaptığı açıklamada, öğretmen atamasıyla ilgili çalışmaları tamamladıklarını, 15 Eylül itibariyle merkezi yerleştirme sonucunda öğretmenlerin atanacağını belirtti.Kontenjan dağılımına ilişkin bilgi veren Aydoğdu, 2015 yılı itibariyle ÖSYM'ye öğretmen adayı olmak için başvuran kişi sayısının 417 bin, mevcut öğretmen ihtiyacının da 121 bin olduğunu anlattı. Aydoğdu, "37 bin kontenjanı 109 alana dağıtmamız gerekiyor. Bunun yanında illerden gelen talepler var. Aynı zamanda elinizde sayısal veriler bulunuyor. Belli bölgelerde yığılmalar oluyor. Bazı mesleki teknik eğitim branşlarında yok denecek kadar ihtiyaç var. Bunun yanında bir de bazı branşlarda ihtiyaç çok az, mezun sayısı inanılmaz derece fazla" dedi.

  “Konaklama önlemleri alındı”
  Sosyal bilgiler, tarih, coğrafya, edebiyat, sınıf, beden eğitimi, felsefe, rehberlik öğretmenliği alanlarında kontenjanın fazla olduğunu ifade eden Aydoğdu, şunları söyledi:

  "İnsanlar bilmeden, rakamlardan haberi olmadan, elimizdeki verileri görmeden ezbere bir şekilde yorum yapıyorlar. Bizim 17 bin 611 sınıf öğretmenine ihtiyacımız var. 4 bin 189 kontenjan verdik sınıf öğretmenliği için. Sınıf öğretmenliği ihtiyacının yüzde 24'ünü karşıladık. Şimdi İngilizce'den ve Din Kültürü Ahlak Bilgisi'nden 17 bin öğretmen ihtiyacımız bulunuyor. Tarih branşından da 865 kişiye ihtiyacımız var. Sonuç olarak elimizdeki kontenjana ve ihtiyaçlara göre bütün dengeler gözetilerek yapılması gereken en doğru işlem yapılmıştır."

  Kırsal kesime atanacak öğretmenlerin konaklaması için gereken önlemlerin alındığını da vurgulayan Aydoğdu, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'nın konuyla ilgili il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerine yazı gönderdiğini söyledi.

  İnsan Kaynakları Genel Müdürü Aydoğdu, Bakanlığın "yedek öğretmen formülü” bulunmadığını da vurguladı.


  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı