AYDIN HABERLERİ

Aydınlı Muhtarlar ’Tebligat Kanunu’ndan Dert Yandı

IHA
16.10.2015 - 08:54Son Güncelleme : 16.10.2015 - 08:55

AYDIN MUHTARLAR DERNEĞİ BAŞKANI ERTUĞRUL ÖZDEMİR

IHA

Aydın’da Muhtarlar Derneği Başkanı Ertuğrul Özdemir, muhtarlığın cazibesini her geçen gün yitirdiğini belirterek Büyükşehir Yasası ve Tebligat Kanunu ile birlikte muhtarlığın çekilmez hale geldiğini belirtti. Özellikle tebligat kanunu nedeniyle muhtarların çok ciddi sıkıntı yaşamaya başladığını belirten Muhtarlar Derneği Başkanı Ertuğrul Özdemir, “Her gönderi için muhatabından PTT 10 TL para alıyor. Postacılar da iadeli tahütlü evrakları tamamen muhtarlığa bırakıyor. Artık postacı mıyız muhtar mıyız şaşırdık. Yetkililerden tebligat kanununda değişiklik istiyoruz” dedi.
“MUHTARIN BEKÇİ KADAR HÜKMÜ KALMADI”
Eskiden muhtarlığın büyük cazibesi olduğunu bekçilerin de Muhtar’ın hizmetlerinde yardımcı olarak görev yaptığını belirten Aydın Muhtarlar Derneği Başkanı Ertuğrul Özdemir, “Şimdi dönem değişti, Muhtarların bir hükmü kalmadı. Büyükşehir Yasası ile Aydın’daki bekçiler Belediye Personeli sayıldı. Muhtarları muhatap alan bile kalmadı. Bu sorunun çözümü için bir çalışma yapılmaz ise ilerleyen dönemlerde devlet köy ve mahallerde devleti temsil edecek muhtar arayabilir. Her posta için PTT yaklaşık 10 TL para kazanırken, sanki tebligatta haber edilen kötü olayın müsebbibi bizmişiz gibi karşı tarafın zılgıtını biz yiyoruz" dedi.
“TEBLİGAT KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK İSTİYORUZ”
Şu anda özellikle şehir merkezlerinde muhtarların en büyük sıkıntılarından birinin resmi evrak içeriğindeki postalar olduğunu belirten Aydın Muhtarlar Derneği Başkanı Ertuğrul Özdemir, “Hadi birkaç yüz kişinin yaşadığı köylerde herkes herkesi tanıyor. Şehir merkezlerinde bazı ilçelerin 5-6 katı nüfusun barındığı mahalleler var. Her gün gerek mahkemeden gerekse icra veya diğer resmi kurumlardan tebligat için onlarca evrak geliyor. Kapıyı açmayan kim varsa evrak bize bırakılıyor. PTT zaten bu iş için her postada yaklaşık 10 TL para alıyor. Evrakın teslimi ve sorumluluğu muhtara kalıyor. Yetkililerden bir an önce 7201 Sayılı Tebligat Kanunu’nda değişiklik yapmasını bekliyoruz” dedi.
“HAFTA SONLARI EVRAK DAĞITMAKLA GEÇİYOR”
Yasadaki boşluk nedeniyle muhtarların posta memuru gibi çalışmak zorunda bırakıldığını ifade eden Özdemir, “Postacı evrakı bize bırakıyor. Muhatap gecenin yarısında ya da Pazar günü tam istirahatta iken gelip evrak istiyor. Versek bir dert vermesek ayrı bir dert. Bizim de özel yaşantımız var. Para PTT’ye işin çilesi muhtara kalıyor. Teknolojinin bu kadar geliştiği bir dönemde bu sorunun bir an önce çözülmesini istiyoruz” diyerek Tebligat Kanunu’nda değişiklik yapılmasını istedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Aydın haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Aydın ilinden Aydınlı Muhtarlar ’Tebligat Kanunu’ndan Dert Yandı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 16 Ekim 2015 tarihinde saat 08 54’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Aydınlı Muhtarlar ’Tebligat Kanunu’ndan Dert Yandı haberi güncellenecektir.

  AYDIN NAMAZ VAKİTLERİ
  24 Eylül 2017, Pazar
  • İmsak
   05:14
  • Guneş
   06:51
  • Öğle
   13:11
  • İkindi
   16:36
  • Akşam
   19:11
  • Yatsı
   20:36
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı