Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Aydınlardan Kürt sorunu için ikinci girişim

  İSTANBUL(ANKA)
  19 Ekim 2005 - 15:51Son Güncelleme : 19 Ekim 2005 - 15:51

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Kürt Sorununun çözümü konusunda görüşen Aydınlar Heyetinin şimdi de Kürt Sorununa siyasal, ekonomik ve sosyal boyutlarıyla AB müzakere süreci çerçevesinde çözüm stratejileri geliştirmek amacıyla Ankara’da bir konferans düzenlemek için harekete geçti.

  Aydınlar Girişimi olarak Başbakan Erdoğan ile görüşen heyet, bu kez de Ankara’da bir konferans düzenlemek için hazırlık başlattı.

  Konferanstan sonra Başbakan Erdoğan’la görüşmede bulunmayan bulunmayan aralarında Tarık Ziya Ekinci, Dr. Naci Kutlay, Sırrı Sakık ve Ahmet Türk gibi isimlerin yer aldığı Kürt kökenli aydınların da heyete katacakları öğrenildi.

  Şu sıralar Ankara ve İstanbul’da konuyla ilgili görüşmeler yaptıkları öğrenilen aydınların yakın bir zamanda biraraya geleceği bildirildi.

  GÜRSOY: İKİ TARAF DA SOMUT ADIMLAR ATMADI

  Konuyla ilgili açıklama yapan Aydınlar Girişimi Sözcüsü Prof. Dr. Gençay Gürsoy, Kürt Sorununun çözümü için girişimlerini sürdürdüklerini söyledi.

  Gürsoy, "Başbakan Erdoğan ile yaptığımız görüşmeden sonra iki tarafta somut adımlar atmadı. Kürt Sorunu için konferans yapmayı planlıyoruz. Şu anda, konferansta neler konuşulacağı, nasıl bir yol izleneceği konusunda görüşmelerimiz sürüyor. Tartışma aşamasındayız. Kürt sorununu ekonomik, sosyal ve siyasal boyutuyla ele alacağız. AB sürecinde Kürt Sorununun demokratik çözümünde bizim yaklaşımımız aydınlar çıkışımızda olduğu gibi şiddetin son bulması temelindedir."

  10 Ağustos’ta 13 kişilik Aydınlar Heyetini kabul eden Başbakan Erdoğan, "Kürt sorunu demokratik çerçevede, geniş boyutlu, ekonomik, sosyal, kültürel alanları da kapsayan bir çözüme muhtaçtır""demişti.

  15 Haziran’da aralarında Prof. Dr. Gençay Gürsoy, ÖDP Genel Başkan Yardımcısı Hakan Tahmaz, yazar Adalet Ağaoğlu, Yücel Sayman, Ahmet Hakan gibi isimlerin yer aldığı Aydınlar Girişimi, 150 imzalı bir bildiriyle PKK’dan silahlı eylemleri önkoşulsuz olarak derhal son vermesini, hükümetten de kalıcı barışın sağlanması ve herkesin demokratik toplumsal hayata katılabilmesi için gerekli yasal düzenlemeleri yapması talebinde bulunulmuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı