Gündem Haberleri

  Aydınlar çekildi görüşmeler sürüyor

  Hürriyet Haber
  15.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  CEZAEVLERİNDEKİ ölüm oruçlarını sona erdirmeye yönelik görüşmelerde bulunan Yaşar Kemal, Zülfü Livaneli, Orhan Pamuk, Can Dündar ve Oral Çalışlar, bu görüşmelerden çekildiklerini açıkladılar.

  Aydınlar yaptıkları yazılı açıklamada, devam eden ölüm oruçlarının sona erdirilmesi amacıyla Adalet Bakanı'nın daveti üzerine, 9 Aralık Cumartesi gün Bayrampaşa Cezaevi'ne giderek görüşmelerde bulunduklarını hatırlattılar. Bu müzakerelerde alınan sonuçların Adalet Bakanı'na telefonla bildirildiği belirtilen açıklamada, şöyle denildi:

  ‘‘Aynı gün Adalet Bakanı bir basın toplantısı düzenleyerek F tipi cezaevi projesinin, toplumsal bir mutabakat sağlanıncaya kadar ertelendiğini duyurdu. Bunun üzerine bu mutabakatın somut koşullarının oluşması yönünde bir model önerip görüşmelerden çekildik. O günden beri gelişmeleri biz de kamuoyu gibi dışardan izliyoruz. Gelinen bu aşamada sorumluluk taşıyanları sağduyuya davet ediyor ve can kaybı olmadan bu işin bitmesini diliyoruz.’’

  57. GÜN

  Bu arada Bayrampaşa Cezaevi'nde, 57. gününe giren ölüm oruçlarını sona erdirmek için görüşmeler sürüyor. Önceki gün, cezaevine gelen TBMM İnsan Hakları Alt Komisyonu üyesi ve FP Rize Milletvekili Mehmet Bekaroğlu, Türk Tabipler Birliği (TTB) 2. Başkanı Metin Bakkalcı, Türk Mimar ve Mühendis Odaları Birliği (TMMOB) Başkanı Kaya Güvenç ile akşam cezaevine gelen İstanbul Barosu Başkanı Yücel Sayman ve gazeteci-yazar Oral Çalışlar, cezaevinin arka kapısından sabah saatlerinde çıkış yaptı.

  İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Ferzan Çitici, saat 14.05'te cezaevine geldi. Ferzan Çitici, eylemin biteceğini umut ettiğini söyledi.

  AMBULANS VE İLAÇ GELDİ

  Cezaevine saat 13.30 sıralarında, içerisinde tıbbi malzeme bulunan koliler ve tartı aleti getirildi. Tıbbi malzemeler ve tartı aleti cezaevi revirine götürülürken, aynı dakikalarda cezaevine 2 ambulans boş olarak girdi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı