Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Aydın'da zeytinlik yangınından iyi haber

  Cem ULUCAN/ AYDIN (DHA)
  19.06.2013 - 15:05 | Son Güncelleme: 19.06.2013 - 20:42

  Aydın’da otluk arazide çıkan yangın rüzgarın da etkisiyle büyüyüp zeytinliklere sıçradı. Zeytin ağaçlarını kurtarmak isteyen arazi sahipleri alevleri söndürmek için seferber oldu. Sarp arazide etkisiz kalan itfaiye ekiplerine çevre sakinleri de katıldı. Yangın 11 saat sonra güçlükle kontrol altına alındı.

  Aydın'ın Ilıcabaşı Mahallesi ile Yılmazköy Köyü arasında kalan arazide bugün saat 09.00 sıralarında başladı. Çıkış nedeni belli olmayan yangına, Aydın Belediyesi’ne ait itfaiye ekipleri karadan müdahale etmeye çalışsa da sarp arazide etkili olamadı.

  YANGIN HIZLA BÜYÜYOR / Foto Galeri

  Bölgede yaşayanlar, rüzgarın da etkisiyle yayılan alevlerden zeytin ağaçlarının zarar görmesini engellemeye çalıştı. Zeytin ağaçlarına kova ile taşıdıkları suyu döken Aydın Devlet Hastanesi’nde çalışan memur Aziz Akkaya (52) ve eşi Fatma Akkaya’ya (45), bölgeye gelen vatandaşlar da destek verdi. Söndürme çalışmalarına vatandaşların yanı sıra olay yerine haber yapamaya gelen gazeteciler de katıldı. Karadan müdahalede zorlanılması üzerine havadan mücadeleye başlandı. Muğla’dan gelen bir uçak ve helikopter de söndürme çalışmalarına katıldı.

  Halen devam eden ve Aydın Belediyesi çöplük alanına da sıçrayan yangının şu ana kadan zeytinlik ve tarım arazisi olmak üzere yaklaşık 10 hektar alanda etkili olduğu öğrenildi.

  YANGIN BÜYÜYOR, KÖYÜN TAHLİYESİNE KARAR VERİLDİ

  Aydın'ın Ilıcabaşı Mahallesi ile Yılmazköy Köyü arasında kalan otluk arazide çıkan ve tarım arizilerine sıçrayan yangın rüzgarın da etkisiyle daha da büyüdü. Alevlerin rüzgar nedeniyle yön değiştirip Kalfaköy Köyü'ne doğru yönelmesi yürekleri ağza getirdi. Aydın İl Jandarma Komutanı Kurmay Albay Bülent Bulut, Aydın İl Emniyet Müdürü Ahmet Turan Temel, merkez ilçeye 2 kilometre mesafedeki köye gelip, incelemelerde bulundu. Alevlerin 100 metre kadar yaklaşması üzerine köyün tahliyesine karar verildi.

  Kurmay Albay Bulut'un talimatı üzerine, Kalfaköy Köy Muhtarı Ergün Tekin askerlerle birlikte tek tek köydeki evleri dolaşıp, boşaltılmasını sağladı. Evdeki değerli eşyalarını ve hayvanlarını alan köylüler, yerleşim yerinin 100 metre dışındaki alevlerin gelme ihtimali bulunmayan köy okulunun bahçesinde toplandı.

  Köylüler, endişe içinde, alevlere, Aydın, Nazilli, Umurlu, İncirliova Belediyeleri'ne 14 ait itfaiye aracı, 4 dozer, 2 kepçe ve 50 orman işçisiyle karadan Muğla Orman Bölge Müdürlüğü'ne ait 4 helikopter, 2 uçakla da havadan yapılan müdahaleyi izledi. Rüzgarın sık sık yön deşiştirmeye devam etmesi nedeniyle alevlerin Adnan Menderes Üniversitesi Yerleşkesi'ni ve Paşayaylası Mevkisi'ndeki ormanlık alanı da tehdit ettiği bildirildi.

  Aydın Valisi Kerem Al, CHP'li Aydın Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu da bölgeye gelerek, söndürme çalışmalarını izleyip, bilgi aldı.

  ALEVLER, 100 HEKTARI KÜLE ÇEVİRDİ

  Aydın Valisi Kerem Al, makilik alanda başlayan tarım, ve ormanlık alana da sıçrayan yangının havadan ve karadan yapılan müdahalelerle 11 saatte kontrol altına alındığını bildirdi. Vali Al, helikopterle yaptıkları incelemede, yangının ilk belirlemelere göre 100 hektarlık tarım, maki ve ormanlık alana zarar verdiğini söyledi. Paşayaylası, Andız Mevkisi’ndeki makilik alanda yer yer alevlerin görüldüğünü ancak bunun önemli olmadığını da belirten Vali AL, soğutma çalışmalarının devam ettiğini kaydetti.  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı