AYDIN HABERLERİ

Aydın'da hedef AYSER ile ihracatı dörde katlamak

DHA
11.01.2018 - 17:40Son Güncelleme :
DHA

AYDIN'da kurulması planlanan serbest bölge projesi  düzenlenen geniş katılımlı toplantıyla tanıtıldı. Toplantıda, kısa adı AYSER olan Aydın Serbest Bölge Projesi'nin hayata geçirilmesiyle Aydın'da ihracaatın 4 katına çıkartılmasının öngörüldüğü belirtildi.

AK Parti Aydın Milletvekili Mustafa Savaş'ın koordinatörlüğünü yaptığı kurulması plananan AYSER'in tanıtımı için Ekonomi Bakanlığı Serbest Bölgeler, Yurtdışı Yatırım ve Hizmetler Genel Müdürlüğü, Aydın Sanayi Odası (AYSO), Aydın Ticaret Odası (AYTO) ve Aydın Ticaret Borsası (ATB) işbirliğiyle Aydın Ticaret Borsası Konferans Salonu'nda toplantı düzenlendi. Toplantıya, Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger, AK Parti MKYK üyesi ve Aydın Milletvekili Mustafa Savaş, Ekonomi Bakanlığı Serbest Bölgeler, Yurtdışı Yatırım ve Hizmetler Genel Müdürü Uğur Öztürk, AYSO Başkanı Mehmet Yunus Şahin, AYTO Başkanı Hakan Ülken, ATB Başkanı Fevzi Çondur, daire müdürleri, bakanlık yetkilileri ve yatırımcılar katıldı. Toplantının açılış konuşmasını yapan ATB  Başkanı Fevzi Çondur, "Aydın'ın rekabet gücü açısından AYSER önemli bir rol oynayacak. İlimizin yüzde 6.5 olan işsizlik rakamının daha aşağılara ineceğine inanıyoruz. 650 milyon dolar olan ihracatımızı 2023 hedefleri doğrultusunda 2 milyar dolara çıkartacağız. İhracat sıçramasını AYSER ile yapabiliriz" dedi.

"CAN SUYU BEKLİYORUZ"

AYTO Başkanı Hakan Ülken çevre illerle mukayese edildiğinde Aydın'ın birçok açıdan geride kaldığına dikkati çekip, "Aydın için olmazsa olmazlarımızı 15 kalemde sıraladık. Bunlar arasında serbest bölge, havaalanı, fuar alanı, yüksek hızlı tren, teknokent var. Aydın'ın fertleri yumruğunu bir masaya vurmazsa 15 yıl daha aynı konuları konuşuruz. Ekip ruhuyla AYSER projesini bu noktalara getirdik. Denizli ve Doğu bölgelerindeki bazı serbest bölgelerde kamulaştırma maliyetlerinde devletin desteği oldu. AYSER projesi için de Kalkınma Bakanlığı'ndan can suyu bekliyoruz" diye konuştu.

"AYDINLILARIN SAHİPLENMESİ GEREKİYOR"

AK Parti Aydın Milletvekili Mustafa Savaş ise, şunları söyledi:

"AYSER projesini belli bir noktaya getirdik. Aydın'ın üretim, ihracat kapasitesini yukarıya çıkartacak, istihdama olumlu katkı sağlayacak AYSER projesinin bu noktadan daha ileriye gidebilmesi için sahiplenilmesi gerekiyor. İnanıyorum ki sahiplenme ile projeyi gerçekleştirip Aydın'ı hak ettiği yere getireceğiz. Gerçekten de 650 milyon dolar ihracat kentimize yakışmıyor. Yanı başımızdaki Denizli 2.5 milyar dolar ihracat gerçekleştiriyor. Aydın'ın ufkunu açacak bu tür projelerle ihracatımızı 2-3 milyar dolara çıkarmamız asla hayal değil. AYSER projesiyle birlikte iş yapabilme pratiğini de hayata geçirmemizi sağladı. Birlikte çok daha güzel projeler hayata geçireceğiz."

"PROJE AYDIN'IN KIMILDADIĞINI GÖSTERİYOR"

Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger de, AYSER projesinin Aydın'ın kımıldandığını gösterdiğini belirtip, "Aydın'ın Türkiye'nin hiçbir ilinde olmayan potansiyeli var. Aydınlılar, yıllık 650 milyon dolar olan ihracatı yattığı yerden yapıyor. Allah'ın bahşettiği ürünlerimizin serbest bölge ve organize sanayi bölgelerinde işlersek ihracatımız 3-4 milyar doları aşabilir. Aydın Serbest Bölgesi, ihracat ve sanayide katma değer sağlanması için önemli. Bu işin Ankara'daki boyutu belli bir merhaleye geldi. Bundan sonra ilimizdeki bürokratik aşamalarda Valilik olarak üzerimize düşeni yapacağız. Aydın'da taş üstüne taş koyan herkesin yanındayız. 2023 ve 2071 hedeflerine ulaşılmalı için ne yapılması gerekiyorsa biz hazırız. Bundan sonra burjuva gibi çalışacağız" dedi.

Ekonomi Bakanlığı Serbest Bölgeler Genel Müdürü Uğur Öztürk de Türkiye'de 1985 yılından bu yana faaliyet gösteren serbest bölgelerin 18 ilde kurulduğunu ve iki ilde kurulması için çalışmaların devam ettiğini söyledi. Öztürk, serbest bölgelerin sağladığı avantajlar konusunda bilgiler verdi.

Burhan CEYHAN / AYDIN, (DHA)

FOTOĞRAF

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Aydın haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Aydın haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Aydın'da hedef AYSER ile ihracatı dörde katlamak haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

AYDIN NAMAZ VAKİTLERİ

19 Nisan 2018, Perşembe
 • İmsak
  04:54
 • Guneş
  06:21
 • Öğle
  13:14
 • İkindi
  16:55
 • Akşam
  19:54
 • Yatsı
  21:16
Sayfa Başı