AYDIN HABERLERİ

Aydın Valiliği Büyük Menderes Nehri İçin Kolları Sıvadı

IHA
28.08.2015 - 08:49Son Güncelleme :

AYDIN VALİLİĞİ BÜYÜK MENDERES NEHRİ İÇİN KOLLARI SIVADI

IHA

Aydın sınırları içinden geçen, ülkenin en önemli ve Ege Bölgesi’nin en uzun akarsularından biri olan Büyük Menderes Nehrin’de yaşanan kirliliğe çözüm bulmak için Aydın Valiliği kolları sıvayarak kurumları devreye soktu.
Aydın Ovası’nın can damarı olan Büyük Menderes Nehri’nde yaşanan kirlilikle olarak bir açıklama yapan Aydın Valiliği, DSİ, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ve Aydın Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere birçok kurumun kendilere verilen kanun ve yönetmeliklere göre Büyük Menderes Nehrine dair çalışmalarını yürüttüğünü belirtti.
Aydın Valiliği’nden yapılan açıklamada; “İlimiz, ağır sanayiden çok tarım ve tarıma dayalı sanayinin geliştiği bir ildir. Organize sanayi bölgelerimiz dışında münferit olarak faaliyet gösteren kirletici vasfı yüksek olan sanayi tesislerimizin arıtma tesisi mevcuttur. İlimizde faaliyet gösteren jeotermal santralleri faaliyetleri sonucu açığa çıkan jeotermal akışkanı reenjeksiyon yöntemi ile bertaraf etmektedirler. Ancak; arama ve sondaj faaliyetleri esnasında, reenjeksiyonun mümkün olmaması nedeniyle; ilgili işletmelerden konunun bilimsel olarak ispatlanması istenilmekte; alıcı ortama deşarjın söz konusu olması durumunda; deşarj standartlarının belirlenmesi için, jeotermal suyun jeokimyasal analiz raporu, alıcı ortamın su kalitesi ve debisi gibi bilgilerin ilgili Bakanlığa sunulmak üzere, Valiliğe (Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü) iletilmesi ve belirlenecek deşarj standartlarına uyulması gerektiği bildirilmektedir. Faaliyetleri sırasında daha önce ÇED süreçlerinde vermiş oldukları taahhütlere uymayan işletmelere gerekli idari ve mali yaptırım kararları uygulanmaktadır.
DSİ. 21. Bölge Müdürlüğünün yapmış oldukları örneklemeler sonucunda 2012-2014 yıllarına ait veri ortalamalarına göre; Büyük Menderes Nehrinin Aydın sınırlarına girmiş olduğu Denizli Sarayköy Köprüsü noktasındaki analiz değerlerinde nehir suyu daha kirli, denize döküldüğü noktadaki ölçümlerde ise nehir suyu parametreleri daha temiz çıkmaktadır. Büyük Menderes Nehri, Kuyucak ilçemizden itibaren İnorganik ve organik parametreler bazında 3. sınıf iyileşme göstermekte ve 2. Sınıf su kalitesine yükselmektedir. Nehre bağlı yan dere ve çayların etkisiyle kirlilik yükünün seyreldiği görülmektedir. Ancak nitrit parametresi özelliğini korumaktadır. Ayrıca, Büyük Menderes Nehrindeki kirliliğin Havza bazında değerlendirilmesi gerektiğinden, Orman ve Su İşleri Bakanlığı Su Yönetimi Genel Müdürlüğü’nce TÜBİTAK’a Büyük Menderes Havzası Havza Koruma Eylem Planı hazırlatılmış, bu Havza Koruma Eylem Planı doğrultusunda Nehir Yönetim Planları oluşturulmuştur. Hazırlanan Havza Koruma Eylem Planı ve Nehir Yönetim Planları dahilinde veri toplama ve değerlendirme çalışmaları devam etmektedir. Söz konusu çalışmalar projelendirilip uygulamaya geçirilecektir. Havza yönetimi gereği Bölge Valileri bir araya gelmekte ve uygulamalar takip edilmektedir. Uygulamalar doğrultusunda Büyük Menderes Nehri kirliliğinde kalıcı iyileşmeler yaşanması için gerekli çalışmalar kesintisiz devam etmektedir” denildi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Aydın haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Aydın ilinden Aydın Valiliği Büyük Menderes Nehri İçin Kolları Sıvadı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 28 Ağustos 2015 tarihinde saat 08 49’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Aydın Valiliği Büyük Menderes Nehri İçin Kolları Sıvadı haberi güncellenecektir.

AYDIN NAMAZ VAKİTLERİ

13 Aralık 2017, Çarşamba
 • İmsak
  06:25
 • Guneş
  08:09
 • Öğle
  13:14
 • İkindi
  15:43
 • Akşam
  17:58
 • Yatsı
  19:30
Sayfa Başı