AYDIN HABERLERİ

Aydın tarımı Didim'de tartışıldı

DHA
07.04.2016 - 14:03Son Güncelleme :
DHA

AYDIN'ın Didim İlçesi'nde düzenlenen Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı'nda Aydın'ın tarımı ile tarım sektöründe yaşanan problemler ele alındı.

Aydın Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı, Didim Ziraat Odası Başkanı Bahattin Gökdemir'in ev sahipliğinde, Didim Grand Didyma Otel'de yapıldı. Toplantıya, Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Muhasip üyesi Mustafa Hepokur, TZOB Yönetim Kurulu Üyesi ve Ege Bölge Sorumlusu Hüseyin Darcan, Efeler Ziraat Odası ve Aydın Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Rıza Posacı ile Aydın ilçelerindeki ziraat odalarının başkanları katıldı. TZOB Yönetim Kurulu Muhasip üyesi Mustafa Hepokur, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun yem ve gübrede KDV'yi kaldıracaklarını açıkladığını hatırlatarak KDV'yi kaldırmak yerine kulak küpesini dekara teşvik verilmesini hükümetten istediklerini belirtti. Hepokur, KDV'nin kaldırılmasıyla ilgili Tarım Bakanlığı ile Başbakanlık arasında çalışma yapıldığını, kendilerinin de bundan rahatsız olduklarını ifade etti. Türkiye'de bir tarım politikası olmadığını öne süren Hepokur, "Avrupa'da bizim gibi kurumlar projeleri hazırlıyor, bakanlık temsilcileri onay veriyor. Avrupa'da ticari, üretici ve sanayi olmak üzere 3 ayak var. Türkiye'de ise sadece ticari ve sanayi olmak üzere 2 ayak var. Üçüncü ayak üreticiyi faaliyete geçirmemiz gerekiyor" dedi.

"DESTEKLEME ALAMIYORUZ"

Didim Ziraat Odası Başkanı Bahattin Gökdemir ise Balat Ovası'ndaki pamuk arazilerinde elektrik ile ilgili yaşanan sıkıntıya dikkat çekerek "İlçemizdeki maliye hazinesi arazisi üzerinde tarım yapıyoruz. Ama tarım desteklemelerinden mahrum oluyoruz, destekleme alamıyoruz. Yani hazine arazilerinde işlediğimiz iyi tarım ve organik tarım desteklerinden yararlanamıyoruz. Tane zeytin ve sofralık zeytinde prim istiyoruz. Bugün ayrıca, ilçemizdeki Akköy Su Ürünleri Kooperatifi'nin sorunlarını İl Koordinasyon Kurulu'na taşıdık. Bizim gibi diğer odaların sorunlarını da burada ele aldık. Toplantımıza Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Merkezi'nden de katılım oldu. Burada konuşulan Aydın'daki sorunları birliğe aktaracaklar" diye konuştu.

Ediz VERDİOĞLU/DİDİM (Aydın), (DHA)

FOTOĞRAF

 

 

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Aydın haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Aydın ilinden Aydın tarımı Didim'de tartışıldı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 07 Nisan 2016 tarihinde saat 14 03’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Aydın tarımı Didim'de tartışıldı haberi güncellenecektir.

AYDIN NAMAZ VAKİTLERİ

12 Aralık 2017, Salı
 • İmsak
  06:25
 • Guneş
  08:08
 • Öğle
  13:13
 • İkindi
  15:43
 • Akşam
  17:58
 • Yatsı
  19:29
Sayfa Başı