AYDIN HABERLERİ

Aydın Sanayisinin Geleceği Okumuş Çocuklarla Değişecek

IHA
24.10.2015 - 09:26Son Güncelleme :

GELECEĞİM BENİMDİR PROJESİ İLE MESLEK LİSESİ MEZUNLARININ İŞİ GARANTİ OLACAK

IHA

Ülke genelinde olduğu gibi Aydın’da da sanayinin en büyük sıkıntıları arasında yer alan kalifiye personel sıkıntısının çözümü için Aydın’da örnek bir proje imzalandı. Aydın’da faaliyet gösteren ve dünyanın pek çok ülkesinde ürünleri rağbet gören OKT Trailer hazırladığı proje ile bu defa gençlerin geleceğini güvene taşıdı. Aydın sanayisinin geleceğini değiştirecek “Geleceğim Benimdir” sosyal sorumluluk projesinin imzaları atıldı.
Aydın sanayisine kalifiye personellerin yetiştirilmesi kapsamında Aydın Valiliği’nin onayıyla İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve OKT Trailer tarafından hazırlanan “Geleceğim Benimdir” isimli sosyal sorumluluk projesinin protokolü Mimar Sinan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde düzenlenen törenle imzalandı.
Hem gençlerin hem de sanayinin geleceğini değiştirmesi hedeflenen proje için düzenlenen imza törenine Aydın Vali Yardımcısı Halil Canavar, İl Milli Eğitim Müdür Vekili Ahmet Tansel Sarayköylüoğlu, OKT Trailer Yönetim Kurulu Başkanı Gökhan Maraş, Genel Müdürü Hakan Maraş, Genel Sekreteri Serinay Özlü, Mimar Sinan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Sami Yavuz, proje yürütme kurulu üyeleri, öğretmenler, basın mensupları, okul aile birliği temsilcileri ve öğrenciler katıldı.
OKT Trailer Genel Sekreteri Serinay Özlü tarafından projenin sunumu yapılıp hedefleri ve uygulama süreçlerinin katılımcılarla paylaşılan proje ile gençler son teknolojiyi izleyerek hayata kendini hazırlayacak.
Mesleki eğitimin Türk ekonomisi için vazgeçilmez bir çıkış noktasını olduğunu ifade eden Mimar Sinan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Sami Yavuz, devlet imkânları ile gelişen teknolojiyi takip edebilmenin oldukça zor olduğunu belirterek projenin önemine değindi. Yavuz, “Mutlaka özel sektörün ihtiyacı olan elamanları sağlayabilmesi için okullarla iş birliği içinde olması ve okulları her açıdan desteklemesi gerekmektedir. Bizler sektörle İşbirliğini önemsiyor ve devamlı iletişim içinde olmak istiyoruz. Bu süreçte projemizi destekleyen ve hayata geçiren Aydın Valiliğimize, İl Milli Eğitim Müdürlüğümüze ve OKT Trailer’ a teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.
“BÖLÜMÜNÜ BAŞARI İLE BİTİRENE İŞ GARANTİSİ”
OKT Trailer Genel Müdürü Hakan Maraş ise 1983 yılında ticari faaliyetlerine başladıkları günden itibaren ekonomik ve sosyal kalkınmayı; teknolojik gelişmeyle, eğitimle, üretim yöntemlerinin kalitesiyle, sosyal yatırımla ve çevreyle bir bütün olarak gördüklerini söyledi. Sadece kâr elde etmeye değil aynı zamanda sosyal kalkınmaya ve çevresel sürdürülebilirliğe de azami derecede önem verdiklerini belirten Maraş, “Projemiz ile sanayimize mesleki bilgiye sahip personellerin yetiştirilmesini hedefliyoruz. Öncelikle okulumuzun daha çağdaş standartlarda eğitim verebilmesi için fiziki düzenleme ve yenileme çalışmalarını gerçekleştireceğiz. Aynı zamanda lisemizde yapacağımız iletişim faaliyetleri ile başarılı öğrencilerin okulumuzu tercih etmelerini sağlayacağız. Proje süresince yürüteceğimiz farkındalık, eğitim, staj ve mentörlük faaliyetleri ile öğrencilerimizi; iş etiği ve ahlakı ilkelerini içselleştiren, çevreye duyarlı, kalite yönetim sistemi odaklı, mesleki bilgi, beceri ve deneyime sahip personeller olarak yetiştireceğimize inanıyoruz. OKT olarak bölümlerimizden başarı ile mezun olan öğrencilerimizin tümüne istihdam sağlayacağız.” dedi.
Projenin ilk faaliyetini 29 Ekim Perşembe günü Cumhuriyet Bayramı’nda düzenleyeceklerini söyleyen Maraş, “Çalışanlarımız, öğretmenlerimiz, velilerimiz, öğrencilerimiz ve mezunlarımızın katılımı ile metal işleri bölümünün düzen, tertip ve fiziki yenileme faaliyetlerini yaparak Cumhuriyet Bayramı’nı okulumuzda kutlayacağız.” dedi.
Projeyi hayata geçirmekten büyük mutluluk duyduğunu ifade eden İl Milli Eğitim Müdür Vekili Ahmet Tansel Sarayköylüoğlu, “Mesleki ve Teknik Ortaöğretim Kurumlarının temel amacı, öğrencileri yükseköğretime ve hayata hazırlarken, öğrenim gördükleri meslek alanında gerekli bilgi, beceri ve iş alışkanlıklarını kazandırarak mezuniyet sonrası iş hayatına hazırlamaktır. Bu amacımıza ulaşmak için; ülkemiz genelinde, Mesleki ve Teknik Ortaöğretim kurumlarındaki öğrenci oranı yüzde 46 iken, Aydın’da bu oranı yüzde 48’e çıkardık. Önümüzdeki dönemlerde ise yüzde 50’ye çıkarmaktır.” dedi.
‘Geleceğim Benimdir’ sosyal sorumluluk projesinin tarihi bir adım olduğunu belirten Aydın Vali Yardımcısı Halil Canavar, “Bu tür projeler ile sanayinin arzu ettiği nitelikli öğrencilerin yetişmesi sağlanırken kamu ile özel sektör ve sivil toplum arasında iletişimi kuran nice köprülerin kurulması sağlanacaktır. Bu zamana kadar bu nitelikte bir proje ilimizde yapılmadı. Bundan sonra bu tipteki projelerin sayısı gerek nitelik gerekse de nicelik olarak artarak ve kurumlar arası bağlar güçlenecektir” diyerek Vali Erol Ayyıldız adına projeyi gerçekleştiren Milli Eğitim Müdürlüğü ile OKT Trailer’a teşekkür etti.
Yapılan konuşmaların ardından Aydın sanayi için devrim niteliğindeki projenin protokolü imzalandı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Aydın haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Aydın ilinden Aydın Sanayisinin Geleceği Okumuş Çocuklarla Değişecek hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 24 Ekim 2015 tarihinde saat 09 26’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Aydın Sanayisinin Geleceği Okumuş Çocuklarla Değişecek haberi güncellenecektir.

AYDIN NAMAZ VAKİTLERİ

17 Aralık 2017, Pazar
 • İmsak
  06:28
 • Guneş
  08:11
 • Öğle
  13:15
 • İkindi
  15:44
 • Akşam
  17:59
 • Yatsı
  19:31
Sayfa Başı