AYDIN HABERLERİ

Aydın Paşa Hamamı Yenileme Çalışmaları Tamamlanmak Üzere

IHA
02.07.2015 - 09:19Son Güncelleme :

NASUH PAŞA HAMAMI RESTORASYON

IHA

Aydın’da Osmanlı imparatorluğu döneminde İpek Yolu üzerinde hizmet vermiş Veysipaşa Mahallesi’nde bulunan Paşa Hamamı restorasyon çalışmalarında son aşamaya gelindi.
Farabi sokağın en batısında kalan Paşa Hamamı içinde Vakıflar Genel Müdürlüğü restorasyon çalışmalarında son yaklaştı. Eylül ayının başlarında bitmesi planlanan ve çalışmalar sonunda Nasuh Paşa adıyla hizmet açılacak olan hamamın yenileme projesi sözleşme bedeli 434 bin tl civarında.Tarihi hamamın restorasyon projesinin Anıtlar Kurulunda olduğu ve Projenin onaylanmasından sonra Vakıfların Paşa Hamamı için ihaleye çıkacağı öğrenildi. Çeşitli dönemlere ait çok sayıda han ve hamamın bulunduğu sokakta şu ana kadar Nasuh Paşa Külliyesi, Zincirlihan restore edilerek kullanıma açılırken Paşa Hamamı’nın restorasyon çalışmaları sürüyor. Aydınlıların hasırcılar Pazarı olarak bilinen bugünkü Farabi Sokakta bulunan ve 1950 yıllarına kadar aktif olarak hizmet vermiş tarihi han ve hamamlar tekrar canlandırılıyor. Sokak boyunca sıralanan tarihi değerler 7-8 sene önce kullanılmaz haldeydi.
NASUH PAŞA KÜLLİYESİ 5 YIL ÖNCE FAALİYETE GEÇMİŞTİ
Sokak üzerindeki tarihi yapılardan ilk olarak Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından Nasuh Paşa Külliyesi ele alındı. Aydınlı Nasuh Paşa tarafından 1708’de küçük bir mescit, medrese, han ve hamamdan oluşan bir külliye konumunda yaptırılan külliye Kurtuluş Savaşı yıllarında yunan işgaline maruz kalmış ve daha sonraki senelerde kullanılamaz hale gelerek kaderine terk edilmiş. Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından 2007 yılında başlanan restorasyon çalışmaları 2010 yılında tamamlanarak faaliyete geçti. 850 bin TL’ye restore ettirilen tarihi külliye bugün Aydınlılara çok amaçlı sosyal tesis olarak hizmet veriyor.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Aydın haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Aydın ilinden Aydın Paşa Hamamı Yenileme Çalışmaları Tamamlanmak Üzere hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 02 Temmuz 2015 tarihinde saat 09 19’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Aydın Paşa Hamamı Yenileme Çalışmaları Tamamlanmak Üzere haberi güncellenecektir.

  AYDIN NAMAZ VAKİTLERİ
  20 Ekim 2017, Cuma
  • İmsak
   05:38
  • Guneş
   07:15
  • Öğle
   13:04
  • İkindi
   16:09
  • Akşam
   18:33
  • Yatsı
   19:58
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı