Aydın: Karadeniz Otoyolu gecikecek

Hürriyet Haber
26.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

Bayındırlık ve İskan Bakanı Koray Aydın, 55. Hükümet döneminde ihale edilen ve büyük tartışmalara neden olan Karadeniz Otoyolu'nun yüzde 15'inin tamamlandığını bildirdi. Aydın, ‘‘Üç yılda biteceği öngörülmüştü. Ancak 5 yıldan erken bitmez. Biraz gecikecek. 725 milyon dolara ihale edilmesine rağmen, maliyet bu rakamı aşacak’’ dedi.

Aydın, Hürriyet'e yaptığı açıklamada, tartışılan Karadeniz Otoyolu konusunda, şu değerlendirmeyi yaptı:

‘‘O sahil şeridinde böyle bir yola ihtiyaç vardı.Ancak, proje yapılmadan ihale edilmiş. Bazı yerlerde yaptığı tahribatlar var. Ama, sonuçta başlamış bir proje. Nüfus yoğunluğu da fazla olan Karadeniz kıyı şeridine bölünmüş-duble yol lazımdı. Seçim doğru da, uygulamada yanlış var.’’

Sözleşmeye göre, yapımcı müteahhidin yolu 3 yılda tamamlama taahhüdü bulunduğunu bildiren Aydın, ‘‘Henüz yüzde 15'lik bölümü tamamlandı. 5 yıldan az sürede bitmez’’ dedi. Aydın, Karadeniz otoyolunun 500 kilometreden fazla olduğunu da söyledi.

Mevcut Bayındırlık İhale Sistemine göre, rüşvet ve yolsuzluğu önlemenin hemen hemen imkansız olduğunu savunan Aydın, şunları söyledi:

‘‘Bu iş böyle düzelmez. Çünkü, maalesef sistemde laçkalaşma, toplumda bozulma müthiş boyutlarda. Her adamın başına bir polis dikemeyeceğimize göre, bu durumda insan faktörünün rolünü azaltan bir sistem kurmak zorundayız. İnşaatlar, gerçek maliyetinin en az yüzde 25'i daha yüksek fiyatlar üzerinden ihale ediliyor ve tamamlanıyor. Bunlar acı gerçekler.’’Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı