AYDIN HABERLERİ

Aydın Germencik’te Jeotermal Eylemi

IHA
03.08.2015 - 17:52Son Güncelleme :

JEOTERMAL EYLEM

IHA

Aydın Tabip Odası ve çeşitli sivil toplum örgütleri önderliğinde başlatılan jeotermal eylemlere jeotermal enerji kuyularının en yoğun olduğu bölgelerden biri olan Germencik İlçesi’nin Turanlar Köyü Mahallesi’nde devam edildi. CHP’li vekillerin de katıldığı eylem ve açıklamalara sivil toplum örgütleri yoğun ilgi gösterirken köylülerin duyarsız kalması dikkat çekti. Köyde CHP’li vekillerle birlikte sivil toplum örgütü temsilcileri eylem yaptı, köylüler ise eylemin yapıldığı kahvenin karşısındaki kahvelerde okey oyandı.
Eyleme Aydın Tabip Odası Başkanı Metin Aydın, Germencik TARİŞ İncir Birliği Yöneticileri, CHP İzmir Milletvekili Özcan Purçu, CHP Aydın Milletvekilleri Hüseyin Yıldız, Fatih Atay ve Metin Lütfi Baydar’ın yanı sıra bazı köylüler çeşitli sivil toplum örgütü temsilcileri katıldı.
Jeotermal ile ilgili yaşanan sıkıntıları dile getiren konuşmacılar, sermaye sahiplerinin korunup çiftçilerin ve çevrenin yok sayıldığını belirterek çevreye zarar vermesine rağmen ÇED Raporu veren yetkililere tepki gösterdiler.
Köylüler için yapılan eyleme birçok köylünün duyarsız kalması dikkat çekerken köylüler bir yandan okeylerini oynayıp diğer yanda da firmaların reenjekte konusunda denetlenmesini istediler.
İlk konuşmayı yapan Aydın Tabip Odası Başkanı Metin Aydın, “Enerjiyi buradan alıp tatlı karını alıp götürecekler bizi çöpünü ve ölümü bırakacaklar. Bu işin çözümü noktası Meclis’te. Aramızdaki değerli milletvekillerine bu anlamda büyük görevler düşüyor” dedi.
“JEOTERMALE DEĞİL, DENETİMSİZLİĞE KARŞIYIZ”
Yapılan eyleme destek vermeyip eylemin yapıldığı meydanın diğer tarafındaki kahvede okey oynamaya devam eden köylüler, jeotermale de santrallere de karşı olmadıklarını ancak denetimlerin sıkılaştırılmasını istediler. Köylülerden Mestan Gülfidan ve Zekai Topal, “Jeotermale kesinlikle karşı değiliz. Vatandaş olarak karşı olduğum şu: Jeotermalciler kazıyorlar çıkarıyorlar suyu. Gündüz reenjekte ediyorlar gece çaya salıyorlar. Bundan rahatsızım ben. Yani bütün dünyada jeotermal kullanılıyor da Germencik’te mi hata oluyor. Bunun iyi denetlenmesi ve o zehrin aşağıya enjekte edilmesi lazım. Bu yapıldı mı o zaman hiçbir sorun yok. Yer üstüne geceleri akıtılan jeotermal sular bizim artezyenlerden çıkan suların zararlı olmasına neden oluyor” diyerek kesinlikle jeotermal enerjinin kullanılmasına karşı olmadıklarını belirtip denetimin artırılmasını istediler.
Bu arda karşıdaki kahvede kurdukları ses düzeni ile konuşup seslerini duyurmaya çalışan CHP’li milletvekilleri ise jeotermal enerji ile ilgili yaşanan ve yaşanılacak sıkıntıları dile getirdiler.
“BİZ MECLİS’TE SAVAŞACAĞIZ SİZ DE BU TOPRAKLARDA”
Eyleme destek vermek amacıyla Turanlar Köyü Mahallesi’ne gelen CHP İzmir Milletvekili Özcan Purçu, “Yeter artık. Bize açıklasınlar. Bu ÇED raporu çıkmadan bu tetkikler yapılmadan niçin bu fabrikalara izin veriliyor. Bu toprakları çocuklara miras olarak bırakmamız lazım. Biz mecliste savacağız, siz de bu topraklarda savaşacaksınız. Siz mecbursunuz biz de mecburuz” dedi.
“JEOTERMAL BELASINDAN KURTULMAK İÇİN NE GEREKİYORSA YAPACAĞIZ”
Daha sonra konuşan CHP Aydın Milletvekili Fatih Atay da ise “Sizin ve hepimizin ortak sorunu olan bu jeotermal belasından kurtulmakla ilgili yasal düzenleme konusunda parlamentoda ne yapılması gerekiyorsa yapacağız” dedi.
Bu dönem Vekil Seçilen CHP Aydın Milletvekili Hüseyin Yıldız da, etkinliğe gelmeden önce Aydın Valisi Erol Ayyıldız ile görüşüp ÇED raporu gerek yok yazısını nasıl verdiklerini sorduğunu ve bu konuda dava açılması gerektiğini söyledi.
Aynı zamanda hekim olan CHP Aydın Milletvekili Metin Lütfi Baydar ise, Sağlık Bakanlığı yetkililerine Aydın’daki son 5 yıldaki kanser vakalarını sorduklarını Türkiye geneli raporları verdiklerini söyleyerek “Havadaki sülfürik asit kemik iliği kanseri yapıyor. Bu tıbben böyle bunun yanı sıra 2000 metre yerin altından çıkarılan radon gazı da yumuşak doku kanseri yapıyor. Bunlar tıbbı gerçekler bizim cebimizden çıkarıp söylediğimiz şeyler değil. Bizim 24. Dönemde verdiğimiz teklifler halen bekliyor” dedi.
Yapılan açıklamaların ardından köye gelen milletvekilleri ve sivil toplum örgütü temsilcileri bazı köylülerle hatıra fotoğrafı çektirdiler. Açıklamasından hemen sonra köyden ayrılan Tabip Odası Başkanı Metin Aydın ile CHP Aydın Milletvekili Fatih Atay ise hatıra fotoğrafı karesinde yer alamadı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Aydın haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Aydın ilinden Aydın Germencik’te Jeotermal Eylemi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 03 Ağustos 2015 tarihinde saat 17 52’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Aydın Germencik’te Jeotermal Eylemi haberi güncellenecektir.

AYDIN NAMAZ VAKİTLERİ

18 Nisan 2018, Çarşamba
 • İmsak
  04:56
 • Guneş
  06:23
 • Öğle
  13:14
 • İkindi
  16:55
 • Akşam
  19:53
 • Yatsı
  21:15
Sayfa Başı