Ege Haberleri

EGE

  Aydın Gaşağı için sevindiren rastlantı

  Latif SANSÜR / KUŞADASI (Aydın) (DHA)
  25 Haziran 2013 - 00:00Son Güncelleme : 24 Haziran 2013 - 15:53

  Aydın'ın Kuşadası İlçesi'ne bağlı Soğucak Köyü'ndeki çiftçi İzzet Keser'e ait tarlada dozerle yapılan temizleme çalışması sırasında, nesli hızla tükenen ‘Aydın Gaşağı’ bitkisinin yaşadığı bir bölge daha ortaya çıktı.

  Anavatanı Kuşadası olan ancak yalnızca üç bölgede tespit edilen Aydın Gaşağı'nın çiftçi İzzet Keser'e ait tarladaki varlığı rastlantı sonucu ortaya çıktı. Ekosistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği (EKODOSD) üyeleri, Soğucak Köyü Kavşağı'ndan geçerken, dozerle temizleme çalışması yapılan İzzet Keser'in tarlasındaki ‘Aydın Gaşağı’ bitkisini fark etti.

  Aydın Gaşağı için sevindiren rastlantı

  Hemen tarlaya giderek dozerin çalışmasını durduran EKODOSD üyeleri çağırdıkları İzzet Keser'e de ‘Aydın Gaşağı’ bitkisinin neslinin hızla tükendiğini o nedenle koruma altına alınması gerektiğini anlattı. Daha sonra Aydın Gaşağı'nın bulunduğu bölgenin çevresine şerit çekildi. İzzet Keser de bitkinin korunması için elinden geleni yapacağını söyledi.

  EKODOSD Başkanı Bahattin Sürücü, Aydın Gaşağı'nın yaşadığı bir bölgenin daha bulunmasının çok sevindirici olduğunu belirterek, “Bitkinin bulunduğu yerde en kısa sürede çevre düzenlemesi yapacağız. Kuşadası'nın tanıtımına katkı sağlayacak endemik Aydın Gaşağı'nı tanıtan ve özelliklerini anlatan panolar dikeceğiz” dedi.

  Aydın Gaşağı için sevindiren rastlantı

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı