« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Aydın Doğan Vakfı'ndan Kelkit'e spor salonu

Aydın Doğan Vakfı tarafından Kelkit Yaşar- İrfani Doğan Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi bahçesinde yaptırılan Aydın Doğan Vakfı Spor Salonu, düzenlenen törenle hizmete açıldı.

Ömür AVCI- Hayati YALÇIN- Osman ŞİŞKO/KELKİT (Gümüşhane), (DHA)
SON GÜNCELLEME

Açılışa katılan basketbolun efsaneleri Efe Aydan ve Necati Güler, Kelkitli genç sporcularla yakından ilgilendi.

Yaşar- İrfani Doğan Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi bahçesinde düzenlenen açılış törenine Gümüşhane Valisi Enver Salihoğlu, Gümüşhane Belediye Başkan Vekili Recep Gök, Kelkit Kaymakamı Niyazi Erten, Kelkit Belediye Başkanı Muammer Duran, Gümüşhane Ticaret ve Sanayi Odası (GTSO) Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Akçay, GTSO Meclis Başkanı Turhan Tuğlu, Aydın Doğan Vakfı Yürütme Kurulu Başkanı Candan Fetvacı, Aydın Doğan Vakfı Genel Müdür Yardımcısı Gündüz Alpman, eski milli basketbolcular Efe Aydan ve Necati Güler ile çevre ilçelerin kaymakam ve belediye başkanlarıyla öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

GİDERLERİMİZİN YÜZDE 80'İ EĞİTİME

Törenin açılışında konuşan Aydın Doğan Vakfı Yürütme Kurulu Başkanı Candan Fetvacı şunları söyledi:

"Vakıf olarak bu yörede 10'dan fazla tesis yaptırmaktan büyük gurur duyuyoruz. 2 ilköğretim Okulu, 3 Meslek Lisesi, 6 kız yurdu, bir Meslek Yüksekokulu ve spor salonları yaptırdık. Kelkitli öğrenciler bundan fazlasını hak ediyorlar. Çok çalışıyorlar, başarılı oluyorlar. Önümüzdeki yıllarda daha başarılı olacaklar. Aydın Doğan Vakfı, sanata, kültüre, eğitime destek verme amacıyla yıllardır çalışıyor. Fakat eğitime ayrı bir önem veriyoruz. Amaca yönelik giderlerimizin yüzde 80'den fazlasını eğitim için harcıyoruz. Onun da önemli kısmı bu yöreye geliyor. Sizlerin içinden çıkmış olan Sayın Aydın Doğan'ın buraya özel kıymet verdiğini, bu yöredeki çocuklar için kalbinin farklı attığını biliyorsunuz. Size sevgi ve selamlarını yolladı. Bu eğitim tesislerinden çok başarılı çocuklar, başarılı sporcular çıkacağını umut ediyoruz. 12 dev adam bu sene çok başarılı oldu. Buradan 12 dev adamlar ve dev kadınlar çıkacak. Bu salonu eskitmenizi, bizden yeni malzemeler istemenizi, onun karşılığında da bize şampiyonluklar getirmenizi bekliyorum."

AYDAN: SPORA ÖNEM VERİN

Eski milli basketbolcu Efe Aydan ise gençlerin spora önem vermesini istedi. Efe Aydan, "Aydın Doğan, ender değerlerden biri ülkenin. Türk basınının duayenlerinden biri. İlk kez geliyorum Gümüşhane'ye. Aydın Bey'in yaptıklarını kulaktan duyardım ama gözlemlemek daha farklı oluyor. Diğer kişilere örnek olur umarım. Spor Türk gençliğinin geleceği için çok önemli. Hele takım sporları insanların gelişiminde, ekip olarak iş üretiminde, yardımlaşmada, birbirine destek olmakta ve insanın bireysel anlamda gelişmesine çok büyük katkılar sağlar. Bu salon size büyük olanak sağlıyor. İçinde bulunduğumuz eğitim sistemi bireyselliği ön plana çıkaran ve insanları birbirleriyle yarıştıran bir sistem. Kendinizi sporla desteklerseniz toplumun gıptayla baktığı örnek kişiler olursunuz. Spora önem verin. Önünüz daha da açılacaktır" diye konuştu.

Kelkit Kaymakamı Niyazi Erten de eğitime ayrılan kaynağın harcama değil, karlı bir yatırım olduğunu söyledi. Erten, "Cehalet bir milletin başına gelebilecek en büyük felakettir. Sadece burada değil yurdun dört bir yanında yaptırdığı mekanlarla öğrencilerimizin eksikliklerini tamamlayan Aydın Doğan Vakfı ülkenin geleceğinin eğitimden geçtiğini bize kanıtlamıştır. Bu değerli yatırımlar umarız geleceğin aydınlık dünyası için bir meşale olarak yanmaya devam eder" dedi.

VALİ: AYDIN DOĞAN VAKFI EN BÜYÜK DESTEKÇİMİZ

Gümüşhane Valisi Enver Salihoğlu da, Aydın Doğan Vakfı'na yatırımlarından dolayı teşekkür ederek, "Özellikle kız öğrencilerimiz için yaptırılan yurtlarımız, sürdürmekte olduğumuz ve bütün kızlarımızın orta öğretime devamını sağlayan 'Haydi Kızlar Lise'ye' kampanyamızın en büyük destekçisi olmuştur. Kelkit, Şiran, Köse gibi bölgelerimizde yurt sorunları had safhaya ulaşmıştı. Bu sorunun çözümlenmesinde vakfımızın gerçekleştirdiği yatırımlar bize büyük destek ve katkı oldu. Bunun karşılığında ve diğer hayırseverlerimizin yaptığı çalışmalarla Gümüşhane'de kız öğrencilerimizin orta öğretime devamında 10'da 9 oranında başarı sağlanmıştır. Bunun da ülke ortalamasına göre iyi bir rakam olduğunu düşünüyorum. Tüm emeği geçenlere teşekkür ediyorum" dedi.

Sporun gençliğin gelecek zamanlara daha sağlıklı şekilde, toplumun parçası ve sorumluluk taşıyabilecek birey olarak yetişmesinde önemli katkılar sağladığını belirten Vali Salihoğlu, insanların sosyalleşmesinde, paylaşımda da önemli katkılar sağladığını belirtte. Salihoğlu, "Yurtlar ve okullar yapılırken mutlaka spor salonlarının da yapılması gerekir. Eskisi gibi yüksek maliyetler de yok artık. Çok hızlı ve ucuz olarak bu salonları üretmemiz mümkün. Biz kendi çalışmalarımızda spor salonlarımızı okulların parçası olarak kabul edip yatırımın içine alıyoruz. İnşallah bu güzel salon kullanılır ve boş kalmaz. Temiz tutulur, çocuklarımız için güven yeri olur. Aileler çocuklarını bu salonlara güvenli şekilde gönderirler" diye konuştu.

Konuşmaların ardından halkoyunları ekibinin gösterisi sunuldu.

EFSANELER GENÇLERLE BULUŞTU

Spor salonunun açılış kurdele kesimi ise törene katılan protokol üyeleri, eski milli basketbolcular ve sporcu gençler tarafından yapıldı. Efe Aydan ve Necati Güler, sporcu gençlerle salonun bir köşesine geçerek uzun süre görüştü. Gençlere, spora önem vermelerini ve başarılı olmak için çok çalışmaları gerektiğini anlatan Efe Aydan, "Yılmayın ve sürekli daha iyisini başarmak isteyin" dedi. Necati Güler de istedikten sonra başarılı olmamak için hiçbir neden olmadığını ifade ederek, gençlerden çok çalışmalarını istedi.

Daha sonra Efe Aydan, basketbolcu gençlerle faul attı. İstemenin ve konsantre olmanın önemine değinen Aydan, gözleri kapalı olarak attığı faul atışıyla büyük alkış aldı.

Aydın Doğan Vakfı Yürütme Kurulu Başkanı Candan Fetvacı da Yaşar- İrfani Doğan Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi kız voleybol takımının sporcularıyla voleybol oynadı ve hatıra fotoğrafı çektirdi.


Bunları da Beğenebilirsiniz