Ege Haberleri

  Aydın’dan yeşil ışık

  Burcu TANER / İZMİR, (DHA)
  20.02.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  EXPO 2020’ye adaylık için İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA) ev sahipliğinde Devlet Bakanı Mehmet Aydın ve milletvekillerin katılımıyla gerçekleştirilen “zirve”den Başbakan’dan randevu isteği kararı çıktı.

  Basına kapalı olan toplantı sonrasında Aydın, “Normal karar verici kurumda çalışan kişiler İzmir’i ilk defa tanıyacak değildir. Bu deneyimi unutmayın. Gittik, geldik, İzmir’i tarif ettik. Bize oy vermek durumunda olan ülkelere çok daha zengin, güçlü bir biçimde kendimizi anlatacağız. İzmir’in ne kadar uygun bir aday olduğu konusunda çok fazla sıkıntımız olamaz. İzmir’i gördüler, tanıdılar ve karar verdiler” dedi. İzmir’in tanıtımının ilk deneyime göre yurtdışı karar vericiler açısından çok daha kolay olacağını düşündüğünü vurgulayan Aydın, “İzmir zaten sınavlardan geçti. Çok az bir oyla kaybedildi. İzmir EXPO bağlamında artık bilinen bir kent olduğu için çok fazla zorluk olmaz” dedi.

  Fikir birliği sağlandı

  İzmir Valisi Cahit Kıraç ise, Bakan Aydın ve milletvekilleriyle konunun hükümete götürülmesi kararını aldıklarını, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’dan randevu taleplerinin bulunduğunu ifade etti. Kıraç, en kısa zamanda İzmir’in adaylığının ortaya çıkmasını umut ettiklerini, bir web sayfası açıldığını ve sosyal paylaşım ağlarında da konuyla ilgili sayfalar oluşturulduğunu anlattı.

  Ankara gündem dışı

  Gazetecilerin adaylık sürecinde zamanın giderek daraldığı hatırlatılınca Kıraç, “2020 EXPO’su için 2011 yılı sonuna kadar Uluslararası Sergiler Birliği’ne (BİE) başvurmak gerekiyor. Başvurduğumuz gün ve ay, aynı zamanda EXPO’nun düzenleneceği tarih olmuş oluyor. Bizim için en uygun zaman nisan mayıs ayları olması düşünülüyor” dedi. Kıraç, Ankara’nın adaylığı konusunda ise “Ankara’nın adaylığı bizim sorunumuz değil. Başka bir şehir de adaylık müracaatı yapabilir” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı